Vesti
Politika
Izbori pod skalpelom
15.12.2006. 10:00
Izvor: Politika
Izbori pod skalpelom
Medicinska i politička drama u SAD
dravstvena kriza opozicionog, demokratskog senatora Timotija Džonsona (60) mogla bi da dovede i do specifične političke krize u SAD. Jer ako se on ne oporavi – bitno bi mogao da bude promenjen rezultat nedavnih parlamentarnih izbora u kojima su vladajući republikanci izgubili premoć u oba doma Kongresa.

Situacija nalikuje na nagoveštaj neke vrste biološkog prevrata u političkom životu. Opozicija bi, naime, zbog „onesposobljenosti” tog svog funkcionera mogla da izgubi prevlast u Senatu, stečenu na biralištu, i tako ostane bez dovoljno moći da ostvari najavljenu ofanzivu za promenu ratnog, socijalnog, pa i poreskog kursa Bele kuće s republikanskim predsednikom Džordžom Bušom na čelu.

Ovdašnja pravila dozvoljavaju takvo vanredno preinačenje izborne volje. Javnost je zbog toga dodatno uzbuđena, dok s pažnjom prati izveštaje iz vašingtonske bolnice u kojoj je Džonson sinoć podvrgnut operaciji mozga, kako se nezvanično govori, posle pretrpljenog moždanog udara. Njegovo stanje je jutros ocenjeno kao kritično, a time se i ishod izbora našao – primećuju analitičari – „na ivici noža”, hirurškog skalpela…

Demokratska partija je, podsećamo, na biralištima osvojila ubedljivu većinu u Predstavničkom domu, dok je u Senatu izvojevala samo dva mesta više (51:49) od članova Republikanske partije. Ukoliko Džonson „ne bi mogao da dovrši mandat” (počet 2002. a ističe 2008.), odmenu bi mu odredio guverner republikanac Majk Raunds iz zajedničke im savezne države Južne Dakote. Pretpostavlja se da bi guverner najverovatnije u nacionalni Senat poslao nekog svog stranačkog kolegu, a Džonsonovog protivnika. Tako bi se odnos snaga u Senatu izjednačio na 50:50, pri čemu bi dominaciju zadržali republikanci jer u izjednačenom odnosu snaga presuđuje glas – predsedavajućeg po funkciji – Bušovog potpredsednika, republikanca, Ričarda Čejnija.

Demokrate bi, tako, možda izgubile senatsku većinu i pre nego što su je preuzele. Takav obrt se, kažu hroničari, odavno nije dogodio.

Dok se van domašaja javnosti oprezno prave kadrovske kombinacije „za svaki slučaj”, javno se lansiraju poruke nade, među kojima i predsednika Buša, u ozdravljenje obolelog senatora. Džonsonu je, kažu očevici, ovde pozlilo juče prilikom konferencije za novinare, posredstvom radija, s reporterima iz Južne Dakote. Rečenice su mu najednom postale isprekidane, borio se da dođe do daha. Ubrzo potom izgledalo je da se oporavio, ali…

Bolest je i na druge načine već ophrvavala porodicu Džonson. Timoti je 2004. operisan od raka prostate, posle čega se oporavio, a kažu da je i njegovoj supruzi dijagnosticirano kancerozno oboljenje.

Prema zvaničnim registrima, koje prenosi „Njujork tajms”, od 1942. dosad je zbog oslabljenog zdravstvenog stanja s dužnosti „duže vreme” odsustvovalo devet senatora. Najkarakterističniji je već davni slučaj senatora Karla Munda (iz Južne Dakote, kao i Džonson). Doživeo moždani udar 1969. i više nije mogao da učestvuje na sednicama, ali je formalno ostao na dužnosti sve do isteka mandata 1973. a već sledeće godine je preminuo.

Džonsona je zdravstvena kriza stigla u vreme kad je ovdašnjoj opštoj prazničnoj sezoni, za Božić i Novu godinu, trebalo da se pridodaju još dva slavlja – njegovo lično i njegove stranke. Dana 28. decembra on puni 60 godina, a za 3. januar 2007. predviđeno je stupanje na dužnost novih sastava dvodomog parlamenta, s prevlašću demokrata.
Neizvesnosti oko budućeg sastava Senata pojavile su se i pre sadašnjih Džonsonovih iskušenja. Republikanac iz Vajominga Krejg Tomas (73) podvrgnut je tretmanu protiv leukemije – ubrzo posle prošlomesečnih izbora – ali je nastavio da radi.