Vesti
Društvo i ekonomija
Uz 49 odsto akcija NIS i Petrohemija?13.06.2006. 13:00
Izvor: Danas
Šta će dobiti strateški partner Naftne industrije
Preporuka privatizacionog savetnika za Naftnu industriju Srbije, konzorcijuma Meril Linč-Rajfajzen investment je da se u prvoj fazi svojinske transformacije strateškom partneru proda 49 odsto kapitala nacionalne naftne kompanije, uz koji bi pride išla i pančevačka Petrohemija, dok bi vlasnik većinskog paketa akcija ostala država, saznaje Danas u dobro obaveštenim izvorima.Privatizacioni savetnik smatra da bi nakon toga, strateški partner trebalo da u modernizaciju proizvodnje uloži 700 do 800 miliona evra, a nakon 2010. godine, država bi bila dužna da ustupi određeni broj akcija koje bi mu omogućile da postane većinski vlasnik kompanije.
Kako je poslovodstvo NIS zvanično saopštilo, predlog privatizacionog savetnika je dostavljen nadležnima u republičkom Ministarstvu rudarstva i energetike, i do kraja juna Vlada Srbije bi trebalo da odluči da li prihvata ili odbija taj predlog. Bez obzira na to da li će Vlada dati pozitivan odgovor ili ne, nerealno je očekivati da privatizacija počne pre septembra ove godine, a trebalo bi da bude završena do sredine 2007. godine. Vlada Srbije će, kako naš izvor tvrdi, prihvatiti predlog privatizacionog savetnika da se strateškom partneru proda 49 odsto kapitala NIS, mada većina ministara nije spremna da kasnije i većinski paket akcija pređe u ruke strane naftne kompanije koja na tenderu ponudi najbolje uslove.
Među kompanijama koje su zainteresovane za NIS, zasad se spominju Lukoil, MOL, OMV, Helenik Petroleum i Petrol, dok, navodno, Britiš Petroleum nije zainteresovan da učestvuje u "mrtvoj trci" za akcije najmoćnije srpske kompanije. Među onima koji konkurišu za kupovinu NIS nije ni kompanija Šel, a razlog za to je što su njeni stručnjaci angažovani na proceni kompleksnosti postrojenja koja je uglavnom završena, sprovode i program optimizacije poslovanja, koji treba da omogući poboljšanje profitabilnosti nacionalne naftne kompanije. Mark Bočeti, šef ekonomskog odeljenja Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu, u razgovoru za elektronski nedeljnik Enerdži obzerver, izjavio je da ukoliko država želi uspešan dogovor sa budućim kupcem Naftne industrije Srbije, mora da mu garantuje većinsko vlasništvo i kontrolu u upravljanju kompanijom. Prema njegovom mišljenju, to podrazumeva model trenutne i potpune privatizacije, dok je koncept "modernizacija pa privatizacija" NIS koji zagovara rukovodstvo te kompanije, visoko rizičan jer se može veoma lako zloupotrebiti za lične interese.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…