Vesti
Društvo i ekonomija
Srbija kao Koka - kola
15.12.2006. 16:00
Izvor: Glas javnosti
Reklamom na svetskim medijima naša zemlja pokušava da popravi imidž
Srbija je očigledno krenula u marketinšku ofanzivu u inostranstvu. Nakon što je u junu raspisan konkurs za izradu strategije brendiranja Srbije, nedavno je u 12 najuticajnijih američkih dnevnih listova objavljen oglas o našoj zemlji kojim se ona predstavlja kao demokratska i "država od čije stabilnosti zavisi stabilnost celog regiona". Ovih dana bi na Si-En-Enu (CNN), jednoj od najgledanijih svetskih TV stanica, trebalo da počne emitovanje spota kojim će se turisti iz sveta pozivati da posete Srbiju. Novinski oglasi objavljeni su u Vašington tajmsu, Vašington postu, Vol strit žurnalu, Vikli standardu i još nekoliko važnih listova u SAD, čiji je ukupni tiraž veći od dva miliona primeraka. Kampanju je finansirala Vlada Srbije, a akciju je organizovala lobistička agencija "Barbur, Grifit i Rodžers" (BGR), koju je vlada nedavno angažovala kako bi popravila imidž Srbije u SAD.

- Cilj je da se Srbija predstavi u njihovim medijima u politički najvažnijoj nedelji u SAD, u vreme zasedanja Kongresa, a u toku pregovora o Kosovu i Metohiji. Naši lobisti su nas obavestili da je akcija bila veoma zapažena kod dela američkog društva koje kreira javno mnjenje - kazao je Dejan Mihajlov, generalni sekretar vlade.

Oglasi su bili objavljeni na celoj ili na pola strane u novinama, u njima se Srbija predstavlja kao zemlja koja je nedavno dobila novi ustav, ima najveći procenat stranih investicija u regionu, a tekst prate karte Srbije i fotografije po kojima bi naša zemlja trebalo da bude prepoznatljiva. Cela kampanja je koštala oko 300.000 dolara, a BGR je sa Vladom Srbije u julu ove godine potpisala ugovor vredan 1,8 miliona dolara koji važi do 31. januara 2009. Koliko se propagandom te vrste može popraviti, nakon devedesetih, kada je poprilično poljuljan ugled Srbije?

- Ne znam šta je to o Srbiji objavljeno u američkim novinama, ali pouzdano znam da je pravilno upotrebljena informacija ta koja donosi rezultat. Bez dobro projektovane i organizovane kampanje nema uspeha, bilo da je reč o oglasnim aktivnostima ili o odnosima s javnošću. Verujem da je ekipa koja se pozabavila time da u američkim novinama objavi informaciju o Srbiji pažljivo birala šta će navesti. Nisam video kako su ti podaci plasirani, ali se to može učiniti na toliko načina koji mogu da zainteresuju i na toliko da mogu da odbiju čitaoca - kaže Vladimir Čeh, propagandista i glavni urednik radija Roadstar.
Da je reklamiranje zemlje u tiražnim i uticajnim listovima dobar potez smatra Voja Žanetić, direktor agencije "Mozaik". On se nada da je to samo samo prvi korak i dodaje da "da bi bilo dobro da postanemo zemlja koja će moći svaki dan da se oglašava u Vašington postu".

- Ovakvi oglasi mogu da zainteresuju američkog čitaoca i to onog uticajnog. Ako neko od tih ljudi koji donose odluke samo baci pogled na to što smo ponudili - to je već korist. Ta publika drži 80 odsto svetskog kapitala i predstavlja finu grupu uticajnih ljudi. I prosečan američki čitalac može biti zainteresovan, ali pod uslovom da priložimo i mapu kojom ćemo im objasniti gde se ta Srbija uopšte nalazi. Kad se nešto pojavi u Vašington postu, dobija na značaju i Amerikanci to znaju da cene - govori Žanetić.

Posle Hrvatske, Makedonije, Crne Gore i Srbija će uskoro dobiti svoju prezentaciju na Si-En-Enu, a prema rečima ministra trgovine, turizma i usluga Bojana Dimitrijevića, reklamni spotovi biće emitovani 507 puta, u trajanju od po 40 sekundi. Četvoromesečna kampanja koštaće pola miliona evra. U Srbiji se i pre pojave prvog spota mogu čuti mišljenja da je reklamiranje na televiziji na kojoj se već predstavljaju tri zemlje iz regiona - kontraproduktivno.

- Ne slažem se s takvim ocenama. To je isto kao kada bi se vlasnik novog restorana protivio da reklamira svoj lokal, jer su to već učinili drugi restorani u komšiluku. Naprotiv, mislim da je vrlo korisno da se male siromašne zemlje u tranziciji, što mi svi zajedno jesmo, pokažu svetu i pozovu uticajne ljude i vlasnike realno velikog novca da malo obrate pažnju na njih. Lepo je da ovaj region pokazuje kako je otvoren prema svetu i kako ga poziva u posetu. To je sve moglo da se uradi i ranije, ali kad god se desilo dobro je - smatra Žanetić.

Ni Vladimir Čeh ne vidi ništa loše u tome što su reklamu na Si-En-Enu pre Srbije imale nama susedne zemlje i naglašava da "nije greška oglašavati se na istom mediju, već je samo pitanje kome se i kakva poruka šalje".

- Koliko oglasa za pivo ste videli na nacionalnoj televiziji? Svi proizvođači se oglašavaju na istoj televiziji, ali bitno je šta su rekli i kome se obraćaju - objašnjava Čeh.

MARKETING (NI)JE BACANJE PARA

- Veoma je korisno reklamom skrenuti pažnju na svoju zemlju i to sigurno nije uludo potrošen novac. Jedan moj drug ima odličnu izreku: "Marketing jeste bacanje para, ali uzvodno. Vrate se!". Daj Bože da ovo ne bude izolovan čin, već početak jednog procesa i da to ni nama ni onima kojima se predstavljamo ne bude čudno. Pitanje je samo da li ćemo imati toliko novca da stalno pozivamo ljude da investiraju u našu zemlju - kaže Žanetić.