Vesti
Politika
O statusu pokrajine ipak posle izbora
21.12.2006. 18:00
Izvor: Glas javnosti
Neizvesno kada će Ahtisarijevo rešenje za Kosmet biti gotovo
BEOGRAD - I dok prištinski izvori tvrde da je specijalni izaslanik UN za status Kosova Marti Ahtisari zatražio od saradnika koji rade na paketu rešenja za status Kosmeta da svi predlozi budu gotovi do 21. januara, srpska strana tvrdi suprotno.

- Te informacije nisu tačne. Sigurno je da do 21. januara nikakvih predloga neće biti jer je više puta ponovljeno da će međunarodna zajednica zbog izbora u Srbiji sačekati sa Ahtisarijevim predlozima - kazao je Marko Jakšić, član srpskog pregovaračkog tima za Kosovo i Metohiju.

I dok neimenovane zapadne diplomate koje rade na paketu statusa Kosmeta ističu da će, "bez obzira na mnogobrojne teškoće s kojima se suočavaju zvaničnici iz EU zbog teškoća u definisanju budućeg međunarodnog civilnog prisustva na Kosovu", Ahtisari ispoštovati rok do 21. januara, kao i da je njegovo insistiranje, prema istim izvorima, usledilo zato što on "ne želi da bude kašnjenja u rešavanju statusa Kosova", Jakšić podseća da su njegovi predlozi više puta odlagani.

- Ti izvori nisu realni pogotovo ako se setimo da su mnogi njegovi predlozi preneti u narednu godinu i pored, isto tako, čvrstih ubeđenja da odlaganja neće biti - podseća Jakšić, koji smatra da je realno da se predlog čuje tek posle izbora.

- Ahtisari će sigurno birati vreme za izlazak sa svojim predlogom, a to se sigurno neće desiti do 21. januara. Očekujem da će se to desiti tek krajem januara ili početkom februara.

Ni šef nemačke diplomatije Frank-Valter Štajnmajer ne zna da li će se rešenje za Kosovo moći naći tokom nemačkog predsedništva u prvih šest meseci 2007. ili će biti potrebno više vremena.

- Nisam prorok, a kada izaslanik UN Marti Ahtisari bude podneo predlog za status, očekujem da to razmotre Savet bezbednosti UN i Savet ministara EU, a tokom nemačkog predsedništva Unije moramo se uhvatiti u koštac s pitanjem Kosmeta - rekao je nemački diplomata.

Nemački ministar je izrazio uverenje da će sporazum o Kosovu "biti utvrđen u funkciji onoga što će, na temelju statusa Kosova, biti najvažnija civilna misija za EU".

Budućnost Kosova i Metohije i uloga EU u tome bila je i tema izveštaja Josta Lagendajka, izveštača Evropskog parlamenta, o onome što će početkom naredne godine postati rezolucija Evropskog parlamenta.
Lagendajk najavljuje "ograničeni suverenitet Kosova, uz snažno izraženu dimenziju zaštite manjina i bez mogućnosti da se Kosovo podeli između kosovskih Srba i većinskih Albanaca".

Evropski parlamentarac iz Holandije uveren je da, s obzirom na suprotstavljene stavove Beograda i Prištine, nije realno očekivati rešenje pitanja Kosova do kojeg će se doći sporazumom.
- Mislim da je na Martiju Ahtisariju da izađe sa predlogom koji će biti praktično ostvarljiv, ali nemam iluziju da bi moglo biti konsenzusa dve strane. On bi mogao izaći s predlogom koji će, najverovatnije, biti na istoj liniji kao moj radni dokument, ali naravno, njegov zadatak je da bude precizniji o pitanju ograničenog suvereniteta - rekao je Lagendajk.