Vesti
Politika
Za novu tablicu 500 evra
27.12.2006. 17:00
Izvor: Danas
Demokratska stranka aktuelizovala problem vozila s crnogorskim registracijama
Beograd - Demokratska stranka je s predstavnicima vlasnika vozila registrovanih u Crnoj Gori našla "fer i izbalansirano rešenje koje neće ugroziti poreski sistem Srbije", najavio je juče poslanički kandidat DS Božidar Đelić, aktuelizujući u predizbornoj kampanji ovo pitanje.
Prema predlogu DS, vlasnici spornih vozila platili bi iste dažbine kao i za uvezena vozila koja su kupljena u Srbiji, ali uz uslov da jedna porodica može da legalizuje najviše jedno vozilo po porodici i da neće biti dozvoljeno otuđenje tih vozila godinu dana.
- Visina nadoknade zavisiće od prosečne starosti vozila i kubikaže, a iznosiće oko 500 evra po automobilu - rekao je Đelić na konferenciji za novinare, dodajući da će "to doneti dodatni prihod budžetu Srbije od 35-40 miliona".
On je rekao da će biti moguće legalizovati samo vozila koja su registrovana pre osamostaljenja Crne Gore i dodao da su predstavnici DS u kontaktu s Vladom u Podgorici da bi se sprečile malverzacije dok se ne donese zakonsko rešenje. Prodaja preregistrovanog automobila ne bi bila moguća narednih godinu dana.
Đelić je ocenio da ovaj potez DS nije populizam, jer ta stranka "ne želi da ruši poreski sistem Srbije", ali ni da kriminalizuje grupu građana koja nije prekršila zakon. Naglašavajući da građani ne mogu da budu odgovorni za razdvajanje državne zajednice, Đelić je podsetio da je Vlada Srbije 2005. godine uredbom legalizovala vozila s Kosova i Metohije.
Povodom statusa vozila s crnogorskim tablicama oglasio se i republički ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić izrazivši uverenje da će Vlada Srbije pronaći "pravedno rešenje". Ilić kaže da je već pripremljena odgovarajuća uredba čiji tekst pregledaju stručne službe Ministarstva.
Po pitanju preregistracije koplja su još letos ukrstili Ministarstvo finansija i Ministarstvo za kapitalne investicije, što je dovelo u zabunu vlasnike stotinjak hiljada ovih vozila koja policija u Srbiji tretira kao strana. Ilić je tada lobirao u Vladi Srbije za preregistraciju uz naknadu od 300 evra, pri čemu bi tako ubran novac bio usmeren u kragujevačku Zastavu.
Ilićevoj inicijativi žestoko se suprotstavio Mlađan Dinkić, tadašnji ministar finansija. Uz jasnu ogradu da je reč o nadležnosti ministarstava finansija i ekonomskih odnosa s inostranstvom, Dinkić je podsetio da je odlukom Vlade od novembra 2005. godine u Srbiji omogućen uvoz polovnih automobila, ali samo s ekološkim euro-3 motorom, uz plaćanje carine i PDV-a. Dinkić je izrazio spremnost da se registracija vozila omogući i građanima koji su kupovali vozila u Crnoj Gori bez propisanih standarda i bez plaćanja uvoznih dažbina, ali jedino uz prethodno plaćanje carine i PDV i pod uslovom da uvezeno vozilo zadovoljava euro-3 standarde.
- Građani koji su kupovali vozila u Crnoj Gori svesno su rizikovali jer su znali da ta vozila neće moći da registruju u Srbiji, s obzirom na to da su Crna Gora i Srbija još od 2003. godine postale dve potpuno odvojene carinske teritorije s različitim carinskim propisima - poručivao je u to vreme Dinkić.
Uz naglasak da se ništa nije promenilo, te da za G17 Plus Demokratska stranka nije problem, već je korupcija u žiži njihovog interesovanja, lider G17 Plus juče nije želeo da odgovori na "ponude" DS i Ilića vlasnicima automobila sa crnogorskim tablicama.