Vesti
Politika
Nova šansa za vojvođanske Mađare
23.12.2006. 17:00
Izvor: Danas
Na severu Bačke sve intenzivnija izborna kampanja nacionalnih manjina
Subotica - Predstojeći izbori su nova šansa kako za vojvođanske Mađare, tako i za sve nacionalne manjine, pa i za čitavu državu. Konkretno, za SVM to je mogućnost da posle tri i po godine ponovo bude parlamentarna stranka. Tu novu šansu daje prirodni prag i zaista bi trebalo da se dogodi elementra nepogoda pa da ne osvojimo nijedan mandat. Zato sam siguran da će naši predstavnici ući u parlament i aktivno učestvovati u formiranju i donošenju pozitivnih zakonskih propisa, koji treba da trasiraju put Srbiji za priključenje Evropi i za dalju demokratizaciju, i koji će poštovati ljudska prava - rekao je Jožef Kasa, lider Saveza vojvođanskih Mađara, juče na konferenciji za štampu.
On je saopštio i da je ova stranka do sada održala više od 60 skupova širom Vojvodine, na kojima građani iznose svoje predloge, tako da se prvi put događa da birači stvaraju predizbonri program jedne stranke. Jedan od zahteva je i preinečenje granica sevrenobačkog okruga, zbog čega je SVM krenu u prikupljanje potpisa da se ta granica preinaci odnosno vrati na staro.
- Tokom Miloševićeve vladavine, iz subotičkog okruga izuzeti su Senta i Kanjiža, i pridodate kikindskom okrugu, iako su oni uvek bili okrenuti Subotici, zbog toga što je čitava infrastruktura bila postavljena tako da čini jednu povezanu celinu. Milošević je administrativnu granicu pomerio, neprirodno otcepivši ova naselja, kako bi oslabio biracko telo. raja. Naši biraci sada insistiraju da se ta nepravda ispravi, i mi cemo sa ovim zahtevom izaci pre novo vladu nakon izbora - rekao je Kasa.
Druga velika politička grupacija, Demokratski savez Hrvata u Vojvodini saopštio je da bi nedavne odluke u Mađarskoj oko tzv. bunjevačkog pitanja mogle poslužiti kao pouka ovdašnjim vlastima, a posebno nosiocima i zastupnicima "lokalne bunjevačko-antihrvatske politike", da prestanu podsticati antihrvatstvo Bunjevaca u Vojvodini, kako bi se nesmetano mogli okrenuti afirmisanju manjinskih prava svih Hrvata u Vojvodini, pa tako i Bunjevaca.
U saopštenju DSHV navodi se da je ovih dana mađarski parlament odbio zahtev da se Bunjevcima prizna status nacionalne manjine, čime je propao "pokušaj manipulacije manjeg dela ovdašnje skupine Bunjevaca koji su uz podršku dela beogradskih vlasti nastojali da formiraju bunjevačku nacionalnu manjinu i u Mađarskoj".
Identične stavove o tom pitanju pre toga su izneli i Mađarska akademija nauka i Vlada Madarske. U DSHV takođe tvrde da su mnogi agitovali u Mađarskoj, u tamošnjim bunjevačkim selima da se Bunjevcima prizna status nacionalne manjine, a da su u tome učestvovali i najviši funkcioneri beogradske Službe za manjinska prava, kao i da se povodom toga kontaktirala tamošnja kancelarija za nacionalne manjine. Međutim, mađarski naučnici i političari, ali i tamošnje bunjevačko stanovništvo praktično su jednoglasni u oceni da Bunjevci u Mađarskoj pripadaju hrvatskom nacionalnom korpusu, navodi se u saopštenju DSHV.