Vesti
Politika
Strah od novog zavrtanja slavina
20.12.2006. 17:00
Izvor: Danas
Države EU zabrinute zbog rusko-beloruskog spora o ceni gasa
Brisel - Nakon što su zvanična Moskva i Minsk započeli ogorčenu raspravu o ceni ruskog gasa za Belorusiju, neke severne i istočne članice Evropske unije uplašene su da bi se mogla dogoditi "mala repriza" zavrtanja gasnih slavina od prošle zime. Razgovori ruskog i beloruskog lidera Vladimira Putina i Aleksandra Lukašenka propali su tokom vikenda u Moskvi. Beloruski predsednik otkazao je zvaničnu večeru i odlazak na hokejašku utakmicu i vratio se u Minsk.
Rusija od Belorusije zahteva da od januara počne da plaća 200 dolara za kubni metar gasa, umesto 47 dolara koliko plaća sada. Uz to, Moskva od svog suseda traži i novi namet od 180 dolara po toni nafte, što bi državni budžet Belorusije moglo da olakša za više od dve milijarde dolara. Situacija nije tako ozbiljna kao u Ukrajini, preko čije teritorije u Evropu odlazi 80 odsto ruskog gasa, ali preko Belorusije preostalih 20 odsto odlazi u Poljsku, Nemačku, Holandiju, Francusku i Belgiju. Poljska i Nemačka bile bi najviše pogođene eventualnim prekidom dotoka gasa.
"Nismo čuli za konkretnu pretnju da će slavine biti zavrnute, ali to je moguće", izjavio je jedan diplomata Unije na položaju u Minsku. "Stvar bi se mogla okončati kao u Ukrajini, preko koje Rusija isporučuje manje količine gasa u beloruski sistem, ali pošto su domaći i tranzitni gasovodi veoma isprepletani beloruski potrošači koriste gas namenjen Evropi", izjavio je Danijel Simons, stručnjak za gas iz Međunarodne agencije za energiju.
"Prošle godine u ovo vreme bio sam siguran da Rusija neće isključiti gas Ukrajini, posebno stoga što je Moskva predsedavala Grupom 8, čiji je jedan od prioriteta bila energija. Međutim, oni su to učinili", podsetio je Simons. "Razgovarali smo s Belorusima i pažljivo pratimo situaciju. Nadamo se sporazumu Moskve i Minska, ali i da će biti poštovane obaveze prema trećoj strani", izjavio je portparol Evropske komisije. Međutim, čak iako zimska sezona 2006-2007. protekne mirno, stručnjaci Međunarodne agencije za energiju i nevladinih ekspertskih grupa uveravaju političare u EU da će Rusija u narednih pet godina značajno smanjiti isporuke gasa. Argumenti stručnjaka u prilog takvom razvoju su navodno slabo investiranje u ruska izvorišta gasa, gasovodi koji "cure" i neefikasni sistemi grejanja.