Vesti
Politika
EU podeljena na tri bloka13.12.2006. 10:00
Izvor: Politika
Unija i odnosi sa Srbijom
BRISEL – Članice Evropske unije su podeljene na tri bloka kada je u pitanju nastavak pregovora o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa Srbijom, prenose Tanjugu diplomatski izvori bliski učesnicima prekjučerašnjeg sastanka Saveta ministara EU. Prvi blok čine zemlje predvođene Italijom, koje smatraju da bi pregovore sa Srbijom trebalo nastaviti „što je moguće pre” – po mogućstvu pre izbora u Srbiji. Italijanski premijer Romano Prodi pokrenuće pitanje Srbije i uslovnog nastavka pregovora na samitu šefova država EU u petak, s tim što bi uslov za potpisivanje sporazuma trebalo da bude ostvarenje pune saradnje s Haškim tribunalom.
U drugom bloku su zemlje koje se slažu sa inicijativom švedskog ministra spoljnih poslova Karla Bilta da bi o pregovorima sa Srbijom trebalo razgovarati posle izbora u Srbiji – i to već na prvom narednom sastanku Saveta ministara EU (22. januara). U tom bloku se smatra da bi rezultati izbora u Srbiji – u slučaju pobede demokratskih snaga – mogli imati uticaja na „omekšavanje” pojedinih protivnika nastavka pregovora.
Najzad, u trećem bloku, koji sada predvode Holandija i Velika Britanija, ističe se čvrsto uslovljavanje nastavka pregovora punom saradnjom s Haškim tribunalom.
U „tvrdom jezgru” protivnika nastavka pregovora sa Srbijom nalaze se i Danska, Finska, Luksemburg i Belgija, a odskora i Irska, koju je, prema diplomatskim izvorima Tanjuga, na to „privoleo” London.
S obzirom na značajne razlike u pristupima članica EU, Tanjugovi diplomatski izvori ne očekuju da će, i pored rasprave i pozitivnog signala Srbiji, na samitu šefova država EU u četvrtak i petak biti moguće doneti jasnu odluku o nastavku pregovora.
Oni smatraju da je trenutno najviše verovatno da bi određeni kompromis mogao biti pronađen neposredno posle izbora u Srbiji i da bi tada mogao biti poslat snažan signal Srbiji – možda, čak, i da bude doneta odluka o nastavku pregovora.
Takvu mogućnost, odnosno uticaj rezultata izbora na pitanje pregovora, posredno je potvrdio i evropski komesar za proširenje Oli Ren koji se trenutno nalazi među onima koji smatraju da se pregovori ne mogu nastaviti bez pune saradnje s Hagom.
Ren je preksinoć, posle okončanja Saveta ministara EU, izjavio da bi „izbori mogli imati uticaja” na pitanje nastavka pregovora sa Srbijom, i da je „na srpskim biračima da odluče”.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…