Vesti
Politika
Neodgovornost lekara se pamti
30.12.2006. 18:00
Izvor: Blic
Šta je obeležilo 2006. u zdravstvu
Akcija Ministarstva zdravlja da pruži šansu da 1.000 bračnih parova o trošku države dođe do potomstva besplatnom vantelesnom oplodnjom najpozitivnija je stvar koja se desila u 2006. godini. Međutim, neodgovornost pojedinih zdravstvenih radnika ipak se ne može zaboraviti. Smrt Jelice Radović u privatnoj ordinaciji „Decedra“ najnegativniji je događaj ove godine u zdravstvu Srbije.

O tome šta je obeležilo 2006. godinu za novogodišnji „Blic“ priča dr Vasilije Antić, pomoćnik ministra zdravlja Srbije.

- Užasava me kada zakaže neodgovornost pojedinaca u nekim zdravstvenim ustanovama ili organizacijama. Naš posao je takav da odlučujemo o ljudskim životima, a to ne trpi lošu organizaciju i nesavestan rad. Posledica svega toga je smrt pacijenta - započinje razgovor dr Antić.

Zbog toga je, po njegovom mišljenju, najnegativnija stvar koja je propratila 2006. godinu smrt pacijentkinje Jelice Radović, koja je u „Decedru“ došla da bi operisala čukljeve. Drugi negativni utisak za njega je postojanje neregistrovanih lekova na našem tržištu.

- Strašna je sama činjenica da i dalje postoje ljudi koji žele da švercuju i falsifikuju lekove i medicinska sredstva. Ove godine uhvaćeno je više takvih. Tečnost za sočiva „ReNu MoistureLoc“, američkog proizvođača „Bausch & Lomb“, primer je kada je na našem tržištu plasiran neregistrovan lek. U Srbiji ima mnogo onih koji rade nelegalno. Oni ne shvataju da na takav način mogu naškoditi pacijentima jer im je od toga mnogo bitnija zarada - kaže dr Antić.

U Hitnoj pomoći 2006. obeležila je afera kada je tadašnji direktor optužio dvojicu svojih kolega da su žurili da proglase smrt kod 49 pacijenata i tako uzmu proviziju od privatnih pogrebnika.


Iznošenje u javnost neproverene činjenice i optuživanje kolega da su serijske ubice izazvalo je veliki strah i paniku kod građana, a celu profesiju oblatilo. Prema mišljenju dr Antića, odlaganje formiranja lekarske komore i međusobno prepucavanje lekara takođe ne priliči ovoj profesiji i stavlja je u negativnu konotaciju.

Ono što u 2007. godini ne sme da se ponovi jeste da zdravstvene ustanove ne naplaćuju pacijentima medicinske usluge koje ne bi trebalo. Time se i u 2006. godini srozao zdravstveni sistem, ali i sama lekarska profesija.

Ono što se dobro desilo jeste činjenica da je RZZO proširio pozitivnu listu lekova. Sada se na njoj nalazi 1.500 medikamenata i naši pacijenti imaju sve lekove koje dobijaju i pacijenti u inostranstvu, kaže dr Antić.

- Izašla je po prvi put lista pomagala za pacijente i oni sada dobijaju kvalitetnija pomagala. Takođe, vraćeni su i dugovi svih zdravstvenih ustanova, tako da u 2007. godinu ulaze bez ijednog duga - ističe pomoćnik ministra.

Kada su u pitanju investicije, Ministarstvo zdravlja kupilo je veliku količinu medicinske opreme u iznosu od 12 miliona evra, a isto toliko uloženo je u renoviranje zdravstvenih ustanova, tako da je u svakom gradu u Srbiji nešto renovirano ili je nabavljena oprema.

- Liste čekanja za određene intervencije drastično su smanjene, kao što su liste čekanja za operacije kukova, koronarografiju, ugradnju sočiva. Jedina lista čekanja koja nije smanjena to je za magnetnu rezonancu i za kardiohirurške operacije. Liste čekanja za pejsmejker više ne postoje.