Vesti
Politika
S.O.S. za tinejdžere
16.12.2006. 18:00
Izvor: Politika
Priručnik za razumevanje puberteta
Problemi koji su mučili roditelje savremenih tinejdžera isti su kao i oni koji zadaju glavobolju njihovim potomcima – višak ili manjak kilograma, „nemogući” roditelji, prva romansa, ali i samoća, bes, batine, beg u alkohol i drogu...
Razmišljajući o tinejdžerskim problemima i dilemama, psiholog Ružica Obradović, zaposlena u srednjoj medicinskoj školi u Beogradu, odlučila je da svoje bogato iskustvo u radu sa adolescentima pretoči u knjigu „S.O.S. za tinejdžere”. Ova knjiga, u izdanju Kreativnog centra, rađena je u formi odgovora na neka od najčešćih pitanja koja postavljaju tinejdžeri i podeljena je na nekoliko tematskih celina koje čine najvažnije segmente njihovog života, a to su – prijatelji, ljubav, škola i porodica.

Priručnik za mame i tate

„Ova knjiga je i priručnik za mame i tate koji su često zatečeni pitanjima svoje dece i još češće se nalaze u dilemi da li su im dali pravi odgovor”, objašnjava Ružica Obradović.

Problemi u pubertetu su svevremeni, ali ono što karakteriše ovaj turbulentni period u razvoju mlade osobe jeste manjak osoba s kojima mogu da se podele dileme odrastanja. Drugovi koji imaju iste probleme u najboljem slučaju će slegnuti ramenima, a u najgorem će ih ismejati. Roditelji takođe nisu prava adresa za „molbe i žalbe”, a mali broj njih, iz razumljivih razloga, razmišlja o poseti psihologu ili nekom stručnjaku za dušu.

Polazeći od ideje da je fizički izgled najvažnija sporedna stvar na raskrsnici detinjstva i mladosti, ovaj psiholog se bavi metamorfozom neuglednih pačića u zanimljive labudove, jer ona čini okosnicu samopouzdanja, ali i – frustracije tinejdžera. S obzirom na to da višak ili manjak kilograma može da napravi „tektonske poremećaje” u duši mlade osobe, autorka ove knjige objašnjava tinejdžerima da ljubav ne zavisi od skazaljke na vagi i da ih na tržištu muško-ženskih odnosa konkurentnim ne čini samo izgled top modela.

„Razmislite o tome zašto želite da smršate – zbog sebe, zbog zdravlja ili zbog drugih. Ako to radite zbog drugih osoba, imajte na umu da na svetu ima onoliko ukusa koliko ima i ljudi. Lepota je važna prilikom prvog susreta, ali je mnogo važniji ukupan utisak koji ostavljamo. Devojka koja sebe doživljava kao lepu i privlačnu, bez obzira na broj kilograma, biće zanimljivija i privlačnija od one koja je mrzovoljna i okupirana brojanjem kalorija”, objašnjava Ružica Obradović.

Nezadovoljstvo zbog krivog nosa i velikih ušiju nije jedini izvor frustracije tinejdžera, a promene raspoloženja u rasponu od euforije do depresije siguran su znak da se mlada osoba izvlači iz pretesne košuljice detinjstva i oblači odelo odraslog čoveka. Budući da jedan broj tinejdžera taj tranzicioni period „premošćava” uz pomoć alkohola i psihoaktivnih supstanci i ne zna kako da izađe na kraj sa samim sobom, Ružica Obradović adolescente savetuje kako da se „nose” sa osećanjima samoće, besa, ljutnje i ističe da oni ponekad male životne probleme uz pomoć narkotika „uspešno rešavaju” većim problemima.

Bekstvo od kuće

„Razlozi za uzimanje droge variraju od dosade, eksperimentisanja, radoznalosti, želje za novim iskustvima, naivnosti, pa sve do – potrebe da se pobegne od stvarnosti zbog ličnih i porodičnih problema. Međutim, imajte na umu da psihoaktivne supstance neće rešiti nijedan životni problem – samo će vam napraviti pregršt novih problema. Ne postoje lake i teške droge – sve droge su opasne i mogu izazvati teška i nepopravljiva oštećenja fizičkog i psihičkog zdravlja”, kategorična je Ružica Obradović.

Veliki broj tinejdžera u očima svojih drugara traži potvrdu opstvene vrednosti. Imajući na umu da adolescenti veliki deo svoje mentalne energije troše u pokušaju da pronađu odgovore na pitanja – kako da postanu zanimljiviji u društvu i kako da privuku pažnju suprotnog pola, autorka ove knjige daje odgovore na njihove večite dileme – kako pronaći ljubav, kako prići devojci, odnosno dečku, kako kontrolisati ljubomoru i – zašto se dobre devojke zaljubljuju u mangupe.

„Loši momci vrlo često uspevaju da uzburkaju hormone finih devojaka, jer oni unose uzbuđenje u život i pobuđuju fantazije o pravoj ljubavnoj romansi. Bez antiheroja život bi bio monoton i dosadan, ali imajte na umu da on ne poštuje nikakva pravila, izaziva nerede i viđa se sa drugim devojkama, a od sopstvene devojke očekuje da mu se divi i odobrava svaki njegov postupak. I ne zaboravite da se suprotnosti privlače, ali da slični ostaju zajedno.”

A svim tinejdžerima koji žele da pobegnu od galame, vike i batina, autorka ove knjige savetuje:

„Bekstvo od kuće neće rešiti nijedan problem. Pokušaj da razgovaraš sa roditeljima – moguće je da su oni uvereni da rade u tvom najboljem interesu i da nisu ni svesni da je tebi u kući neizdrživo. Ako se problem ne izrazi rečima, često se dešava da ga ne primećuje niko osim osobe koju muči.”