Vesti
Društvo i ekonomija
Uspešan tender ili likvidacija28.12.2006. 15:00
Izvor: Danas
Da li je privatizacija RTB Bor zapala u ćorsokak
Iako je bilo najavljeno da će početkom ove nedelje Tenderska komisija za privatizaciju RTB Bor zakazati nastavak druge sednice i usvojiti rang - listu ponuda, još uvek je neizvesno da li će do kraja ove godine biti saopšteno ime kompanije sa kojom će se ući u pregovore o kupovini borskog giganta. Spekulacije o potencijalnom kupcu dodatno podgrevaju i različiti stavovi članova Tenderske komisije, ali i činjenica da je prošlonedeljna sednica, na kojoj se očekivalo proglašenje pobednika, prvi put bila zatvorena za medije.Razlog za odlaganje bio je što su dva člana komisije, Miodrag Conić, vršilac dužnosti direktora RTB Bor, i predstavnik sindikata Dragan Aleksić, zatražili dodatno vreme za "konsultacije sa bazom".Kako je za Danas izjavio Dragan Aleksić, predstavnici sindikata Nezavisnost, koji kao posmatrači prisustvuju sednici Tenderske komisije, izjavili su da prihvataju rang - listu Agencije za privatizaciju, na kojoj se na prvom mestu nalazi rumunski Kuprum (ponuda 400 miliona dolara), na drugom konzorcijum londonskog investicionog fonda ORN i kiparskog Ist pointa Zorana Drakulića (sa ponudom od 340 miliona dolara), a na trećem mestu kiparski Amalko koji je izrazio spremnost da za Borski basen plati 288 miliona dolara.
- Potrebno nam je dodatno vreme za konsultacije sa predstavnicima ostalih sindikalnih organizacija koje deluju u RTB, a razlog više je i što svi učesnici na tenderu nude ugovore koji odstupaju od važećih srpskih zakona. Nadam se da će ti razgovori biti okončani do kraja ove godine, i da će već prvih dana januara biti zakazan nastavak druge sednice. Jer, ukoliko tender bude oboren, ili ako ne bude na vreme okončan, preti nam stečaj ili likvidacija - kaže za Danas Aleksić.
Drugi član komisije, Miodrag Conić, koga je neposredno uoči raspisivanja tendera za privatizaciju imenovala Vlada Srbije, tvrdi da se odlaganjem odluke ne kupuje vreme niti se želi obaranje tendera, ali da su konsultacije sa saradnicima neophodne.
- Voleo bih da se do četvrtka završe konsultacije, i da se u petak, poslednjeg radnog dana u ovoj godini, komisija sastane i objavi sa kojom kompanijom će se ući u pregovore o kupovini RTB Bor. Ali, kao i predstavnik sindikata, i ja imam obavezu da se obratim upravnim odborima preduzeća koja se prodaju, jer moj glas u komisiji mora da odražava i njihov stav. Smatram da smo u komisiji imenovani kao predstavnici određenih lokalnih struktura, poslovodstva, zaposlenih i imamo odgovornost da u saradnji sa njima donesemo odluku. Jedino je predsednik opštine Bor, koji se inače zalaža za obaranje tendera, na sednici komisije tvrdio da kao predstavnik lokalne samouprave može da glasa prema svom nahođenju, bez obaveze da se konsultuje sa organima lokalne samouprave - kaže za Danas Conić i podseća da su sve tri kompanije ponudile ugovore koji nisu u skladu sa domaćim propisima, ali da to nije problem jer će u procesu pregovora sporne odredbe morati da koriguju. On dodaje da je za Borski basen mnogo značajniji tok pregovora o socijalnom programu i obimu investicija.
U Ist pointu nisu želeli da komentarišu dosadašnji tok prodaje RTB Bor, jer, kako kažu, iako se neki od učesnika već proglašavaju pobednicima, to predstavlja kršenje tenderske procedure.
O privatizaciji RTB odlučivaće i Ustavni sud?
- Lokalna samouprava uputiće tužbu Ustavnom sudu Srbije, jer je procenjeno da država prodaje nešto što nije njeno. Borski basen je organizovan kao deoničarsko društvo sa ograničenom odgovornošću, i samo dva odsto vlasništva pripada državi, dok je preostali deo vlasništvo društava koja mogu doneti odluku o prodaji - tvrdi za Danas Branislav Rankić, predsednik borske opštine i član Tenderske komisije po funkciji i podseća da se od raspisivanja tendera protivio takvom obliku privatizacije RTB Bor, a da će u slučaju da komisija ipak donese odluku o prodaji RTB organizovati proteste i pozvati svoje pristalice da spreče dolazak novog vlasnika.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…