Vesti
Društvo i ekonomija
Slabima se smeše pare
14.06.2006. 11:00
Izvor: Novosti
BEOGRAD - Prebacivanje dela novca bogatih gradova i opština siromašnima, su­ština je vladinog Predloga zakona o finansiranju lokalne samouprave, o kojem je Narodna skupština juče počela načelnu rspravu. Zakon počinje da važi od 1. ja­nuara sledeće godine, a ukupan transfer svim opštinama u Srbiji za 2007. biće "težak" 27,7 milijardi dinara.
Obrazlažući poslanicima ovaj predlog zakona, ministar finansija Mlađan Dinkić naveo je da se njime omogućava fiskalna decentralizacija, a lokalnim samoupra­vama daju veće nadležnosti. Ministar je rekao da je do sada veliki problem bila neravnomerna razvijenost gradova i opština, pa je tako, razlika između fiskalno "najačeg" Novog Sada, i najslabijeg Bojnika, čak 16 puta.
- Razlika je, sada svedena na 9,5 puta, ali je to i dalje mnogo, cilj nam je da je smanjimo na 5,6 - rekao je Dinkić. - Zato smo primenili preporuku Saveta Evro­pe i takozvanom "Robin Hud" metodom preraspodelili deo sredstava od bogatih gradova i opština siromašnim. Kriterijume za utvrđivanje stepena razvijenosti op­ština je pravila Stalna konferencija gradova i opština, a Ministarstvo finansija ih je samo prihvatilo. U zakonu je fiksirano da se svake godine automatski 1,7 od­sto bruto domaćeg proizvoda iz prethodne godine transferiše lokalnim samoupra­vama, a svake godine se pomera samo nivo razvijenosti jedne opštine. Dakle, vi­še ni Skupština, ni Ministarstvo finansija, ni Vlada neće moći da utiču na prera­spodelu transfernih sredstava.
Ovim zakonom se porez na imovinu prvi put definiše kao izvorni prihod opština i gradova, a njihove skupštine imaju slobodu da utvrde visinu poreske stope, ali ne veću od one propisane Zakonom o porezu na imovinu.
- Opštine mogu da se takmiče i snižavaju stope poreza na imovinu ako smatraju da će tako privući ljude da investiraju u tu opštinu ili da tu žive, tako da neko mo­že da uvede i nultu stopu poreza na imovinu ako želi - rekao je Dinkić.
Inače, najsiromašnije opštine u Srbiji su: Bogatić, Bojnik, Knić, Lučani, Malo Cr­niće, Žitorađa, Kovačica, Žitište... One će, u proseku, dobiti po dva i po puta vi­še novca nego do sada.

SLOBODNE ZONE
DINKIĆ je najavio osnivanje uprave koja će izdavati dozvole i kontrolisati efika­snost rada slobodnih zona. Inače, trenutno samo tri od 15 zona u Srbiji imaju do­zvole za rad i to - Pirot, koja je zahvaljujući poslovanju "Tigra" najbolja sa čak 95 odsto izvoza, Subotica i Zrenjanin. "Novim zakonom se, najavio je Dinkić, ukida obavezno učešće domaćeg kapitala u preduzećima za upravljanje slobodnom zo­nom.