Vesti
Politika
Rodbinska veza na sudu „veže” jezik
20.12.2006. 17:00
Izvor: Politika
Zakon dozvoljava srodnicima okrivljenih da ne svedoče
Na samom početku dokaznog postupka koji se pred Drugim opštinskim sudom u Beogradu vodi protiv optuženih za pomaganje u skrivanju haškog optuženika Ratka Mladića, čak četiri svedoka izjavili su da ne žele da odgovaraju na pitanja suda. Obrazlažući ovakvu odluku, svedoci su se pozvali na Zakon o krivičnom postupku koji im omogućava da ne svedoče protiv članova svoje porodice.
– Zakon o krivičnom postupku predviđa da pojedini srodnici okrivljenog mogu da budu oslobođeni dužnosti svedočenja – objašnjava Ivana Ramić, portparol Okružnog suda u Beogradu. – Svedočenja tako mogu da budu oslobođeni bračni drug i osoba sa kojim okrivljeni živi u vanbračnoj ili bilo kojoj drugoj trajnoj zajednici. Na listi takozvanih privilegovanih svedoka su i srodnici okrivljenog po krvi u takozvanoj pravoj (roditelji, deca) i pobočnoj liniji (tetke, stričevi, ujaci) do trećeg stepena, kao i srodnici po tazbini do drugog stepena, usvojenik i usvojilac okrivljenog.

Sudsko veće koje vodi postupak, objašnjava Ramićeva, dužno je da pomenute osobe pre njihovog saslušanja ili čim sazna za njihov odnos sa okrivljenim obavesti da ne moraju da svedoče. Upozorenje sudije i odgovor svedoka se, kako predviđa zakon, unose u zapisnik.

Uprkos činjenici da im zakon omogućava da ne odgovaraju na pitanja sudije, tužioca i advokata, praksa pokazuje da se članovi familije ipak često odlučuju da progovore na sudu. Tako su, recimo, na suđenju optuženima za četvorostruko ubistvo na Ibarskoj magistrali, rođaci optuženog Nenada Ilića pred sudskim većem tvrdili da je ovaj okrivljeni u vreme tragične saobraćajne nesreće bio na porodičnom slavlju. I roditelji Ane Filipović, koju optužnica tereti da je pomagala Mališi Jevtoviću u nanošenju povreda njenoj trogodišnjoj ćerki od kojih je devojčica kasnije preminula, pristali su da svedoče i na sudu govore o odnosu dvoje optuženih.

– Ima slučajeva kada svedoci, iako pod zakletvom, ne govore istinu. Na ovaj potez se odlučuju jer smatraju da će tako pomoći okrivljenima ili im ponuditi alibi – objašnjava „Politikin” sagovornik iz Palate pravde koji je želeo da ostane anoniman. – U većini slučajeva neistiniti podaci iz iskaza se otkriju s obzirom na to da se „ne slažu” sa izjavama drugih svedoka ili dokazima izvedenim na suđenju.

U sudskim analima ostaće zabeležen zanimljiv podatak da se na sudu, u svojstvu svedoka, nije pojavila supruga nijednog optuženog člana „zemunskog”, „surčinskog”, „kruševačkog” ili nekog drugog klana.

Ni Zorana Bajić, supruga Aleksandra Simovića, jednog od vodećih članova „zemunskog klana” koji je nedavno uhapšen, nije saslušavana, iako je u trenutku hapšenja bila sa njim.

– Smatram da rođaci okrivljenih koji odluče da pred većem „zavežu jezik” to rade iz neke vrste straha ili čak neznanja. Jednostavno, oni ne žele sebe ili okrivljene sa kojima su u rodu da izlažu bilo kakvom riziku – objasnio je advokat Milomir Šalić.

-----------------------------------------------------------

Deca zaštićena
Zakon o krivičnom postupku predviđa da pred sudom ne mora da svedoči ni maloletno lice koje s obzirom na uzrast i duševnu razvijenost nije sposobno da shvati značaj prava. Ova zakonska odredba može da se „prekrši” ukoliko okrivljeni insistira da ova osoba bude saslušana.