Vesti
Politika
Najjeftinija firma 169 dinara15.01.2007. 16:00
Izvor: Glas javnosti
Društvena preduzeća od 2008. odlaze u istoriju
BEOGRAD - Za privatizaciju je ostalo još oko 1.000 društvenih preduzeća i to će se obaviti do kraja ove godine, kazao je ministar privrede Predrag Bubalo. U slučaju da neko društveno preduzeće ne nađe vlasnika ne zna se po kom zakonu će biti ugašeno, jer nije predviđeno da se automatski likvidira. Jedini način da se "brišu" iz registra je ako se krajem godine ustanovi da su nelikvidna duže od 30 dana, odnosno 45 dana, ako je reč o određenom poveriocu. Bubalo je još i obelodanio da će od ovih 1.000 firmi 350 otići u stečaj. Pouzdano se zna da je od 2002. godine dosad objavljeno 2.580 prospekata, odnosno ličnih karti preduzeća, što je preduslov za prodaju, da je kupca našlo 1.419, pa je po toj računici preostalo da nađe vlasnika još oko 1.000 preduzeća. Ipak, ovo su samo okvirni podaci jer verovatno ima firmi za koje još nisu ni objavljeni prospekti. Ono što je za sada jedino izvesno je da će do kraja februara na aukciji biti ponuđena 53 društvena preduzeća.
- Ovih hiljadu neprivatizovanih firmi se nalazi u raznim postupcima, neke su pred prodaju, u drugima je savetnik završio posao, u trećima konsultanti tek počinju s radom, dok kod manje grupe postupak nije ni započeo - kažu u Agenciji za privatizaciju i dodaju da je problem sve to razdvojiti i precizirati koji je broj preduzeća u svakoj od ovih faza.
Inače, privatizacija društvenih preduzeća po sadašnjem modelu sprovodi se od 2001. godine, što je peti po redu zakon o svojinskoj transformaciji, od kada je u Srbiji 1989. godine započela tranzicija. Građani će za koju godinu privatizaciju verovatno pamtiti samo po neobičnim vestima, poput one da je gazda društvene firme postao kupac sa samo 169 dinara u džepu, koliko na primer koštaju dve pakle cigareta.
Za toliko je prodato preduzeće za pogrebne usluge "Urna" iz Subotice, čija je i knjigovodstvena vrednost bila niska, samo 3.500 dinara. Malo skuplja - 240 dinara, bila je trgovinska firma "Grafos" iz Sombora sa 11 radnika. Preduzeće za računovodstvene poslove "Bečej" iz istoimenog mesta, sa tri radnika, plaćeno je 1.000 dinara, a "Inženjering promet" iz Zrenjanina 4.000 dinara.
Prodaja društvenih firmi na aukcijama bila je često nalik nuđenju bilo koje druge robe na pijaci, s tim da se ovde onaj ko "pravi" proizvod, a to su zaposleni, ne pita ni o čemu. Često radnici i ne znaju ko ih je kupio jer ugovor potpisuju samo Agencija i kupac. Interesantno je i da je jedna od najuspešnijih privatizacija u Srbiji bila prodaja "Apatinske pivara", koja je privatizovana po ranijem zakonu, pa su vlasnici bili radnici i ostali građani. To im nije smetalo da dobro prodaju fabriku.
Ipak, da u oblasti privatizacije tek predstoji najveći posao govori podatak da od 550 javnih i komunalnih preduzeća ni posle 15 godina nijedno nije prodato. Jedino je sa mrtve tačke krenula prodaja NIS-a, ali je u međuvremenu "zamrznuta", do posle izbora. Prodaja EPS-a se ne nazire, o prodaji "Jata" se lome koplja, dok se ostala javna preduzeća i ne spominju. Jedino što je urađeno kod javnih preduzeća je odvajanje sporednih delatnosti, koja se, kao odvojene firme, već nude na aukcijama i tenderima
ZBOG IZBORA SVE MOŽE
Ministar Bubalo je obećao nakon izbora ne samo prodaju 25 odsto akcija NIS-a već do kraja godine podelu deonica svim punoletnim građanima koji ih u dosadašnjem procesu privatizacije nisu dobili. Na osnovu ovoga moglo bi se zaključiti da je vlada sada prihvatila model raspodele deonica, koji je ranije kritikovala, a čiji je tvorac, sa sindikatima velikih javnih preduzeća, Branko Pavlović, bivši direktor Agencije. Izborna je kampanja, pa sada model izgleda sasvim prihvatljivo.
MIŠKOVIĆ KUPIO NAJSKUPLJU FIRMU
Na aukcijama je najskuplje prodata "Autokomanda" iz Beograda, koju je "Delta" izlicitirala za 1,41 milijardu dinara. Druga najveća cena postignuta je za poljoprivredno preduzeće"Bačka" iz Kule, koje je za 1,15 milijardi kupio Mile Jerković. Poljoprivredna preduzeća drže i sledeća dva mesta, "Sloga" iz Novog Sada sa 720 miliona dinara odnosno "Omoljica", koja je prodata za 570 miliona, koliko je koštala i"Betonjerka" iz Aleksinca.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…