Vesti
Politika
Diskriminacija žena i u policiji14.12.2006. 17:00
Izvor: Blic
Problemi nežnijeg pola i dalje nerešeni
Dok ne rešiš taj problem, nećeš moći više da radiš u našoj frimi, najčešće je ono što poslodavci kroz zube procede ženi koja je ostala trudna zbog čega ona ili mora da abortira ili da napusti posao bez ikakve zaštite. Iako se smatra da je takvo ponašanje prema ženama uobičajeno u privatnim firmama, na SOS telefon za diskriminaciju žena na poslu javljaju se i žene koje rade u državnim institucijama.
- Na ovakvo ponašanje može se naići čak i u „Telekomu“ i MUP-u. Javljale su nam se žene iz tih institucija jer su imale takve probleme - tvrdi Vesna Bajić, koordinator u SOS telefonu za žene žrtve diskriminacije.
Kako su se menjale društveno-socijalne okolnosti u zemlji, tako su se menjali i razlozi zbog kojih su se žene koje trpe diskriminaciju i razna šikaniranja na poslu javljale na ovaj telefon tražeći pomoć.
- Na početku su nam se uglavnom javljale žene koje su dobijale prinudne odmore uz minimalnu mesečnu nadoknadu. Danas nam se mestu javljaju zbog otkaza, a zatim i zbog seksualnog uznemiravanja na poslu - navodi Bajić.
Ona kaže da se godišnje na SOS telefon javi mnogo žena. Većina njih samo iznese svoj problem tražeći mišljenje i podršku, a svega 15 odsto žena zaista i zatraži pomoć.
- Dosad smo uspeli da dobijemo desetak sudskih sporova, a u toku je još dvadesetak. Treba napomenuti da se žene uglavnom javljaju kad je već dogorelo do nokata, i uglavnom zatraže da im pomognemo kad ostanu bez posla - tvrdi Vesna Bajić.
Ona kaže da na prvom mestu tim SOS telefona ženi pokušava da pomogne medijacijom, odnosno razgovorom sa nadređenima na poslu, zatim obraćanjem institucijama rada, a tek na kraju sudskim postupcima.
- Najviše uspeha postigli smo samim razgovorima u firmama, a kako se instanca na kojoj pokušavamo da pomognemo ženi menja, tako je njoj, moramo priznati, sve gore na poslu. Najčešće se dešava da ostanu bez posla. Mi ne želimo da ovim obeshrabrimo žene, ali one moraju da znaju šta ih čeka - kaže Vesna Bajić.
SOS telefon i u Pančevu
Ovih dana, u organizaciji UGS „Nezavisnost“ i italijanskog sindikata „Prođeto Svilupo“ startovao je i SOS telefon za žene žrtve diskriminacije na radnom mestu u Pančevu, a broj je 013/519 900, i za pozive je otvoren od 9 do 15 sati.
- Čak 90 odsto banaka pored ugovora o radu koje potpisuju, ženama daju i aneks ugovora u kome se one obavezuju da u narednih nekoliko godina neće imati decu - navodi Violeta Veselinov iz tima SOS telefona u Pančevu.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…