Vesti
Politika
U Sofiji bez euforije19.12.2006. 17:00
Izvor: Politika
Bugarska pred ulazak u EU
Za nešto manje od tri nedelje Sofija će nam biti najbliži glavni grad jedne države – članice Evropske unije. Na samo sedamdesetak kilometara od granice sa Srbijom, ili 391 od Beograda, žitelji prestonice Bugarske prvih dana decembra ničim ne odaju euforiju zbog ulaska u zajedničku kuću Evropljana.
Turisti koji su iskoristili poslednju šansu da bez vize putuju u grad podno planine Vitoše nisu primetili posebna obeležja pred skorašnju važnu promenu u životima skoro osam miliona Bugara.Od 1. januara 2007, naime, naše komšije na istoku, kao i oni nešto severnije – Rumuni, moći će da se pohvale kako su postali deo željno očekivane EU. Obaveze koje iz toga proizlaze podrazumevaju i uvođenje viza za putnike iz Srbije. Ohrabrujuće je to što će biti besplatne.
Taksi na gas
Plamen, jedan iz brojne armije taksista u Sofiji, a prema podacima iz turističkih vodiča ima ih čak 15.000, kaže da „će za braću iz Jugoslavije i Srbije ovaj grad i zemlja uvek biti otvoreni”.
– Vize uvodimo zato što moramo. Da se mi građani pitamo, nikada ne bismo tako odredili – lako se razume bugarski usporenog vozača žutog renoa koji ide na gas. Većina taksija u Sofiji je na gas, čiji karakterističan miris dugo ostaje u nozdrvama.
Posle komplikovanog monetarnog prevođenja – levi, evri, dinari, pa zatim vraćanje u nekadašnje nemačke marke – shvati se da je jedna od blagodeti na ulicama Sofije jeftin taksi. Relacija koja bi kod kuće koštala najmanje 500 dinara u Sofiji je samo osamdeset dinara. I najudaljenija destinacija noće vožnje, po tek nešto boljim i manje razrovanim ulicama od naših, ne može da košta više od četiri leva ili oko 160 dinara.
Obilazak Sofije može da se priušti, baš kao kod kuće, i ništa više čistijim niti manje punim autobusima, tramvajima i trolejbusima. Preporuka je da se obavezno za sve vidove javnog prevoza kupi karta na neuglednim kioscima, jer brojni kontrolori nemaju milosti. U Sofiji postoji jedna, kratka, linija metroa koja saobraćaja na relaciji centar – Serdika, do zapadnog dela grada Liulin u kome osim stambenih blokova nema ničeg zanimljivog da se vidi.
Šoping globalizacija
U najpoznatijem bulevaru Vitoša, čiji početak od pre nekoliko godina ulepšava spomenik Svete Sofije, i koji se dalje pruža ka delu gde je najprepoznatljiviji znak grada – crkva Aleksandra Nevskog i zdanja državnih institucija, nižu se brojne prodavnice. U lepo uređenim enterijerima, ljubazni prodavci nude proizvode najpoznatijih globalnih brendova.
Jedan od najekskluzivnijih tržnih centara je CUM u bulevaru kneginje Marije Lujze. Ispred nekadašnjeg „centralnog univerzalnog magazina”, sećaju se žitelji Sofije, u doba socijalizma, u dugačkim redovima čekalo se na cipele. Danas se ovde prodaju najskuplje stvari, a dobrodošlicu upućuje livrejisani vratar.
Ipak, masovnost starih dana butici u CUM-a teško mogu da ponove. Prosečna plata u Bugarskoj u septembru ove godine bila je, kako pišu tamošnji mediji, 363 leva, što je tek nešto više od 180 evra.
Većina građana kupuje u Pirotskoj ulici. Po nečemu slična beogradskoj Balkanskoj, samo lakša za šetnju jer nema nagiba, ovo je glavna adresa za jeftin šoping. Ipak, domaći, bugarski proizvodi trče napornu trku sa rukotvorinama iz Turske, Kine, Hongkonga.
U menjačnicama i bankama, dobro poznatim austrijskim, italijanskim, francuskim, za jedan evro dobija se 1,95 leva. Ili, ako je lakše za preračunavanje, jedan lev je iste vrednosti kao nekadašnja nemačka marka. I to već duže vreme, dok je prema bugarskim statističarima prosečna plata u devetom mesecu u odnosu na januarsku porasla za skoro 39 leva.
Stanovnici i drugih gradova, Plovdiva, Burgasa, Varne, imaju više od proseka, pa njihova primanja idu i do 840 leva, ili oko 420 evra.
Uzavreli duh kakav se može osetiti na ulicama zapadnoevropskih gradova vidljiv je tek kasno popodne. Posle 17 časova većina stanovnika Sofije u brojnim prodavnicama kupuje gotovu hranu.
– Nema se više vremena za kuvanje – objašnjava mlada službenica jedne NVO.A na pitanje šta očekuje od ulaska njene zemlje u Evropsku uniju, uz sleganje ramenima, ona iskreno odgovara:
– Ne znam. Jedino želim da nam se i vi brzo pridružite.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…