Vesti
Politika
Radnici RK "Beograd" traže akcije i nadoknadu štete26.12.2006. 10:00
Izvor: Glas javnosti
Udruženje akcionara najvećeg domaćeg lanca robnih kuća postavilo ultimatum vladi
BEOGRAD - Udruženje akcionara i poverilaca RK "Beograd" podnelo je zahtev Vladi Srbije u kome traži da Skupština poverilaca donese novu odluku o tome da li će ova firma bankrotirati ili će se reorganizovati i da vlada da nalog bankama u stečaju, koje su i najveći poverioci ove kompanije, da na Skupštini glasaju za reorganitzaciju ovog trgovinskog lanca, a ne za bankrotstvo. Na taj način bi se banke najbrže i u celini namirile, a radnici RKB bi stekli pravo na 15 miliona evra u akcijama, tvrdi Udruženje. Radnici još traže isplatu zaostalih plata sa zateznom kamatom, zatim 15 miliona evra po osnovu kupljenih deonica i isplatu 30 miliona evra po osnovu štete nanete radnicima u toku stečaja. Ukoliko vlada ne udovolji zahtevima do 5. januara radnici će, kaže Radoje Arsenić, član Odbora poverilaca zauzeti poslovni centar u Beogradu do ispunjenja zahteva.- Ako su odlučili da prodaju RK "Beograd" jer neće da vrate ceo postupak na početak, neka radnicima nadoknade štetu i utvrde ko je za nju kriv, a krivi su državni službenici jer je u oktobru 2003. dug bio 49 miliona evra, a sada je preko 95 miliona evra. Treba utvrditi ko je odgovoran što nije naplaćeno 120 miliona dinara od zakupnina i kako to da Moma Trajković, koji je zakupio restoran, nije platio nekoliko miliona dinara. Za namirenje banaka, među kojima je najveći poverilac Beobanka, svojevremeno je planirano da se prodaju četiri robne kuće u Bosni, hotel "Gradac" u Hrvatskoj i tri magacina velikoprodaje. Po osnovu prodaje dela te imovine u Bosni stečajni upravnik Veselin Kićović je pre dve godine uspeo da realizuje samo dva miliona evra, a preostalih pet je navodno ostalo za namirenje radnika u Bosni, ali oni tvrde da nisu dobili ništa - kaže Arsenić.
Kićović je, kažu pojedini poverioci, pre godinu dana imao plan za reorganizaciju robnih kuća, ali tri četvrtine poverilaca među kojima su, osim Beobanke, Jugobanka, MB banka, "Dunav osiguranje" i Investbanka nisu prihvatile taj predlog već insistiraju da se robne kuće hitno u celosti prodaju, kako bi naplatili svoja potraživanja.
Zahtevi Udruženja da se sazove Skupština koja bi donela odluku o reorganizaciji su besmisleni jer poverioci to ne žele i taj plan je nerealan, kažu u Odboru poverilaca. Za reorganizaciju ovog trgovinskog lanca trebalo bi obezbediti milione evra, kako bi se oživela komercijalna služba, namirili dobavljači i nabavila roba za prodaju. Osim toga, odluke koje su donošene još 2003. godine u vreme stečajnog sudije Delinke Đurđević išle su u pravcu da se poverioci namire prodajom imovine kroz bankrotstvo, a ne preko reorganizacije firme. Odbor poverilaca je u avgustu ove godine definitivno doneo odluku o namirenju poverilaca među kojima su i radnici tako što će se prodati celokupna imovina, odnosno prodati stečajni dužnik kao pravno lice. Radnici će sigurno biti obeštećeni za neizmirene plate i akcije koje su kupili, a to je oko 1,5 odsto od vrednosti kompanije. Ta odluka je nalog za sadašnjeg stečajnog upravnika Centar za sprovođenje stečajeva pri Agenciji za privatizaciju i oglas je trebalo da bude raspisan u septembru, ali je odložen zbog žalbe Udruženja akcionara, objašnjavaju članovi Skupštine poverilaca i dodaju da radnici ne shvataju da su RKB u stečaju i da se ne privatizuju po Zakonu o privatizaciji kada bi imali pravo na akcije.
Udruženje je nedavno dokumentaciju koju poseduje predalo Savetu za borbu protiv korupcije i specijalnom tužiocu Slobodanu Radovanoviću.
USKORO OGLAS ZA PRODAJU
Pre nekoliko meseci zaintersovanost za kupovinu nekad najvećeg trgovinskog lanca pokazala je izvesna firma Jelmoli iza koje, najverovatnije stoji vlasnik Delte Miroslav Mišković. Predsednik samostalnog sindikata Srbije Milenko Smiljanić je tada izjavio da je vodio razgovor sa Miškovićm i Milanom Bekom u kompaniji Delta. Zvanična ponuda međutim nije stigla. Beneton je jedino zvanično nudio 40 miliona evra, pa je kasnije podigao cenu na 60 miliona, ali je ta ponuda odbijena. Robne kuće su procenjene na oko 200 miliona evra. Mišković je inače 2002. godine, obećavajući da će dati kredit od 1,6 miliona maraka, uzeo u zakup robnu kuću na Karaburmi koju je kasnije kupio, deo robne kuće u Nišu i supermarket u "Beograđanki" pod povoljnim uslovima, plaćajući zakupninu ispod tržišne vrednosti. Arsenić kaže da mu je priznato ulaganje u obnovu supermarketa u "Beograđanki" od čak 385.000 evra.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…