Vesti
Politika
EU podeljena na tri bloka13.12.2006. 10:00
Izvor: Politika
Unija i odnosi sa Srbijom
BRISEL – Članice Evropske unije su podeljene na tri bloka kada je u pitanju nastavak pregovora o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa Srbijom, prenose Tanjugu diplomatski izvori bliski učesnicima prekjučerašnjeg sastanka Saveta ministara EU. Prvi blok čine zemlje predvođene Italijom, koje smatraju da bi pregovore sa Srbijom trebalo nastaviti „što je moguće pre” – po mogućstvu pre izbora u Srbiji. Italijanski premijer Romano Prodi pokrenuće pitanje Srbije i uslovnog nastavka pregovora na samitu šefova država EU u petak, s tim što bi uslov za potpisivanje sporazuma trebalo da bude ostvarenje pune saradnje s Haškim tribunalom.
U drugom bloku su zemlje koje se slažu sa inicijativom švedskog ministra spoljnih poslova Karla Bilta da bi o pregovorima sa Srbijom trebalo razgovarati posle izbora u Srbiji – i to već na prvom narednom sastanku Saveta ministara EU (22. januara). U tom bloku se smatra da bi rezultati izbora u Srbiji – u slučaju pobede demokratskih snaga – mogli imati uticaja na „omekšavanje” pojedinih protivnika nastavka pregovora.
Najzad, u trećem bloku, koji sada predvode Holandija i Velika Britanija, ističe se čvrsto uslovljavanje nastavka pregovora punom saradnjom s Haškim tribunalom.
U „tvrdom jezgru” protivnika nastavka pregovora sa Srbijom nalaze se i Danska, Finska, Luksemburg i Belgija, a odskora i Irska, koju je, prema diplomatskim izvorima Tanjuga, na to „privoleo” London.
S obzirom na značajne razlike u pristupima članica EU, Tanjugovi diplomatski izvori ne očekuju da će, i pored rasprave i pozitivnog signala Srbiji, na samitu šefova država EU u četvrtak i petak biti moguće doneti jasnu odluku o nastavku pregovora.
Oni smatraju da je trenutno najviše verovatno da bi određeni kompromis mogao biti pronađen neposredno posle izbora u Srbiji i da bi tada mogao biti poslat snažan signal Srbiji – možda, čak, i da bude doneta odluka o nastavku pregovora.
Takvu mogućnost, odnosno uticaj rezultata izbora na pitanje pregovora, posredno je potvrdio i evropski komesar za proširenje Oli Ren koji se trenutno nalazi među onima koji smatraju da se pregovori ne mogu nastaviti bez pune saradnje s Hagom.
Ren je preksinoć, posle okončanja Saveta ministara EU, izjavio da bi „izbori mogli imati uticaja” na pitanje nastavka pregovora sa Srbijom, i da je „na srpskim biračima da odluče”.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…