Vesti
Politika
Neodoljiva ženstvenost Segolen Roajal
27.12.2006. 17:00
Izvor: Danas
Rat polova sve izraženiji u trci za novog predsednika Francuske
Strazbur - Fabrike koje se nalaze izvan grada normalno su mesto gde se obavlja težak posao i gde se pričaju muške priče, ne govori se o ženama i njihovim političkim položajima. Ali, čini se da i muškarci srednjih godina žele da njihov budući predsednik bude žena. Reč je o Segolen Roajal (53), predsedničkom kandidatu Socijalističke partije, koja okreće francusku političku istoriju naglavačke time što svoj pol ističe kao prednost.
Kako bi ublažila zabrinutost glasača povodom nestabilne ekonomije, visokog nivoa nezaposlenosti i prožimajuće globalizacije, Segolen Roajal se predstavila kao majka, zaštitnica nacije. Njena strategija je više ženstvena nego feministička. Roajalova je stalno puna brižnosti i nasmejana dok ubeđuje zabrinutu publiku da će se mreža darežljive socijalne sigurnosti u Francuskoj održati i da će sve biti u redu. Izgledi za pobedu Segolen Roajal možda izgledaju iznenađujući, u zemlji koja se kroz istoriju nije borila za političku jednakost muškaraca i žena. Žene su prvi put glasale tek posle Drugog svetskog rata. Procenat žena u Narodnoj skupštini danas iznosi samo 12.6 odsto. Vređanje žena u politici dugo je bio krvav sport za muškarce.
Ali bitka za novog predsednika Francuske, sledećeg proleća, kao da predstavlja nadmetanje muškog i ženskog pola. Segolen Roajal je okarakterisala svog protivnika desničara, ministra unutrašnjih poslova Nikolu Sarkozija, kao zastupnika Darvinove teorije "jači preživljavaju", koji ceni američki model nadmetanja i socijalne pokretljivosti. Čini se da je takva poruka doprla do mnogih glasača.
"Žena je mnogo osetljivija od muškarca, mnogo više zainteresovana za stvari lične prirode, za socijalne probleme i blagostanje na svim poljima", rekao je Luiđi Munforte, predstavnik CFDT, najvećeg privatnog sektora sindikata radnika. "Muškarac se više interesuje za sebe, promovišući individuu. Za mene, Sarkozi je mali despot. Roajalova poseduje ženstveni pristup", dodao je on.
Potencijal Segolen Roajal odražava promenu političke atmosfere u Francuskoj. Ne tako davno, političari jačeg pola bi nonšalantno predložili ljubavni sastanak svojim ženskim kolegama i automatski pretpostavili da žene dobijaju politički položaj kao nagradu za seksualne usluge. Svaka žena veteran u politici može da ispriča poneku "horor" priču. Bilo kako bilo, kandidatura Segolen Roajal predstavlja izuzetak. Francuskom političkom scenom i dalje dominiraju muškarci. Zakon koji je donet 2000, a koji zahteva da svaka partija ima jednak broj muških i ženskih kandidata na predizbornoj listi za regionalne i mnogobrojne lokalne izbore, često se ne poštuje. Dve vodeće partije radije će izgubiti ogromne sume novca od svojih finansijera nego što će promovisati ženu za poslanika Narodne skupštine.
Iako je kandidatura Segolen Roajalove sve popularnija, žene iz redova desničarskih partija je sve više kritikuju. One je optužuju da svoj pol koristi i kao oružje i kao štit. "Razvila je strategiju kraljice pčela i druge žene za nju ne postoje", rekla je jedna od zvaničnica. "Svojim odevanjem, kratkim jaknama i bluzama, ona pokušava da ostavi utisak da je devojčica. I kada god je neko napadne ona kaže da je to zato što je žena", dodala je ona. Druge žene je brane. "Zavođenje je veoma važno u politici Francuske", rekla je Katarina Trutman, bivši socijalistički gradonačelnik Strazbura, koja je danas član Evropskog parlamenta. "Fransoa Miteran i Žak Širak su sigurno znali kako da zavode. Kada je žena suviše ozbiljna ona ne može biti ubedljiva", dodala je ona.