Vesti
Politika
Štrbac brani Kapetana Dragana
13.12.2006. 16:00
Izvor: Glas javnosti
Predsednik "Veritasa" svedočio u Australiji u korist Dragana
SIDNEJ - Predsednik Dokumentaciono-informativnog Centra "Veritas" iz Beograda, Savo Štrbac, svedočio je u utorak pred Lokalnim Centralnim Sudom u Sidneju, kao svedok odbrane u procesu za ekstradiciju Dragana Vasiljkovića, poznatijeg kao Kapetan Dragan. Vasiljković je uhapšen u Sidneju, 20. januara 2006. i od tada se nalazi u pritvoru, a pred sudovima Australije vodi se ogorčena borba srpske zajednice Australije i hrvatske države protiv, odnosno za, izručenje optuženog Hrvatskoj, na osnovu poternice koju je ova za njim raspisala tereteći ga za navodne ratne zločine iz

Otadžbinskog rata.
Savo Štrbac je u svom svedočenju dokumentima potkrepio svoje tvrdnje da Vasiljković, kao ni drugi optuženi Srbi, u Hrvatskoj ne mogu imati fer i objektivno suđenje. Kao jedan od glavnih dokaza, koji je izazvao i posebno interesovanje suda, bila je i presuda jednog hrvatskog suda krajiškom Srbinu, Bogdanu Baniću, koji je osuđen kao ratni zločinac jer je navodno u toku rata ubio četiri svinje i dva konja čiji su vlasnici bili Hrvati. Baniću je Vrhovni Sud Hrvatske prvobitnu kaznu od šest godina zatvora preinačio u osam, a posle odležanih prvih šest godina, predsednik Hrvatske, Stjepan Mesić, pomilovao je Banića, iako osuđeni pomilovanje nije tražio. Istine radi, Banić danas živi u Srbiji i posle odležane kazne i dalje tvrdi da nije pobio nesrećne životinje. Navodni zločini Kapetana Dragana su nešto teži, pa je on optužen za šamaranje jednog zarobljenog hrvatskog vojnika i šutiranje drugog, za koje se zna i identitet. Te za streljanje dvojice zarobljenih hrvatskih vojnika koje se, navodno, desilo u kampu u Bruškoj, gde su bile smeštene elitne jedinice Srpske Vojske Krajine, popularne "Knindže", kojima je Vasiljković komandovao i sa ovim navodno bio upoznat. Ova dvojica koji su navodno streljani, nemaju ni ime ni prezime, niti ih je neko video, niti je video navodni zločin. Radi se o pretpostavkama i zaključcima hrvatskih "profesionalnih" svedoka, kako se obično zovu ljudi koji su od 1991. na ovamo svedočili u stotinama procesa koje je hrvatsko pravosuđe vodilo protiv Srba. Štrbac je pred sud izneo i mnoštvo drugih dokumenata, koji su svedočili o disproporcijama procesuiranih Srba i Hrvata na teritoriji Hrvatske, kao i brojne prekršaje međunarodnih zakona i sporazuma koje je Hrvatska počinila u ovom polju, od 1995. godine do danas.

Smiren i raspoložen
Osumnjičeni Vasiljković je u sudnici delovao vrlo smireno i raspoloženo, nekoliko puta se okretao prema publici i davao znakove da je dobro i da se borba nastavlja. Prisustvo velikog broja onih koji mu ga podržavaju, kao i trud srpske zajednice u Australiji očigledno su od velikog značaja zatočenom Vasiljkoviću. Sudnica je bila ispunjena gotovo do poslednjeg mesta, a među posmatračima se osim predstavnika i članova srpske zajednice nalazio i konzul Republike Hrvatske, nekoliko američkih, australijskih, austrijskih i srpskih novinara, kao i predstavnici srpskog lobija "Srbi za Istinu i Pravdu", koji na petom kontinentu organizuju i vode odbranu Kapetana Dragana. U delu sudnice gde su smešteni posmatrači, mogao se videti i američki novinar, i lični prijatelj Kapetana Dragana, Stiv Plater, koji je u Australiju takođe doputovao da bi svedočio u korist osumnjičenog. Štrbac je posetu Australiji iskoristio i za nekoliko javnih nastupa u srpskoj zajednici gde je pred mnoštvom zainteresovanih Srba, pretežno Krajišnika, govorio o mnogim aktuelnim temama o odnosu Republike Hrvatske i trenutno okupirane Republike Srpske Krajine i njenih državljana. Od tema o kojima se govorilo na ovim susretima, a koji imaju veze i sa slučajem Kapetana Dragana, izdvaja se ona o poternicama koje Hrvatska raspisuje za Srbima i prosleđuje Interpolu. U poslednjih dvadesetak dana Interpol je objavio još tridesetak novih poternica za Srbima koje goni Republika Hrvatska, pa konačna brojka sada prelazi 760 aktivnih procesa i poternica.

Slučaj za primer
Pretpostavlja se da od te brojke nekoliko stotina traženih Srba trenutno živi u Australiji, a kako ona primenjuje anglo-saksonsko (presedansko) pravo, kako bude odlučeno u ovom slučaju, takva presuda čeka i sve ostale. Nakon tih nekoliko stotina za koje se pretpostavlja da su u Australiji, isti efekat će se osetiti i u drugim zemljama Komonvelta, među kojima se kao potencijalno "bogato lovište" na Srbe izdvaja Kanada, u kojoj je, takođe, brojna populacija Srba izbeglih sa teritorije Republike Srpske Krajine i Republike Hrvatske.

Konačan ishod ovog procesa se još ne zna, a iz poverljivih izvora mogu se čuti pretpostavke da će se suđenje nastaviti i u 2007. godini, iako je konačan ishod najavljivan za decembar ove godine, kao i to da će se verovatno preneti i na više instance pravosudnog sistema Australije.