Vesti
Politika
Nastavljeno suđenje pomagačima Ratka Mladića
26.12.2006. 10:00
Izvor: Politika
Nastavljeno suđenje pomagačima Ratka Mladića
Proces formalno počeo ispočetka, optuženi ponovo negirali krivicu
Svi optuženi „jataci” Ratka Mladića juče su u beogradsku Palatu pravde prvi put došli sa slobode. U petak uveče, posle odluke Drugog opštinskog suda o ukidanju pritvora, Centralni zatvor u Bačvanskoj ulici napustili su Jovo Đogo, Stanko Ristić, Saša Badnjar, Ljiljana Vasković i Blagoje Govedarica. Oni juče nisu dovedeni u najveću sudnicu Palate pravde sa lisicama na rukama kroz pritvorske hodnike u pratnji zatvorskih stražara, već na glavni ulaz u društvu svojih najbližih.

Glavni pretres protiv optuženih juče je formalno počeo ispočetka zbog promene sastava sudskog veća. Svi okrivljeni izjavili su da ostaju pri ranijoj odbrani, kada su, izuzev Marka Lugonje, negirali da su skrivali Mladića.

U nastavku postupka koji se pred beogradskim Drugim opštinskim sudom vodi protiv optuženih za pomaganje u skrivanju Ratka Mladića, svedok Vladimir Purković izjavio je da je haški optuženik u septembru 2002. godine nekoliko dana boravio u stanu njegove majke. Purković je precizirao da je Mladića u stan doveo lično po prethodnom dogovoru sa prvooptuženim Jovom Đogom.

– Ratko Mladić mi je rođak – objašnjavao je svedok. – Došao je u stan moje majke kako bi joj izjavio saučešće povodom smrti moga oca.

– Da li je Ratko Mladić došao sam ili u pratnji neke osobe? – interesovalo je sudiju Dejan Dobrosavljevića.

– Bila je sa njim još jedna osoba – odgovorio je Purković.

– Da li biste mogli da je prepoznate? – nastavio je sa pitanjima sudija.

– Bih – potvrdio je svedok.

– Da li je to neko od optuženih? – nastavio je sudija.

– Ne, nije. Potpuno sam siguran u to – precizirao je Purković.

Na pitanje tužioca Branka Stamenkovića zašto nije koristio stan u Novom Beogradu, koji je iznajmio preko agencije, svedok je odgovorio da je posle zaključenja ugovora o zakupu saznao da je vlasnik tog stambenog prostora njegov komšija iz zgrade u kojoj živi sa porodicom.

S obzirom na to da nije mogao odmah da raskine ugovor o zakupu Purković je, kako je rekao, ključeve od stana povremeno davao Đogu, koji mu je rekao da će stan koristiti u „privatne svrhe”.

Tokom svedočenja Purković je precizirao i da mu je Đogo „delimično nadoknađivao troškove stanarine”, ali nije mogao da precizira o kom se iznosu radi.

U svojstvu svedoka juče je saslušan i penzionisani oficir Vojske Jugoslavije Jovan Lalović koji je rekao da Mladića nikada nije video u stanu optuženog Ratka Vučetića u kome je sa porodicom stanovao kao podstanar.

– Stanovao sam kod Vučetića od aprila 2002. do kraja 2003. godine – precizirao je Lalović i rekao da u taj stan u Ulici Peđe Milosavljevića broj 24, dok je on stanovao u njemu, nije dolazio Ratko Mladić.

Treći svedok Novo Buha odbacio je navode iskaza koji je u junu dao pred istražnim sudijom. On je naveo da je ta izjava „pedeset odsto netačna jer je govorio pod pritiskom policije”. Svedok je juče negirao i da je u stanu u Novom Beogradu proveo mesec dana sa Mladićem.

Branioci optuženih zatražili su juče da se iz spisa predmeta izdvoji nalaz i mišljenje sudskih veštaka o zdravstvenom stanju svedoka Mileve Ivanović, majke optuženog Borislava Ivanovića. Branioci su precizirali da je reč o „naručenom veštačenju koje je izašlo iz okvira sudske naredbe o veštačenju”.

Branilac Saše Badnjara, advokat Goran Petronijević, najavio je da će na sledećem pretresu podneti krivične prijave protiv lekara koji su sastavili ovaj nalaz.

Veštaci su u njemu naveli da se „s obzirom na izraženu nemotivisanost da svedoči teško može očekivati saradnja i validan iskaz svedoka Mileve Ivanović tokom postupka”.

Suđenje se nastavlja danas saslušanjem svedoka.

--------------------------------------------------------------------------

Puštanje jataka neće omesti hapšenje Mladića

Ministar pravde Srbije Zoran Stojković izjavio je juče da ne smatra da će oslobađanje osumnjičenih da su jataci Ratka Mladića uticati na njegovo hapšenje. „Mislim da ne”, odgovorio je Stojković na pitanje novinara da li će biti otežano hapšenje haškog optuženika Mladića nakon što su na slobodu puštene osobe osumnjičene da su njegovi jataci. Stojković je dodao da država ima akcioni plan i da nadležni organi rade svoj posao.

Na konferenciji za novinare, na kojoj su predstavljeni rezultati rada Ministarstva pravde u 2006. godini, Stojković je ocenio da je donošenje modernih evropskih zakona i Nacionalne strategije o reformi pravosuđa najveći uspeh u protekle tri godine.

Donošenjem zakonodavnog okvira, opremanjem zgrada sudova, adaptacijom i kompjuterizacijom stvoreni su svi uslovi da sudovi rade valjano, efikasno i nezavisno svoj posao, rekao je on i ocenio da je celokupna oblast sada regulisana zakonima „čime je dat alat pravosuđu da radi brzo i valjano”.

Stojković je rekao da se pravosuđe još suočava sa problemima neefikasnosti, neznanja i korupcije, ali da se slika menja vremenom. Dodao je da je za poslednje tri godine za 50 odsto smanjen broj starih predmeta i povećana odgovornost predsednika sudova.

Stojković je naveo da je formirana Komisija za sprovođenje strategije za reformu pravosuđa čiji je cilj da Srbija do 2011. godine dobije nezavisno pravosuđe sa sopstvenim budžetom.

Prema njegovim rečima, u zakonodavnoj oblasti je urađeno sve što je preporučeno dokumentima Evropske unije i Saveta Evrope „i još malo više”.

Ministar je posebno izdvojio donošenje zakona koji se tiču borbe protiv korupcije i istakao da je u skupštinsku proceduru upućen Zakon o agenciji za borbu protiv korupcije, a da je vlada prošle nedelje usvojila Akcioni plan za primenu nacionalne strategije za borbu protiv korupcije.

On je ocenio da je nezavisno antikorupcijsko telo moglo već da bude osnovano da su sve stranke bile spremne da se vrate u parlament i glasaju za predloženi Zakon o agenciji za borbu protiv korupcije.