Vesti
Politika
Istina nema cenu
31.12.2006. 16:00
Izvor: Politika
Predsednik veća za ratne zločine Vrhovnog suda Srbije govori za „Politiku”
Ukidanje prvostepene presude za ratni zločin na „Ovčari” kod Vukovara naišlo je na oštre kritike u javnosti, među kojima je bilo veoma paušalnih i neodmerenih izjava poput one da je Vrhovni sud Srbije „doneo nezakonitu odluku”. Ostaće upamćen zaključak da je to treća presuda za ratni zločin koju je VSS ukinuo.

– Nisam protiv toga da javnost daje kritičku ocenu sudskih odluka, jer one su uvek podložne sudu javnosti, ali ta se ocena mora davati biranim rečima i argumentima, jer mora se voditi računa o ugledu pravosuđa – kaže u razgovoru za „Politiku” sudija Janko Lazarević, predsednik Veća za ratne zločine Vrhovnog suda Srbije.

Važni detalji

Veće za ratne zločine Vrhovnog suda je u slučaju „Ovčara” prvi put odlučivalo o presudi Veća za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu. Zločini u Podujevu i Sjeverinu procesuirani su pred redovnim odeljenjem tog suda, jer u vreme optuženja još nije postojao takozvani specijalni sud za ratne zločine. VSS je oba postupka vraćao na ponovno odlučivanje, ali je presuda Saši Cvjetanu (Podujevo) u međuvremenu postala pravnosnažna.

– Većina kritičara sudskih odluka je pristrasna. Zato oni u svojim kritikama pronalaze one delove i fragmente koji, izolovani od celine, mogu biti „sumnjivi”. Ali, kada se imaju u vidu celina, ceo konkretan događaj i kompletna sudska odluka, onda se vidi da su takve primedbe u suštini neosnovane i tendenciozne. Iza takvih kritika krije se želja da se Vrhovni sud omalovaži i potceni, kao uostalom i čitavo pravosuđe – kaže sudija Lazarević.

On podseća da su i optuženi i njihovi branioci, i tužilaštvo i oštećeni po prirodi stvari pristrasni, a jedini ko treba i mora da bude nepristrasan i objektivan jeste sud. Zato najispravniji stav mora biti stav suda.

– Da bi sud nekoga oglasio krivim i izrekao mu najvišu zatvorsku kaznu, koja je zakonom propisana u slučajevima ratnih zločina, činjenice moraju da budu utvrđene do najsitnijih detalja i ne sme se ostaviti nikakva mogućnost za bilo kakve sumnje i spekulacije. Odluka suda mora da bude kristalna i jasna, takva da onaj ko je pročita nema nikakvu dilemu da li je osuđeni izvršio krivično delo ili nije. Sudovi moraju da budu sudovi istine, a ne sudovi potrebe – kaže predsednik Veća za ratne zločine Vrhovnog suda Srbije.

Naglašava da sudske presude moraju izdržati test vremena, a presude u predmetima ratnih zločina će u budućnosti biti predmet dalekosežnog istorijskog razmatranja. Podseća na 1946. godinu kada su ljudi naprečac bili osuđivani, a sada se donose odluke o njihovoj rehabilitaciji.

– Zato u postupcima za ratne zločine sud treba da radi maksimalno savesno, stručno i odgovorno tako što će ispitivati i utvrđivati svaku činjenicu a to neminovno vodi dužem trajanju ovih postupaka – kaže sudija Janko Lazarević.

Test vremena

Kada se javnosti saopšti da je Vrhovni sud ukinuo presudu koja je doneta posle dugotrajnog suđenja u kome je saslušan veliki broj svedoka i izvedeno mnogo dokaza, često se govori i o troškovima ponovnog suđenja. Ponekad se čak misli da Vrhovni sud ukidanjem presude na neki način amnestira krivce.

– Istina nema cenu – kaže na to sudija Lazarević. – Ni u jednom od ovih postupaka Vrhovni sud prilikom ukidanja prvostepene presude nije prejudicirao novu odluku, odnosno nije davao prvostepenom sudu naloge da u ponovljenom postupku donese ovakvu ili onakvu odluku, već je samo ukazivao na propuste koji su učinjeni u prvostepenim postupcima. Vrhovni sud se, prilikom donošenja ovih odluka, rukovodio isključivo pravnim i stručnim razlozima, bez ikakvog politikantstva. Vrhovni sud Srbije nijednog krivca neće osloboditi. Nijedan optuženi nije pušten na slobodu prilikom ukidanja presude – kaže sudija Janko Lazarević.
Treba imati u vidu da se u ovim slučajevima sudi o događajima od pre 10, 15 i više godina i da je zbog proteka vremena veoma teško prikupiti dovoljno validnih dokaza. Zato je ponekad potrebno, kaže naš sagovornik, doći do nekih podataka čije prikupljanje na prvi pogled izgleda nemoguće ili možda nepotrebno i suvišno, ali u ovim predmetima je važno utvrditi svaku činjenicu.