Vesti
Politika
Pozdrav bez iluzija31.12.2006. 16:00
Izvor: Politika
Amerikanci o pogubljenju Sadama Huseina
Vašington, 30. decembra – Zvanična Amerika je pogubljenje Sadama Huseina pozdravila, ali bez iluzija koje su je ispunjavale kad je krenula u ratni pohod na njegov režim. Egzekucija nad čovekom koga je Vašington bar 15 godina doživljavao kao „simbol zla na Bliskom istoku” doživljava se sada više kao logičan ishod dugog duela s „tiraninom” nego kao čin koji može bitno da promeni tekući košmar i u Iraku i oko njega.Uzdržano zadovoljstvo, bez uobičajene doze optimizma, ispoljilo se i u reagovanju šefa Bele kuće Džordža Buša. U pisanom saopštenju povodom bagdadskog izvršenja smrtne kazne, on je taj čin, u skladu sa svojim tezama, okarakterisao kao „važan trenutak na putu Iraka ka demokratiji koja može da vlada, održi se, brani sebe i postane saveznik u ratu protiv terora”, ali je i priznao da egzekucija „neće okončati nasilje u Iraku”.
Ovakvo reagovanje propraćeno je službenom tvrdnjom da je američki predsednik „spavao na svom ranču u Teksasu” u trenutku pogubljenja čoveka koga je smatrao „najvećom opasnošću po SAD i svet”. Bušovi saradnici kažu i da se on nije budio kad je prispela ta vest iz Bagdada. Uz to je dato objašnjenje da je – „bio upoznat da tamo sve teče svojim tokom”, a da je saopštenje napisao unapred...
Dok je šef države spavao, nacija je zadržala budnost. Glavne televizijske stanice su je prosto zasipale izveštajima iz Bagdada, snimcima stavljanja omče Huseinu, kao i predviđanjima – šta dolazi posle tog vešanja.
Komentatori jednoglasno ističu da je „Sadam, zbog mnogih zločina njegovog režima, zaslužio najtežu kaznu”, ali i izražavaju kritike na račun manjkavosti sudskog postupka, kao i slutnje da bi situacija u Iraku mogla da se dodatno pogorša. Takve zebnje iznose čak i analitičari koji u dokazanim gresima bivšeg iračkog diktatora vide „bar jedno opravdanje za američku invaziju” (proklamovani povod za nju – pretpostavljeno postojanje oružja za masovno uništavanje – pokazao se neopravdanim).
Važniji od pogubljenja bili su – obaranje diktatorskog režima i hapšenje diktatora, ali se ispostavilo da ni to nije donelo projektovani prosperitet Iraku, konstatuju hroničari. Naprotiv, rasplamsao se haos, a građanski rat preti da razori teritorijalni integritet te države i da izazove regionalni sukob uz učešće okolnih zemalja. Istovremeno je i drastično opala podrška i Amerikanaca i međunarodne javnosti Bušu i njegovom timu, tako da se „Operacija dugotrajna sloboda” premetnula u faktor šire destabilizacije, ocenjuju poznavaoci.
Ovde se naširoko podseća na razne Huseinove nepodopštine, a najređe na činjenicu da je njegovo nekadašnje jačanje u dobroj meri bilo „američki proizvod”. Jedan od znalaca ukazuje, tako, da su SAD 1963. podržale povratak Sadama iz egzila i stupanje njegove BAAS partije na vlast, kao i njegov rat (1980–1988.) protiv Irana u kome je onda, kao i sada, odavde viđena opasnost od širenja „islamske revolucije”.
Smrt Sadama Huseina bila bi nekada epohalni događaj za Irak, Bliski istok i svet, ali nije izvesno da je sada važna i za Bagdad, predočava u današnjem uvodniku „Los Anđeles tajms”. „Husein je postao nebitan, i to je jedno od najvažnijih dostignuća rata u Iraku kao jedan od glavnih razloga što se taj rat nastavlja”, zaključuje taj dnevnik. Hoće reći – događaji su prevazišli i uspon i pad pojedinca, kome se mestimično odaje i priznanje što je, makar i diktaturom, održavao kakvu-takvu stabilnost Iraka koji sada razdire „sektaško nasilje”.
Istovremeno, ovdašnji pravnici i humanitarne organizacije izražavaju žaljenje što je diktator pogubljen samo zbog jednog od mnogobrojnih zločina koji mu se stavljaju na teret. Tako, dodaje se, pravda nije zadovoljena u celini, dok s pogubljenim u grob odlaze i mnoge tajne…
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…