Vesti
Politika
Dekani zbunjeni, čekaju Skupštinu22.12.2006. 10:00
Izvor: Danas
Posle tumačenja zakonodavnog odbora o izjednačavanju zvanja
Fakulteti Beogradskog univerziteta zbunjeni su stavom Zakonodavnog odbora Skupštine Srbije, ali, za sada, taj zaključak neće izazvati nikakve promene na master studijama koje su u toku. Podsetimo, na prekjučerašnjoj sednici, održanoj na zahtev Konferencije univerziteta Srbije, Zakonodavni odbor je zaključio da „svi koji su diplomirali pre donošenja Zakona o visokom obrazovanju mogu od matičnih fakulteta da traže da im se prizna zvanje mastera”. Na pojedinim visokoškolskim ustanovama predavanja na diplomskim akademskim studijama, odnosno masteru već su počela, negde je planirano da počnu od drugog semestra, a ima i visokoškolskih ustanova na kojima se akademci još prijavljuju.
Profesorka dr Jelica Protić, vršilac dužnosti dekana Elektrotehničkog fakulteta, kaže da će se do kraja ovog meseca obavljati prijavljivanje, bez upisivanja i naplate školarine.
– Kada budemo videli izmenu u zakonu – postupićemo u skladu s njom. Zaključak Zakonodavnog odbora bio bi jasniji ako bi se tačno odredilo šta fakulteti treba da urade. Treba preduzeti sve da cela situacija bude što bezbolnija za studente – rekla je dr Protić.
Ona objašnjava da je ETF upoređivanjem opterećenja osnovnih studija i master programa ustanovio da je razlika između njih 12 ESP bodova. To znači da bi diplomci trebalo da polože još dva ispita da bi dobili zvanje master.
Prema rečima profesorke dr Nevenke Žarkić-Joksimović, dekana Fakulteta organizacionih nauka, na toj visokoškolskoj ustanovi planirano je da predavanja počnu posle januarskih praznika. Uprkos nedoumicama, ističe ona, interesovanje je bilo veliko, pa je za 20 budžetskih i 100 samofinansirajućih mesta, koliko je propisalo Ministarstvo prosvete i sporta, konkurisalo čak 500 kandidata: „Za sada čekamo detaljnija uputstva. Ne znamo da li fakultet mora da izda novu diplomu, prema kom postupku i da li to podrazumeva neke novčane naknade”.
Profesorka dr Jelena Đorđević, prodekan za poslediplomske studije Fakulteta političkih nauka, komentariše stav Zakonodavnog odbora kao nepromišljen i neodgovoran i kaže da on degradira sve dosadašnje doktore i magistre, ali i buduće četvorogodišnje studije.
– Vrhunac degradacije je mogućnost direktne prohodnosti sa osnovnih na doktorske studije. Takođe, mi ćemo biti prva zemlja u svetu koja će imati samo mastere. Predavanja su počela i ništa ne prekidamo, jer ne mislimo da je doneta konačna odluka – smatra profesorka Đorđević i dodaje da su dobri studenti najveće žrtve ovakvih odluka.
Filozofski fakultet ponudio je dve mogućnosti studentima koji su upisali master studije. Oni mogu da nastave započeto usavršavanje, a ako žele da odustanu, novac će im biti vraćen. Prema rečima profesora dr Aleksandra Kostića, dekana, odluka Zakonodavnog odbora neće ništa promeniti u planu izvođenja nastave na master studijama.
Srbijanka Turajlić, profesorka Elektrotehničkog fakulteta i nekadašnja pomoćnica ministra za visoko obrazovanje, očekuje izjednačavanje VII-1 stepena obrazovanja i zvanja mastera: „Očekujem i da se istovremeno uspostavi ekvivalencija i između VI stepena i zvanja bačelora, jer je to takođe jedino moguće”. Ona smatra da treba ukinuti pravo fakultetima da pojedinačno odlučuju o akademskim zvanjima u Srbiji, jer će to napraviti haos: „Imali bismo diplome koje su potpuno identične, izdate, na primer, od dva različita fakulteta koje će se različito vrednovati, što je nedopustivo”.
Konačnu izmenu u Zakonu o visokom obrazovanju može da napravi Skupština Srbije, koja je zakon i donela, a to će praktično biti moguće tek posle izbora i konstituisanja novog saziva.
--------------------------------------------------------------------------
Država izdaje lažne mastere
Deljenje master diploma svima koji su po starom režimu i zakonu diplomirali ili će diplomirati najobičnija je prevara. To je falsifikat koji će devalvirati svaku diplomu i srušiti reformu pre njenog početka, izjavio je juče za „Politiku” novi rektor Beogradskog univerziteta profesor dr Branko Kovačević, povodom tumačenja Zakonodavnog odbora Skupštine Srbije.
– Izdavanje lažnih mastera je slučaj vidovite Zorke koju je država pre nekoliko godina uhapsila. Sramota je da država sada podržava „vidovite Zorke” – naglašava rektor.
