Vesti
Politika
"Uz pregovore, Hag bi bio rešen"
22.12.2006. 17:00
Izvor: B92
Beograd -- Predsednik Vlade Vojislav Koštunica uveren je da bi "haško pitanje" bilo rešeno da nisu prekinuti pregovori sa EU.
Na godišnjoj konferenciji za novinare, na kojoj je govorio o 1.000 dana rada vlade, Koštunica je rekao da je Srbija jako mnogo uradila u pregovorima sa Briselom i da se pokazalo da nije dobro što su pregovori prekinuti. Da je poruka Srbiji iz Brisela bila pozitivnija, ovde bismo imali povoljniju situaciju i lakše bi se rešavali problemi, kazao je Koštunica.

Na pitanje da li je neispunjavanje obaveza prema Hagu neuspeh Vlade Srbije, Koštunica je odgovorio da je u saradnji ostvaren veliki napredak, da je veliki broj optuženih otišao u Hag i da je odgovoreno na najveći broj zahteva za dostavljanje dokumenata.

Koštunica je ocenio i da je pitanje Kosova i Metohije lako rešiti ukoliko se rešenje traži u okviru međunarodnog prava i Povelje UN. Ako se iskorači iz tog okvira teško je, odnosno nije moguće doći do kompromisa, rekao je Koštunica.

Premijer je kritikovao glavnog pregovarača UN-a o statusu Martija Ahtisarija zbog toga što je samo jednom, u junu, prisustvovao sastanku srpske i albanske strane kao i zbog toga što nikada nije osudio nasilje koje se u pokrajini sprovodi nad Srbima i drugim nealbancima.

Podsetio je da je osim novog Ustava i Ustavnog zakona, parlament Srbije usvojio više od 250 zakona dok je 70 zakonskih predloga u proceduri.

Koštunica je kazao da je Vlada Srbije razmatrala imenovanje diplomatskih predstavnika u Crnoj Gori ali da je zaključeno da zbog blizine izbora tim poslom treba da se bavi budući sastav vlade.

Prema njegovim rečima, uticaj tajkuna je prisutan u svim zemljama u tranziciji, ali tajkuni u Srbiji ne ostvaruju uticaj na republičku vladu.

Govoreći o izboru novog generalnog inspektora MUP-a Srbije, Koštunica je kazao da će on biti izabran na nekoj narednoj sednici Vlade Srbije, u skladu sa procedurom izbora.

Koštunica je među najveće ekonomske uspehe svoje vlade svrstao rast bruto društvenog proizvoda i povećanje direktnih stranih investicija i borbu protiv korupcije.

Prema njegovim rečima, rast BDP-a će do kraja godine biti šest odsto, dok će direktne strane investicije iznositi oko četiri milijarde evra.

Tokom skoro tri godine rada vlade, u saradnji sa MUP-om, pokrenut je veliki broj krivičnih postupaka zbog korupcije u privredi koji se odnose na stečajnu, drumsku i saobraćajnu mafiju, kao i na mafiju u carini i PIO fondu, kazao je srpski premijer.

Zbog brzine sprovođenja reformi među zemljama u regionu jugoistočne Evrope, kako je podsetio, Srbija je od strane Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) proglašena liderom u "Izeštaju o tranziciji" za 2006. godinu te banke.

On je kazao da su sveobuhvatne reforme koje je započela vlada na čijem je čelu garant reformskog kursa i svake naredne vlade.