Vesti
Politika
Rusi zavrću naftne slavine EU
09.01.2007. 17:00
Izvor: Mondo
Beloruska delegacija, predvodjena zamenikom premijera Andrejem Kobjakovim, stigla je u Moskvu radi hitnih pregovora o rešenju spora koji je doveo do toga da Rusija obustavi snabdevanje Evropske unije naftom preko naftovoda kroz Belorusiju, saopštila je beloruska ambasada u Moskvi.

Rusija je u ponedeljak prestala da snabdeva Evropu sirovom naftom naftovodom "Družba" (Prijateljstvo), optužujući Belorusiju da zadržava naftu koja joj ne pripada.

Dve susedne zemlje, nekadašnje republike Sovjetskog Saveza, spore se oko ruske odluke da počne s naplatom takse od 180 dolara za tonu nafte namenjene izvozu u Belorusiju, na šta je ta zemlja odgovorila uvodjenjem takse od 45 dolara po metričkoj toni ruske nafte koja preko njene teritorije putuje do Evrope.

Madjarska kompanija za naftu i gas MOL je u ponedeljak saopštila da su isporuke sirove nafte u Madjarsku preko naftovoda "Družba" smanjene i da su, prema informacijama MOL-ovih partnera, isporuke nafte iz Belorusije u Ukrajinu potpuno obustavljene.

Preduzeće "Transpetrol", operater dela naftovoda koji prolazi kroz Slovačku, izdalo je saopštenje u kojem stoji da je isporuka nafte prekinuta u ponedeljak oko 20 časova. U isto vreme je prekinuta i isporuka u Češku, potvrdilo je tamošnje ministarstvo industrije i trgovine.

Naftovod "Družba", dugačak 4.000 kilometara, ima dva ogranka - severni, koji vodi do Nemačke i Poljske, i južni, preko Ukrajine do Madjarske, Slovačke i Češke. Naftovod obično radi punim ili gotovo punim kapacitetom od 1,2 miliona barela na dan.

Evropski komesar za energetiku Andris Piebalgs je na prekid snabdevanja reagovao izjavivši kako nastala situacija "ne predstavlja trenutnu opasnost" po energetsku snabdevenost Unije, budući da rafinerije u zemljama članicama poseduju strateške rezerve nafte. S druge strane, Nemačka, koja od 1. januara predsedava Unijom, apelovala je da se transport nafte kroz naftovod "Družba" pokrene "što je pre moguće".

Medjunarodna agencija za energetiku (IEA) je saopštila da će evropsko tržište nafte biti u stanju da podnese posledice prekida isporuke ruske nafte kroz Belorusiju do Nemačke i Poljske, budući da tamošnje rafinerije imaju zalihe dovoljne za nekoliko dana.

Poljsko Ministarstvo privrede je saopštilo da je ta zemlja doživela poremećaj u snabdevanju nafte iz naftovoda koji prolazi kroz Belorusiju. Nafta koja stiže "Družbom" pokriva čak 96 odsto poljske potrošnje.

Nemačka vlada je u ponedeljak potvrdila da je naftovod, kojim se snabdevaju dve rafinerije u toj zemlji, zatvoren. Rusija je najveći nemački snabdevač "tečnog zlata" i u ukupnom uvozu pomenutog energenta u tu, najveću evropsku privredu učestvuje sa jednom trećinom. Udruženje nemačke naftne industrije, sa sedištem u Hamburgu, saopštilo je da razmatra alternativne puteve za uvoz ruske nafte, uključujući mogućnost korišćenja tankera. Prema podacima EU, Nemačka ima zalihe nafte dovoljne za 130, Poljska za oko 80, a Češka za 30 dana.

Spor oko nafte je usledio samo nekoliko dana pošto su Belorusija i Rusija (31. decembra) postigle dogovor o ceni prirodnog gasa, tek koji sat pre nego što bi Rusija, kako je pretila, obustavila snabdevanje beloruskih potrošača i tako uzrokovala mogući poremećaj u snabdevanju zapadne Evrope i tim energentom.

Belorusija je nerado pristala na povećanje cene gasa sa 43 na 100 dolara za 1.000 kubnih metara, na što je bila prisiljena budući da je to energent od kojeg zavise i industrija, i grejanje domaćinstava u toj zemlji.

Belorusija je prethodno dobijala ruski gas po povlašćenim cenama, koje važe za potrošače u Rusiji, a Moskva je tražia da Minsk pristane na komericijalnu cenu, koja važi u Evropi i još je viša od one na koju su Belorusi u poslednjim satima 2006. godine pristali.

Sad su dve susedne države u sporu oko takse na naftu, a analitičari procenjuju da je problem nastao pošto je Rusija odlučila da spreči Belorusiju da zaradjuje prodajući na stranim tržištima naftne derivate, proizvedene od jeftine ruske nafte kupljene po povlašćenim cenama.