Vesti
Politika
Nerušivost granica garant stabilnosti
06.06.2006. 11:00
Izvor: Danas
Ambasador Aleksandar Aleksejev o proritetima spoljne politike Rusije na Balkanu
Beograd - Obezbeđenje stabilne bezbednosne situacije i razvoja na balkanskom području jedan je od najvažnijih ciljeva ruske spoljne politike na Balkanu. Balkan je tokom niza godina bio bure baruta u Evropi. Za rusku federaciju je od velikog interesa stabilna situacija na Balkanu i u celoj Evropi. Na Balkanu živi više različitih naroda koji su u velikoj meri povezani s Rusijom. Stoga, bilo koji problem koji muči ljude na ovim prostorima, a pre svega Srbe, u Rusiji se ozbiljno shvata. Svako zaoštravanje situacije na Balkanu veliki deo ruskog društva smatra unutrašnjim problemom Rusije, izjavio je juče Aleksandar Aleksejev, ambasador Ruske Federacije u SCG, na predavanju "Prioriteti spoljne politike Rusije na Balkanu".

Nastup ruskog ambasadora bilo je prvo predavanje iz nove serije pod imenom"Ambasadorski forum", u organizaciji Instituta za međunarodnu politiku i privredu, na kojima će diplomatski predstavnici uticajnih zemalja izlagati politiku svojih država prema ovom regionu za medije i javnost.
Prema rečima ambasadora Aleksejeva, najvažniji garanti stabilnosti na Balkanu pre svega su nerušivost granica.. Uglavnom i ne samo na Balkanu, problemi se pojavljuju onda kada se pokuša "pomeranje granica".
Kada je reč o instrumentima kojima Rusija može obezbediti stabilnost situacije na Balkanu, ambasador Aleksejev je pre svega istakao članstvo svoje zemlje u Savetu bezbednosti UN, Kontakt grupi, te mogućnost korišćenja razvijenih bilateralnih odnosa Rusije sa zemljama Jugoistočne Evrope, organizaciju dobrosusedskih odnosa, kao i razne regionalne inicijative. "Nema glavnog grada neke zemlje na Balkanu u kojem ne bi radila ruska ambasada", istakao je Aleksejev.
"Rusija nije članica EU, tako da ne mogu da navijam ni za integraciju balkanskih zemalja u EU, ni protiv nje, niti da govorim o odnosima unutar evropske organizacije. Ali, ako balkanske države smatraju da se stabilnost može garantovati u okviru EU nemamo ništa protiv. Isto tako, širenje EU na Zapadni Balkan ne smatramo pretnjom, već naprotiv pozdravljamo takav proces".
S druge strane, širenje NATO je sasvim drugo pitanje. Prema mišljenju Aleksejeva problemi balkanskih naroda ne mogu da se reše širenjem te organizacije. "NATO je vojni savez, te ne vidim kako bi to mogao da doprinosi stabilnosti na Balkanu. Ali, svaka država mora sama da odredi kako će osigurati bezbednost i ako je to kroz članstvo u NATO mi ćemo i to prihvatiti".
Aleksejev smatra da je najbolji oblik prisustva Rusije na Balkanu kroz ekonomsku i socijalnu sferu. "Ubeđen sam da klasičan oblik trgovine, razmena robe i usluga, ne odgovaraju današnjoj stvarnosti. Sada je vreme za investicionu saradnju, čije koristi mogu da osete i zemlja i njeni građani. Lukoil je, na primer, na drugom mestu po stranim ulaganjima u Srbiji", rekao je Aleksejev. Investicionu politiku Rusije ambasador je uporedio s ulicom s dvostrukim smerom, gde je ruska ulica otvorena i za srpske investicije, a primer za to su Hemofarm i Sintelon koje su započele velike projekte na teritoriji Rusije.
Ambasador je na kraju predavanja ukazao na "detalj" koji objašnjava rusku politiku na Balkanu: sve što ta zemlja radi ne radi protiv nekoga, niti ga potiskuje, niti želi da ga menja. Postoje velike mogućnosti za saradnju "i ako ih iskoristimo napravili smo korak napred. U suprotnom, napravili smo istorijsku grešku".

Pitanje Kosova nije trka za vreme

Rešenje kosovskog problema je od izuzetnog značaja za postizanje bezbednosti na Balkanu. Rusija smatra da Kosovo nije pojedinačan slučaj za koji treba tražiti unikatno rešenje. Smatramo da rešenje pitanja Kosova nije trka za vreme koja treba da se uklopi u rok koji je neko postavio, niti se slažemo da taj problem treba da se reši pre kraja razgovora. Rusija smatra da pre nego što se taj problem utisne u neki vremenski okvir, treba proceniti dugoročne posledice toga ne samo za Balkan, već i šire. "Kosovski problem se jedino može rešiti kroz dijalog i postizanje kompromisnog rešenja. To nije lak zadatak, te stoga treba imati strpljenja, profesionalnog iskustva kako bi se postigla stabilnost u regionu. Nije vreme za organizovanje nekakvih trka, već rešenje treba da bude rezultat kompromisnog dijaloga", naglasio je ruski ambasador. Na pitanje novinara da li Rusija može staviti veto na rezoluciju o nezavisnosti Kosova, Aleksejev je istakao: "Reći ću vam otvoreno da nismo ni razmatrali tu opciju jer smatramo da je neophodno mnogo raditi pre toga. Ne razumem zašto bi Rusija stavila veto na rezoluciju".