Vesti
Politika
Za pošumljavanje 146 miliona iz NIP
26.12.2006. 17:00
Izvor: Glas javnosti
Ješa Erčić, direktor "Srbijašuma" o izvozu ogrevnog drveta u Italiju i Slovačku
BEOGRAD - Generalni direktor "Srbijašuma" Ješa Erčić izjavio je juče da to javno preduzeće trenutno ugovara izvoz 50.000 kubnih metara ogrevnog drveta za narednu godinu na tržište Italije, Slovačke i drugih zemalja, prenosi Beta. Erčić je kazao da će to predstavljati nastavak ovogodišnjeg izvoza 3.500 kubika ogrevnog drveta u Austriju. On je istakao da je procenjeno da će ova godina biti najuspešnija u petnaestogodišnjoj istoriji tog preduzeća, iako izveštaj za ovu godinu još nije završen. U prvoj polovini godine, prema njegovim rečima, ostvarena je dobit od oko 2,2 miliona dinara, dok je istovremeno za dobrovoljni odlazak 558 radnika utrošeno 134 miliona dinara.

"Srbijašume" su ove godine posadile oko četiri miliona sadnica i podelile privatnim vlasnicima šuma još oko 2,5 miliona sadnica četinara i lišćara, dodao je on. Erčić je podsetio da je za 15 godina rada "Srbijašuma" pošumljeno ukupno 40.000 hektara šuma, a godišnje je sađeno u proseku osam miliona sadnica.

Prioritet "Srbijašuma" je, prema njegovim rečima, da se do 2020. godine poveća pošumljenost teritorije Srbije sa sadašnjih 27 na 41 odsto, što bi zemlju svrstalo u visokorazvijene šumarske države Evrope. Erčić je naveo da je iz Nacionalnog investicionog plana za pošumljavanje naredne godine predviđeno 146 miliona dinara.

U 2007. godini planirana je i izgradnja savremenog rasadnika semena i sadnog materijala u Požegi, kazao je Erčić i dodao da će biti otvoren i celodnevni kol centar koji će omogućiti građanima da dojave informacije o bespravnoj seči šuma, bespravnom lovu ili ribolovu i divljim deponijama.

ISTI TRETMAN ZA SVE

Erčić je izrazio očekivanje da će novi zakon o šumama biti usvojen jula sledeće godine, naglasivši da će on tretirati sve šume na isti način, bez obzira na to da li su u privatnom ili državnom vlasništvu. "Srbijašume" su, kako je naglasio, ušle i u proces takozvane sertifikacije šuma koja podrazumeva sledljivost od seče stabala do krajnjeg proizvoda od drveta, što je u skladu sa normama visokorazvijenih zemlja. To će pomoći da se zaštiti životna sredina.