Vesti
Politika
Poziv Srbiji iz Partnerstva za mir
07.12.2006. 17:00
Izvor: B92
Brisel -- Generalni sekretar NATO-a Jap de Hop Shefer danas je i formalno pozvao Srbiju da se priključi Partnerstvu za mir.
Sporazum o članstvu biće potpisan 14. decembra. Potpisivanje sporazuma o članstvu u Partnerstvu, koje se smatra predvorjem prijema u NATO, formalan je početak članstva. Vlasti u Beogradu treba da stave do znanja čemu pridaju prvenstvo u budućim vezama s Atlantskim savezom i drugim članicama Partnerstvo za mir, navode u NATO-u.

Generalni sekretar NATO-a Jap de Hop Shefer danas je dokument s pozivnicom predsedniku Srbije Borisu Tadiću da potpiše sporazum uručio ambasadoru Srbije za veze sa NATO-om Branku Milinkoviću.

Shefer je u kratkom razgovoru sa ambasadorom Milinkovićem veoma pohvalno ocenio dosadašnje rezultate Srbije, Crne Gore i BiH u sprovođenju vojnih reformi i jačanju demokratskih institucija u tim zemljama.

Ministarstvo odbrane u Beogradu sada treba da Atlantskom savezu uputi dokument s predložima za polja i vidove saradnje Srbije I NATO-a u okviru Partnerstva za mir.

Shefer je pozive uputio i crnogorskom predsedniku Filipu Vujanoviću, kao i članovima predsedništva BiH Nebojši Radmanoviću, Harisu Silajdžiću i Ivu Komšiću, koji će sporazum o članstvu u Partnersvu za mir potpisati u ime Crne Gore I BiH.

Šefovi država i vlada 26 članica NATO-a na samitu u Rigi prošle sedmice dali su zeleno svetlo za pristupanje Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, poslednje tri balkanske zemlje, tom programu NATO-a.

"Korist za vojnu industriju, ali problem Hag"

Vojni analitičar Zoran Dragišić ocenio je da bi domaća vojna industrija mogla da ima koristi od ulaska Srbije u Partnerstvo za mir, ali se boji da bi ta saradnja mogla biti ugrožena zbog neispunjavanja svih haških obaveza.

U izjavi agenciji Beta, Dragišić je kazao da su ulaskom Srbije u Partnerstvo uklonjene administrativne barijere za veći izvoz i bližu saradnju vojnih industrija i da sada od političara i privrednika zavisi da li će uspeti da iskoriste šansu koja je stvorena.

"Potrebno je da definišemo šta želimo od Partnerstva i ponudimo svoje kapacitete", kazao je Dragišić. On je ocenio da bi domaća vojna industrija mogla da svoju šansu potraži u kooperaciji sa stranim namenskim industrijama kao i u upošljavanju remontnih zavoda.

Dragišić najveći problem u toj saradnji vidi u činjenici da Ratko Mladić još nije u pritvoru Haškog tribunala, pred kojim je optužen za ratne zločine.

"Ja sam siguran da ćemo zbog toga trpeti pritiske i imati probleme, možda baš i na planu saradnje vojne industrije", kazao je Dragišić.

Troškovi pristupanja?

Dnevni list "Danas" prenosi da bi troškovi pristupanja Srbije Partnerstvu mogli da iznose oko milion evra, koji bi bili utrošeni za otvaranje misije u Briselu i Monsu. U Ministarstvu odbrane nisu mogli da potvrde te procene.

Portparol ministarstva Zoran Puhač kazao je da svaka zemlja članica Partnerstva ima na raspolaganju više od hiljadu aktivnosti za koje se opredeljuje prema svojim mogućnostima, afinitetima i sposobnostima.

"Nisu tačne primedbe da ćemo ulaskom u Partnerstvo biti uslovljeni da kupujemo neku opremu ili naoružanje. Niko ne kaže da moramo da kupimo određeno oružje. Pa ni članice NATO-a nemaju isto naoružanje", kazao je Puhač tom listu.