Vesti
Društvo i ekonomija
OEBS ne da izvoz oružja u Jermeniju i Azerbejdžan09.01.2007. 17:00
Izvor: Danas
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije demantuje Vuka Jeremića, predsednikovog savetnika za spoljnu politiku
Beograd - Odluka Komiteta visokih funkcionera KEBS/ OEBS od 28. februara 1992. je političkog karaktera i ona je obavezujuća za sve države učesnice OEBS. Odluka o embargu na izvoz naoružanja u Jermeniju i Azerbejdžan, koju je doneo OEBS, nalazi se na listama zemalja koje imaju praksu objavljivanja liste zemalja koje su pod embargom na izvoz naoružanja, poput Velike Britanije i Nemačke, saopšteno je juče iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije "povodom netačnih tvrdnji gospodina Vuka Jeremića, spoljnopolitičkog savetnika predsednika Republike Borisa Tadića, da odluke OEBS o izvozu naoružanja u Jermeniju i Azerbejdžan nisu obavezujuće".Jeremić je prekjuče izjavio kako ne postoji obavezujući embargo Ujedinjenih nacija ili OEBS za izvoz oružja kragujevačke Zastave u Jermeniju i Azerbejdžan.
- Istina je da postoji rezolucija Saveta bezbednosti 853 i odluka OEBS iz 1993. kojima se države članice UN na neobavezujući način instruiraju da se uzdrže od izvoza oružja u te dve zemlje - rekao je Jeremić i podsetio da je to bilo 1993, kada je na tom području besneo rat.
Prema njegovim rečima u tim zemljama danas nema direktne opasnosti od izbijanja sukoba, pa je i preporuka zemljama članicama UN o suzdržavanju od prodaje oružja Jermeniji i Azerbejdžanu neobavezujućeg karaktera. On je dodao da i dalje postoji kontroverza po pitanju izvoza oružja kragujevačke Zastave u Jermeniju, iako je taj problem rešen na inicijativu predsednika Srbije, ocenivši kao žalostan komentar Ministarstva spoljnih poslova da će ipak Vlada Srbije odlučiti o davanju dozvole za izvoz oružja.
Povodom ove izjave u saopštenju MPS navodi se da je Kancelarija za Jugoistočnu Evropu o malom i lakom naoružanju (SALW) pri UNDP u Beogradu 22. novembra dostavila listu zemalja koje su pod embargom na izvoz naoružanja, na kojoj se "nalaze i podaci da su Jermenija i Azerbejdžan pod embargom". Na osnovu razmene informacija o proceduri i praksi o izvozu naoružanja, koje se razmenjuju u OEBS svake godine - odluka Foruma za bezbednost OEBS od 29. novembra 1995 - nemamo saznanja da je neka od zemalja članica EU izvozila naoružanje u Jermeniju i Azerbejdžan. Štaviše, i Jermenija i Azerbejdžan u upitnicima popunjavaju rubriku da niti izvoze, niti uvoze naoružanje, dodaje se u saopštenju MPS. Ministarstvo podseća da se "na listi EU o embargu na izvoz naoružanja od 19. septembra 2006. navodi rezolucija SB UN 853 u vezi s embargom na izvoz naoružanja u Jermeniju i Azerbejdžan, s napomenom da je ona nemandatornog karaktera".
Inače, MSP se u decembru nije saglasio sa izvozom oružja u Jermeniju, što je izazvalo protest radnika fabrike Zastava oružje, a posle intervencije predsednika Srbije Borisa Tadića zvaničnici Rusije su saopštili da se ne protive nastavku izvoza oružja u Jermeniju. Ministarstvo za ekonomske odnose sa inostranstvom saopštilo je krajem prošlog meseca da će prvog radnog dana 2007. fabrici oružja Zastava iz Kragujevca izdati dozvolu za izvoz, ali iz "tehničkih razloga" to još nije učinjeno.
Vojni analitičar Zoran Dragišić, međutim, smatra da je Ministarstvo spoljnih poslova napravilo "strahovit gaf" zbog problema oko izdavanja dozvola za izvoz oružja u region Kavkaza.
- Mislim da je reč o veoma lošoj političkoj proceni, ali je važno da se sazna ko je tu procenu napravio... To je pitanje za ministra spoljnih poslova (Vuka Draškovića)", rekao je Dragišić agenciji Beta.
Dragišić, koji je i profesor na Fakultetu bezbednosti, dodaje da su interesi Rusije pogrešno protumačeni jer ta zemlja nema ništa protiv da se izvozi oružje u Jermeniju.
- Da se Rusija protivi tom izvozu razumeo bih da se država odrekne posla od 2,5 miliona dolara, jer su nama odnosi s Rusijom mnogo ‘skuplji’ od tog novca. Ovako se ostavlja utisak ruske kolonije, države koja nije suverena i kojoj se spolja diktira šta da radi - kaže Dragišić.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…