Vesti
Politika
Najveći uspesi jak dinar i Ustav
27.12.2006. 17:00
Izvor: Blic
Šta je Koštuničina vlada uradila od onog što je obećala na početku
Ustav Srbije, stabilan kurs dinara, uvođenje poreza na dodatu vrednost (PDV) i uvođenje reda u sferi finansija i bankarstva, sređenija situacija u zdravstvu i u velikoj meri usklađeni zakoni sa standardima Evropske unije, najveći su uspesi vlade premijera Koštunice. Ipak mnogo toga što je i sam premijer u ekspozeu na početku mandata obećao - nije urađeno.

Da je premijer ispunio obećanja, slika Srbije ukratko bi bila: Rasvetljena sva ubistva pre i posle 5. oktobra, rasvetljene sve velike novčane i privredne afere. MUP je ne samo iznutra kontrolisan već se više uopšte ne koristi u političke svrhe. U BIA cveta jer i u ovoj službi nema više ni trunke politike i oslobođena je svih tereta iz prošlosti. Sve sporne privatizacije su poništene. Šećerna afera je potpuno rasvetljena, a akteri izvedeni pred lice pravde. Na Kosmetu je na delu kantonizacija, a Crna Gora je, naravno, i dalje u državnoj zajednici SCG. I zajedno smo, jer samo tako možemo da idemo put EU.

Pre tri godine, decembra 2003. Srbija je slušala predizborna obećanja. Baš kao i sada. Ne moraju se baš sva zapamtiti, poput čuvenog radikalskog o hlebu koji košta tri dinara, a bez objašnjenja šta će zaraditi onaj koji žito gaji ili onaj koji mesi hleb, ili socijalista da će zaposliti milion ljudi. U Srbiji važi krilatica: da se najlepše priče pričaju posle lova i pre izbora. Da li je zaista tako i koliko je ondašnjih predizbornih obećanja bilo samo lepa priča?

„Blic“ je sproveo istraživanje šta je Vlada uradila od onoga što je obećano i koliko se obećanja pojedinih stranaka koje su u njoj bile - obistinilo. Raspad državne zajednice je najupečatljivije neispunjeno obećanje premijera, ali i ostalih stranaka, sa izuzetkom G17 plus koji se od početka zalagao za razdruživanje. Naravno, kao veliki minus Vladi piše se neizručenje Mladića i prekid pregovora sa EU.

Generalna ocena je da je Vlada donela gotovo sve zakone koje je i obećala. Tehnički odrađeno, ali ti zakoni na terenu građanima nisu doneli baš očekivani boljitak u životu, a mnogi od njih, što i sami ministri priznaju, slabo se primenjuju praksi. Zato je deo odgovora ocenjen sa - delimično.

Teško je bilo neka obećanja precizno oceniti, poput onog u vezi sa problemima penzionera. Obećani zakon je donet, a penzioneri kukaju. Srećan život pod stare dane obećavale su odreda i sve druge stranke. Glasno obećavano umanjenje disproporcije plata i penzija je, međutim, otišlo u suprotnom smeru - povećana je.

Stav o rešavanju problema na Kosovu počeo je od kantonizacije ili podele na entitete, što je međunarodna zajednica odbacila. Posle se govorilo - više od autonomije manje od nezavisnosti, a ova formula je potom precizirana - suštinska autonomija. Ipak, o Kosovu će odlučiti međunarodna zajednica.

Sve u svemu, Srbija je, eto, sada država manjih granica, ali sa mnogo više zakona, u kojoj, i pored toga, štošta ne štima.