Vesti
Politika
Srbija je i dalje dobrodošla
16.12.2006. 12:00
Izvor: Danas
Srbija je i dalje dobrodošla
Lideri zemalja Evropske unije okončali dvodnevno zasedanje u Briselu
Brisel - Srbija je i dalje dobrodošla u Evropsku uniju, poručili su juče šefovi država i vlada Evropske unije u zaključcima dvodnevnog zasedanja u Briselu. Tu prvu rečenicu poruke htela je, kako se tvrdi, da ukloni Holandija, ali su Italija, Grčka, Slovačka, Mađarska i Slovenija bili za to da se Srbiji uputi snažnija poruka podrške. Italijanski premijer Romano Prodi predložio je da se razmotri i obnova pregovora o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom, pod uslovom da taj sporazum ne može i da se zaključi ako dotad vlasti u Beogradu ne dostignu punu saradnju s Haškim sudom.
Tome su se do sada protivile pojedine zemlje, a posebno Holandija, Velika Britanija i Francuska. U zaključcima se kaže i da evropski vođi takođe "ohrabruju srpske vlasti da ubrzaju napore za ispunjavanje nužnih uslova, među kojima je i puna i celovita saradnja s Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju". "Imajući u vidu značajne institucionalne kapacitete Srbije, Evropski saveta je uveren da će ta zemlja biti u stanju da ubrza proces na putu ka EU, čim se nastave pregovori o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju", navodi se u zaključcima lidera zemalja članica Evropske unije.
- Evropska unija očekuje da će posle izbora u Srbiji biti formirana demokratska vlada koja bi uspostavljanjem pune saradnje s Haškim sudom omogućila obnovu pregovora sa EU - rekao je šef finske diplomatije Erki Tuomioja na završetku dvodnevnog zasedanja šefova država i vlada EU. ĐFINSKI ministar i predsedavajući Saveta ministara EU, rekao je da EU pretpostavlja "da će biti demokratski izbori i da će vlada biti demokratska".
- Naša saradnja s njom će biti procenjivana na temelju onoga što ona bude činila - rekao je Tuomioja.
Finski ministar je takođe da je EU "primila na znanje da u Srbiji postoje demokratske snage koje su jasno predočile da očekuju napredak oko pitanja preostalih optuženih od Haškog suda, ako one budu pobedile na izborima".
- I t ako stoje stvari - zaključio je finski ministar.

Srbija od maja predsedava Savetom Evrope

- Savet Evrope bi želeo da Srbija ispuni međunarodne obaveze pre nego što preuzme predsedavanje u maju naredne godine. Od pet ključnih zahteva tri se tiču saradnje s Hagom. Prvenstveno, puna saradnja s Međunarodnim tribunalom u Hagu i isporučivanje najtraženijih haških begunaca. Drugo, jasan i nedvosmislen stav najviših državnih organa koji ide u prilog punoj saradnji s Haškim tribunalom. Treće, preduzimanje inicijativa na planu jačanja svesti o suočavanju s prošlošću - kazao je za B92 Denis Iber, šef Kancelarije SE u Beogradu.