Vesti
Politika
Deca bez zaštite od roditelja nasilnika
18.12.2006. 10:00
Izvor: Blic
Deca bez zaštite od roditelja nasilnika
Nasilje u srpskim porodicama sve više šokira javnost
BEOGRAD - Stravičan zločin u Žitištu, nakon što je N. M. na smrt pretukla svog dvogodišnjeg sestrića G. T, šokirao je Srbiju. Dečaka je majka našla u nesvesnom stanju, krvavog i u modricama. Posle nekoliko dana preminuo je u bolnici ne budeći se iz kome. N. M. je pobegla i za njom se traga.

Pre nekoliko dana u Subotici je uhapšen Peja G. (45), osumnjičen da je svoje ćerke, stare šest i četiri godine, nekoliko puta vezivao lancima za pse, ruke i noge im uvijao im u zavoje i zatim ih danima bespomoćne ostavljao u sobi. Svaki pokušaj supruge Adrijane da zaustavi njegovo nasilništvo, Peja je surovo kažnjavao udarajući je drškom pištolja po glavi.

Prihvatilište za maltretirane

Prošlog meseca u ovom gradu na severu Bačke prijavljena su čak 23 slučaja nasilja u porodici. Žrtve su uglavnom bila deca, a nasilnici njihovi roditelji. I u ostalim krajevima Srbije, nažalost, deca su sve češće izložena nasilju roditelja, koji bi trebalo prvi da im pruže ljubav, pažnju, razumevanje.

Sagovornik „Blica“ iz policije navodi da su deca češće na udaru očeva nego majki. Ali, najčešće trpe posredno nasilje kada gledaju kako tata tuče mamu. Neretko se dešava da dete, kada to gleda, reaguje i pokušava da odbrani majku. Tada i samo dobije batine.

- Majke su spremnije da prijave kada muž udari dete nego kada tuče njih. Dešava se i da komšije prijave takvo nasilje. Tada obavezno obavestimo tužilaštvo i nadležni centar za socijalni rad. Ako je dete povređeno, nasilnika privodimo, pa mu sudija određuje pritvor, a centar smešta dete i majku i odlučuje šta dalje - kaže naš sagovornik iz MUP, dodajući da majke najčešće tada podnose i zahtev za razvod braka. Ipak, majke iz siromašnih sredina ne prijavljuju nasilje ni nad sobom ni nad decom, napominje naš sagovornik.

- Pri Centru za zaštitu odojčadi i dece u Zvečanskoj ulici postoji Prihvatilište za zlostavljanu decu, u kome je u protekle tri godine, koliko ono i postoji, bilo smešteno više od sto dečaka i devojčica, uglavnom iz Beograda. Oni nisu samo seksualno ili fizički zlostavljani, već ima i dece koju su roditelji dugo zanemarivali - kaže za „Blic“ Zoran Milačić, direktor Centra.

U ovom Prihvatilištu, čiji je kapacitet 20 mesta, u proseku je smešteno od 13 do 16 dece uzrasta od sedam do 18 godina. O njima brinu stručnjaci, a cilj je detraumatizacija - lečenje trauma koje su deca doživela. Postoje i prihvatne stanice za decu mlađu od sedam godina koju su roditelji takođe maltretirali.

- Dok su deca u prihvatilištu, a to je najduže pola godine, nadležni centar za socijalni rad je u obavezi da radi sa roditeljima, da ustanovi da li su sposobni da brinu o mališanima. Vrlo malo dece se, ipak, vraća u porodicu. Ostaju kod nas, daju se na usvajanje ili smeštaju u hraniteljsku porodicu - navodi Milačić.

Ivana Stevanović, iz Centra za prava deteta, kaže da se u ovakvim slučajevima podrška uvek traži u drugom roditelju, ali da se deci žrtvama mora pružiti zaštita i sigurnost društva i stručnih službi.

Nema podataka o žrtvama

- Svi su odgovorni kada je u pitanju zaštita dece - i građani, i komšije, i rođaci, i oni koji znaju da se vrši nasilje nad detetom, a to ne prijavljuju. Odgovorni su i oni kojima je to posao - policija, pravosuđe, zdravstvo, prosveta, socijalne službe - kaže ona. Stevanovićeva dodaje da je najbitnije izgraditi sistem koji će reagovati preventivno onda kada se pojave prvi znaci i oblici nasilja.

- Vlada je ustanovila protokol za zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja, koji reguliše postupanje nadležnih - kaže Stevanovićeva.

Na osnovu tog protokola Ministarstvo za rad i socijalnu zaštitu planira da specijalizovani timovi u najskorije vreme počnu sa radom. Njihov zadatak biće da rade na detraumatizaciji zlostavljane dece, da pokušaju da resocijalizuju roditelje nasilnike, kao i da svako nasilje tog tipa evidentiraju.

Iako se skoro svaki dan u medijima pojavi informacija o nasilju nad nekim detetom, u Srbiji do sada nije urađeno nijedno istraživanje koje bi pokazalo koliko se mališana našlo na udaru nasilnika - roditelja i drugih članova najbliže familije.

Strože kazne za zlostavljanje maloletnih

Krivični zakon Srbije sankcioniše nasilje u porodici i predviđa posebne, strože kazne ako je žrtva maloletna. U članu 194 navedeno je da se kažnjava svako nasilje prema članovima porodice, napadi i ugrožavanje fizičkog ili psihičkog stanja. Ukoliko su u tom nasilju nastupile teške povrede ili ako je žrtva maloletna, nasilniku bi, prema zakonu, trebalo da bude određena kazna od jedne do osam godina zatvora. Ako je nastupila smrt, predviđena kazna je do 12 godina zatvora.

Međutim, Kusačanin Radomir Janković (52) osuđen je na dve i po godine zatvora zbog zapuštanja i zlostavljanja maloletnih ćerki, koje je terao da rade kao konobarice u kafani i za nadnicu, a svu njihovu zaradu je uzimao.