Vesti
Politika
Kipar već najavljuje blokadu pregovora
12.06.2006. 08:00
Izvor: Danas
Kipar već najavljuje blokadu pregovora
Razgovori Turske i EU o prvom od 35 takozvanih "pregovaračkih poglavlja"
Ankara - Više od tri decenije nakon što je Turska uputila svoje trupe u invaziju na Kipar, malo mediteransko ostrvo je postalo jedna od važnih tema u međunarodnoj areni, i pretnja za pridruženje Turske EU. Ankara će danas, ukoliko budu započeli pregovori, završiti svoje prve detaljne pregovore o pristupanju EU. Ministri inostranih poslova EU su na sastanku u Luksemburgu razgovarali o zahtevima Kipra da blok od 25 država članica EU izvrši pritisak na Tursku povodom njenog dogovora sa podeljenim ostrvom.
Kipar je podeljen 1974. na međunarodno priznati grčki deo Kipra i sever koji je okupirala Turska. Oni insistiraju da EU podseti Ankaru na njene obaveze koje se tiču normalizacije odnosa sa Nikozijom. Međutim, Kipar je članica EU, a Ankara ne priznaje grčki deo Kipra i kiparsku vladu u tom delu, ali podržava tursku državu na severu ostrva.
Današnji razgovori između Ankare i EU biće usredsređeni na nauku i tehnologiju u prvom od 35 takozvanih "pregovaračkih poglavlja". Ali dok se ova pitanja smatraju nekontroverznim, Nikozija insistira da pre početka razgovora Turska treba da proširi svoju carinsku uniju na Kipar i devet država članica koje su pristupile EU 2004. Turska još nije implementirala sporazum koji je potpisan prošlog jula o širenju svoje carinske unije na 10 novih članica EU.
Ministar inostranih poslova Turske Abdulah Gulan izjavio je da neće napustiti Luksemburg dok ne bude video da je formulisan tekst predstavljen Turskoj pre početka pregovora. "Naš sastanak je zakazan za ponedeljak popodne. Ministri EU će razgovarati o pitanju koje je prvo na dnevnom redu, a potom ćemo na osnovu toga doneti našu odluku", izjavio je Gul.
Neuspeh pregovora bi bio veliki udarac za aspiracije Turske ka EU i mogao bi da donese nove nevolje za vladu Redžepa Tajipa Erdogana, koji se već suočava sa velikim ekonomskim problemima.
Turska i države članice EU su primetili da je Kipar potencijalni "kršilac dogovora". "Svako bi trebalo da bude spreman za povremeno "klizanje" i probleme sa EU", upozorio je turski pregovarač Ali Babakan. EU je već dugo oprezna po pitanju pridruženja Turske, siromašne i gusto naseljene zemlje sa uglavnom muslimanskom populacijom. Takođe, danas EU će naglasiti potrebu da bi Turska trebalo da poveća slobode izražavanja u zemlji, poštuje religijske slobode i kulturna prava.
Kiparski ministar inostranih poslova Džordž Lakovu izjavio je da Kipar ne želi da razgovori budu završeni za jedan dan. "To bi bila pogrešna poruka Turskoj i državama članicama", izjavio je Lakovu. Pokušaji EU da primoraju Tursku da otvori svoje luke i aerodrome za kiparske Grke je prvi korak u pravcu priznavanja Nikozije, što bi moglo da razbesni Tusrke i i izazove zastoj i pre početka pregovora. To bi podstaklo novu dozu nacionalizma i nepoverenja prema Zapadu.
Kiprani su na sastanku ambasadora država članica EU u petak izrazili žestoko protivljenje otvaranju prvog poglavlja pregovora tražeći od Ankare da najpre ona učini neke političke ustupke. Diplomate su izjavili da Nikozija želi da vidi najpre napredak na turskom polju, koja još ne priznaje Kipar i blokira saobraćaj za kiparske brodove i avine. Nikozija je sada veomo jasno istakla da ukoliko Ankara ne načini naopredak i ne ispuni ove zahteve, oni će straviti veto na početak ili kraj bilo kojeg poglavlja u razgovorima Turske o pristupanju EU. Početak ili kraj svakog od 35 zakonskih poglavlja zahteva jednoglasni pristanak svih država članica EU.
U međuvremenu, svađa Kipra i Turske se malo verovatno održava na pokušaj Hrvatske koje je dobila zeleno svetlo od ambasadora EU za današnji početak novog poglavlja u razgovorima o pristupanju EU. Zagreb bi mogao ući u EU 2009. ili 2010, dok je 2015. datum mogućeg pristupa Ankare EU.