Vesti
Politika
Šta s divljim deponijama
25.12.2006. 17:00
Izvor: B92
Zrenjanin -- U Vojvodini postoji više od 1.000 divljih deponija, koje ruže okolinu i opasne su po zdravlje i bezbednost ljudi.
Jedna od takvih deponija nalazi se u Elemiru, nedaleko od Zrenjanina, na samom obodu naselja. Selo Elemir, na prvi pogled, jedno je od uređenijih vojvođanskih naselja. Međutim, na putu ka seoskom ataru nailazi se na jednu od dve divlje deponije tik uz naselje.

Iako je lokalna vlast obezbedila odnošenje smeća, za šta izdvaja oko 1,5 miliona dinara godišnje, čini se da deo meštana Elemira ipak ne haje za raspored odnošenja otpada, pa smeće radije baca na divlju deponiju.

Zamenik predsednika Saveta Mesne zajednice Elemir Pero Pilipović kaže da je neshvatljivo da je ljudima jednostavnije da smeće nose na deponiju i da gaze po blatu, nego da smeće u kesama ili džakovima iznesu ispred svojih kuća, gde će ga pokupiti služba za odnošenje smeća. "Smeće tovare u prikolice, gaze po blatu, rizikuju da ih neko vidi i prijavi, umesto da to iznesu ispred kuća. To je neobjašnjivo", kaže on.

Elemir nije jedino vojvođansko naselje koje ima problema s deponijama. Prema podacima Sekretarijata Vojvodine za zaštitu životne sredine, u Vojvodini ima više od 1.000 divljih deponija. Osim što šire neprijatan miris i ruže okolinu, te deponije su potencijalna žarišta zaraze, neretko se samozapaljuju zbog isparenja gasova, a uzrokuju i zagađenje vazduha i vode.

I pored svega toga, ima onih koji ne prezaju da bacaju otpad na divlje deponije, verovatno i zbog toga što su kazne male.

Pomoćnica sekretara Vojvodine za zaštitu životne sredine Nada Lazić kaže da su kazne 50 i 200 dinara. "To su stvarno smešne kazne. Reč je o mandatnim kaznama, što znači da inspektor mora da na licu mesta uhvati osobu koja je ostavila otpad. Mi bismo mogli da strože kažnjavamo na osnovu zakona, ali nemamo pravilnike koji proističu iz zakona koji bi nam omogućili strože kazne", kaže ona.

Osim uvođenja strožih kazni, potrebna je promena ponašanja. Podaci da svaki Vojvođanin godišnje u proseku baci otpad pet puta teži od sebe samog i da količinom otpada bačenog tokom godinu dana u Pokrajini može biti napunjeno 50 stadiona fudbalskog kluba Vojvodina, možda nabolje govore o potrebi da odlaganje otpada bude shvaćeno ozbiljno i da konačno budu usvojena pravna akta koja će tu oblast bolje urediti.