Vesti
Politika
Stranačke poruke o zdravstvu
22.12.2006. 17:00
Izvor: B92
Beograd -- Bivši ministar zdravlja Tomica Milosavljević izjavio u Replici B92 da će i posle 1. januara participacija ostati 20 dinara.
Potpredsednik G17 plus Tomica Milosavljević je u emisiji Replika TV B92 rekao i da član Zakona o zdravstvenoj zaštiti predviđa najveću moguću participaciju, ali samo kada se proceni da je situacija takva da je finansijski plan neodrživ.

"Može i da se smanjuje, ukoliko bismo, daleko bilo, bili u teškoj ekonomskoj situaciji, mogla bi da se menja ali ne više od onog što piše u zakonu. To što piše u zakonu jeste maksimalni nivo participacije", rekao je on.

"Vlada svake godine, u skladu sa zakonom, donosi odluku koji je taj maksimalni nivo, imajući u vidu ekonomsku moć stanovništva, opštu situaciju. Odgovor je: neće se povećavati participacija u 2007.", kazao je Milosavljević.

Govoreći o vantelesnoj oplodnji, Milosavljević je podsetio da Srbija ima takozvano stručno-metodološko uputstvo, koje bi tokom naredne godine trebalo da se formuliše u vidu zakona.

Đorđe Bajec, iz Demokratske stranke, međutim, ocenjuje da se predugo čekalo na tako nešto: "Smatramo da to stručno-metodološko uputstvo je već predugo na snazi i da je već zakon mogao da se donese", kaže on.

"Druga stvar, smatramo da upravo poštujući ljudska prava i prava pacijenata treba doneti još jedan zakon, a to je zakon o biološkim eksperimentima, kojima bi se i ispoštovala struka, ali i svi oni eksperimenti koji bi eventualno mogli da se koriste u terapeutske svrhe", kaže Bajec.

Pomoćnik ministra zdravlja Goran Ilić, iz Demokratske stranke Srbije, kazao je da se u nekim institucijama već radi transplantacija koštane srži, kao i da su protokoli za transplantaciju matičnih ćelija već gotovi.

"Mi već imamo vrlo uspešne pokušaje lečenja infarkta miokarda na VMA i pokušaja lečenja dijabetesa na ovaj način. Možemo biti ponosni na naše lekare, koji su već uveliko počeli da savladavaju ove tehnike, naravno, u atmosferi koja nije laka za razvoj zdravstvenog sistema", rekao je Ilić.

"Prema tome, u tranzicionom periodu, kada treba reformisati, modernizovati sistem, i očuvati njegove tradicionalne vrednosti, ali ga i prilagoditi evropskim standardima - prilagođavanje je i ovo što se već dešava u zdravstvenim ustanovama u Srbiji", rekao je Ilić.

Ilić je naveo i da je za vreme vlade Vojislava Koštunice osam procenata bruto društvenog proizvoda trošeno na zdravstvo.