Vesti
Društvo i ekonomija
Svetski samit u Srbiji17.12.2006. 18:00
Izvor: Politika
Velika šansa za našu nautičku industriju
Srbija će 2009. godine biti domaćin Svetske konferencije kanala i unutrašnjih plovnih puteva (WCC), odlučeno je na nedavno održanoj konferenciji u Betlehemu, u Pensilvaniji (SAD). Ovaj značajni skup trebalo bi da bude održan u poslednjoj nedelji avgusta ili u prvoj nedelji septembra 2009. godine, a domaćini će biti Beograd, Novi Sad, Zrenjanin i Kladovo. Procene stručnjaka koji su najzaslužniji za organizaciju ovog važnog događaja u nas jesu – da bi konferencija mogla biti veoma važna za razvoj privrede u regionu srednjeg Podunavlja, ukoliko se iskoristi na pravi način. Konferencija će okupiti najvažnije stručnjake i poslovne ljude sveta koji se bave razvojem mreže kanala i unutrašnjih vodnih puteva.
Organizaciju skupa Srbija je dobila neočekivano, a zahvaljujući zalaganju Ivana Dulića i firme CMT, koja je sarađuje sa Krstom Paškovićem, nautičarem i autorom master plana „Propeler Dunava”. Naša zemlja je zahvaljujući ovim ljudima predstavila bogatstvo vodenih puteva u slivu Dunava i sistema Dunav–Tisa–Dunav, kao najveće u Evropi i nedovoljno poznate svetskoj javnosti, što je na kraju i odlučilo. U glasanju smo pretekli – Finsku.
Pašković ističe da je zasluge za dobijanje konferencije imao i Dejvid Edvrads Mej, Englez koji godinama živi i radi u Francuskoj.
– Veoma je važno naglasiti da smo mi prva zemlja koja je posle visokorazvijenih država (SAD, Kanada, Francuska, Belgija, Švedska i Velika Britanija) dobila organizaciju jednog ovako značajnog skupa. Međutim, našim skromnim lobiranjem, koje traje još od momenta kada smo pri Evropskom parlamentu predstavili projekat „Propeler Dunava” koji zapravo predstavlja srednje Podunavlje, ostvaren je značajan pomak u predstavljanju Srbije – istakao je Pašković. Očigledna je namera razvijenih zemalja, koje u nautičkoj industriji obrću milijarde evra, da mrežu plovnih puteva prošire na srednje Podunavlje, pa je konferencija dobra prilika za razvoj celog regiona.
Prema Paškovićevim rečima, argumenti na osnovu kojih je dobijena organizacija ovog skupa su značajni objekti u sistemu Dunav–Tisa–Dunav. U njih spadaju prevodnica kod Bečeja koju je projektovao čuveni Ajfelov biro, Staparska prevodnica, poznata po nekoliko vekova starom mlinu u blizini, zatim Bezdanska prevodnica, gde je prvi put korišćen cement u hidrogradnji, kao i hidroenergetski sistem Kladovo i Prahovo. Osim toga, veliki udeo u dobijanju organizacije ove manifestacije imaju i arheološki lokaliteti Viminacijum, Lepenski vir i Vinča, koji bi u budućnosti trebalo da postanu magnet za turiste.
Pašković kaže da je veoma važno da ovim projektom rukovode i koordiniraju iskusni i stručni ljudi, kako se ovakva šansa ne bi upropastila.
– Ova konferencija može da izazove lančanu reakciju, jer stanovnici Podunavlja imaju šansu da naprave dobar posao. Formiran je Inicijativni odbor u koji su pozvane firme i pojedinci, odnosno donatori i sponzori, koji će doprineti da prirodno bogatstvo koje imamo usmerimo na dobrobit našeg stanovništva. Takođe, ovo je dobar povod da se istorijski vredne lokacije, poput bezdanske, staparske i Ajfelove prevodnice, zatim Viminacijuma, Lepenskog vira i Vinče, do 2009. godine pripreme i urede kao specifične turističke destinacije. Ovako pripremljena i obrađena ponuda trebalo bi da ima velike i dalekosežne posledice i za buduće generacije – naglasio je Pašković izrazivši očekivanje da će se u organizaciju konferencije uključiti i svetske organizacije koje se bave ovom problematikom.
Sve u svemu, plovni rečni putevi u Srbiji, mogli bi u predstojećem periodu da postanu jedan od najznačajnijih turističkih proizvoda naše zemlje.
Na skupu će biti reči o obnovi, proširivanju i privođenju nameni postojećih kanala i ostalih vodenih puteva, a jedna od najvažnijih tema biće razvoj male privrede u nautičkom turizmu, koji je jedan od najprofitabilnijih vidova turizma. Osim toga, razmatraće se i prostorno uređenje priobalja i infrastrukture, kao i potencijali za grinfild investicije.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…