On se, ipak, nada da je reč o nerazumevanju situacije. Ne treba „diplomiranim” da jure „mastere”, već „masteri” treba da stignu „diplomirane”.
– Zakon o visokom obrazovanju je pozicionirao stare diplome u odnosu na nove koje važe od 2007. godine. Svako ko stekne zvanje master je diplomirani neke struke, što je zapravo u rangu nekadašnjih osnovnih studija ili VII-1 stepena. A nivo VII-2 stepena su magistarske studije koje po novom zakonu ne postoje već su zamenjene diplomskim master studijama – ukazuje Kovačević.
On upozorava da postoji suštinska razlika između mastera i magistarskih studija. Stare magistarske studije bile su naučno orijentisane i naziv magistar bio je prvi naučni stepen. Nove master studije su strukovno, odnosno profesionalno orijentisane i zvanje master označava da se neko specijalizovao u određenoj struci. Postao je majstor svog zanata.
– Svi koji su ranije stekli naziv diplomirani svoje stručno usavršavanje ostvarili su kroz rad na poslu. Novi klinci treba da jure nas diplomirane sa radnim iskustvom. Oni koji još studiraju, ali po starom, nemaju nikakvu profesionalnu kvalifikaciju, i ako im neko daje titulu master obmanjuje i njih same i stručnu javnost. A cenu će platiti upravo oni koji su tako stekli zvanje master, jer će poslodavac shvatiti da ne poznaju posao za koji njihova master diploma daje potvrdu – rekao je rektor Branko Kovačević.
--------------------------------------------------------------------------
Studenti zadovoljni, brinu ih dekani
Odluku Zakonodavnog odbora Skupštine Srbije, po kojoj se izjednačavaju zvanja diplomirani i master, studenti Beogradskog univerziteta prihvatili su, kako kažu, kao dokaz ispravnosti svoje borbe za ekvivalenciju diploma.
U studentskim organizacijama kažu da su zadovoljni time kako je Odbor protumačio zakon, ali da je moguće da će se fakulteti oglušiti o ovu odluku. Članovi udruženja akademaca podsećaju da su neki fakulteti ignorisali stav Sekretarijata za zakonodavstvo Vlade Republike Srbije, uz obrazloženje da će poštovati samo reč najvažnijeg zakonodavnog organa. Ne isključuju mogućnost da se i ovaj put neko pozove na činjenicu da nije zasedala Skupština, već Zakonodavni odbor.
– Moguće je da će neko od dekana sačekati zasedanje Skupštine. Ipak, ne sme se izgubiti iz vida da iza ovog tumačenja stoji Zakonodavni odbor, da su u njegovom radu učestvovale sve partije, izuzev Srpske radikalne stranke, i da je odluka doneta jednoglasno. Ako to ne bude dovoljno profesorima da prihvate jednakost diplomaca sa masterima, onda će se oni poneti nesavesno. Očekujemo da se i u statutima izjednače prava, da fakulteti vrate pun iznos školarina za master studije i ispišu one studente koji, posle ove odluke, više neće hteti da se školuju za ono zvanje koje im već pripada – stav je Srećka Šekeljića iz Saveza studenata Beograda.
On dodaje da su fakulteti ove godine iskoristili pravni vakuum i upisali diplomce na master studije uveravajući studente da će kao masteri imati veća prava nego kao diplomci, a što se, posle odluka vlade i Zakonodavnog odbora, pokazalo kao netačno.
„Još nije kasno da se tim ljudima nadoknadi šteta. Ali, ako neko i pored svega želi da nastavi master studije, onda mu to, naravno, treba omogućiti”, napominje Šekeljić.
Akademci koji su Filozofski fakultet držali pod blokadom zahtevajući, između ostalog, i izjednačavanje zvanja, smatraju da je ovim učinjen veliki korak ka ispunjenju njihovog prvog i osnovnog zahteva.
„Dobro je da se o studentskim zahtevima raspravljalo na tako visokom nivou”, izjavio je Tadej Kurepa, član protestnog odbora studenata BU, i dodao da „sada očekuju da fakulteti vrate novac onima koji će se povući sa master programa. Filozofski fakultet je već počeo tako da postupa, a na ostalim visokoškolskim ustanovama je da usaglase svoj rad sa odlukom Odbora”.
Studenti ovog fakulteta, koji su se isticali u borbi za ekvivalenciju diploma, smatraju da je odluka Zakonodavnog odbora u potpunosti ispunila njihove zahteve i da su tako protivljenja Univerziteta i KONUS-a stavljena pod veliki znak pitanja.
– Članovi Odbora bili su zbunjeni načinom na koji je KONUS protumačio Zakon o visokom obrazovanju ugrožavajući prava studenata. Najnovija podrška našim zahtevima znači da će stečena prava ostati netaknuta – tvrdi Aranđel Bojanović, student prodekan Filozofskog fakulteta.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…