Vesti
Politika
SAD odlaze iz Iraka 2008. godine
07.12.2006. 10:00
Izvor: Blic
SAD odlaze iz Iraka 2008. godine
Studijska grupa za Irak juče predstavila dugo očekivani izveštaj
Studijska grupa za Irak predstavila je dugo očekivani izveštaj u kome se američki predsednik Džordž Buš poziva da dramatično promeni politiku u Iraku, kako bi pronašao izlaz iz rata zbog koga je izgubio podršku američke javnosti.

U izveštaju grupe kojom kopredsedava bivši državni sekretar SAD Džejms Bejker navodi se da bi američka vojna uloga u Iraku trebalo da se od borbenih dejstava preorjentiše na treniranje iračkih bezbednosnih snaga, kako bi se veći deo američkih borbenih jedinica povukao iz Iraka u prvoj polovini 2008. godine. Uz to se Beloj kući savetuje da energičnije započne potragu za rešenjem krize u Iraku, što bi uključivalo i razgovore sa Sirijom i Iranom. Osnovni cilj jeste da se okonča versko nasilje koje preti da Irak podeli na tri dela po etničkom principu.

„Ne postoji strategija koja garantuje uspeh u Iraku, ali se mogu povećati izgledi za uspeh“, kaže se u izveštaju grupe.

U prvim reakcijama na izveštaj Džordž Buš je najavio da će ga „pažljivo proučiti“, ali da ga neće „bespogovorno slediti“.

„Izveštaj daje veoma zanimljive predloge i mi ćemo ih vrlo pažljivo proučiti. Iako se verovatno nećemo dogovoriti o svakom predlogu, to je prilika da zajedno radimo na ovom važnom pitanju“, rekao je Buš. Istovremeno, šef Bele kuće je ponovo odbio da odredi datum povlačenja američkih trupa iz Iraka. Ako na snazi ostane sadašnje stanje, to će dovesti do katastrofe, kaže se u izveštaju:

„Sukobi šiita i sunita će se raširiti po celoj zemlji, dok će Al Kaida iskoristiti situaciju da pobedi u širenju propagande i proširi svoje baze i operacije. Globalna pozicija Amerike biće narušena i Amerika će biti polarizovana.“

Izveštaj se poklapa sa izlaganjem Roberta Gejtsa, novog ministra odbrane SAD koji je pred komisijom Senata izjavio da je u Iraku „SAD ne pobeđuju u ratu“.

Od prošlomesečnog poraza na izborima za Kongres, kada su demokrate osvojile većinu u oba doma, Buš se nalazi u defanzivi po pitanju daljeg učešća SAD u ratu u Iraku. Od početka rata u martu 2003. u Iraku je poginulo više od 2.900 američkih vojnika, a većina nakon što je maja iste godine Buš trijumfalno izjavio da je rat dobijen i da su završene velike vojne operacije. Međutim, od tada napadi pobunjenika ne prestaju, a zemlja je pred raspadom na šiitski, kurdski i sunitski deo.

Šta je Studijska grupa za Irak

Studijsku grupu za Irak formirao je aprila ove godine Frenk Vilf, republikanski senator posle povratka iz Iraka, gde se na licu mesta uverio u razvoj situacije. Grupu za Irak čini po pet članova Demokratske i Republikanske stranke, uticajnih političara koji su ranije bili na visokim funkcijama u Vašingtonu. Na njenom čelu nalazi se Džejms Bejker, bivši državni sekretar SAD. Grupa za Irak je razgovarala sa više od 170 osoba, među kojima su predsednik SAD, britanski premijer Toni Bler, kao i ambasadori sa Bliskog istoka.

Najvažnije preporuke

Zanimljivo je da je Buš u utorak sam ručao sa Bejkerom, koji je inače dugogodišnji porodični prijatelj. Bejker je predsednika tokom ručka obavestio o najvažnijim preporukama Studijske grupe za Irak.

SAD ne smeju više da se obavezuju da će držati veliki broj trupa u Iraku kako bi se obezbedila sigurnost u zemlji.

Primarna misija američkih snaga u Iraku više ne bi trebalo da budu vojne operacije, već trening i uvežbavanje iračkih bezbednosnih snaga, koje bi trebalo da preuzmu potpunu odgovornost za sigurnost.

Sve borbene američke trupe trebalo bi da se povuku iz Iraka u prvoj polovini 2008. godine.

Bela kuća bi trebalo da započne energičnu političku ofanzivu kako bi se irački susedi Iran i Sirija uključili u uspostavljanje bezbednosti u Iraku.