Vesti
Politika
Crna Gora dala u najam imovinu Karađorđevića
15.01.2007. 16:00
Izvor: Blic
Ugovor o zakupu na 30 godina potpisan sa kompanijom „Aman Rizorts“
Ignorišući zahteve naslednika srpske dinastije Karađorđević koji traže da im se vrati imovina oduzeta posle Drugog svetskog rata na prostoru Crne Gore, vlasti te zemlje danas potpisuju ugovor sa predstavnicima singapurske kompanije „Aman Rizorts“ o izdavanju u zakup na 30 godina hotela „Sveti Stefan“, „Miločer“ i „Kraljičina plaža“ na Budvanskoj rivijeri.

Bez obzira na zahteve Karađorđevića za povraćaj, upravljanjem „Kraljeva“ i „Kraljičina plaža“, luksuzna vila „Miločer“ kojoj pripada veliki park i oko 200 parcela u zaleđu Svetog Stefana, Miločera i Budve, kako je najavilo Ministarstvo turizma Crne Gore, preuzeće firma „Aman Rizorts“ odmah posle potpisivanja ugovora. Još je najavljeno da će u periodu rekonstrukcije hotela, prema ugovoru, biti uloženo najmanje 40 miliona evra, dok će godišnji zakup biti 1,9 miliona evra.

U prvoj godini poslovanja zakup će iznositi 2,1 milion evra, ali će moći, najavljuju u Ministarstvu turizma Crne Gore, da bude i znatno veći jer osim za stopu inflacije biće vezan i za poslovanje, odnosno za prihod. Singapurska kompanija će preuzeti 220 zaposlenih u hotelima, od kojih 186 radi u popularnom gradu-hotelu „Sveti Stefan“ i hotelu „Miločer“. Ta dva hotela su u vlasništvu „Budvanske rivijere“, dok je hotel „Kraljičina plaža“ državno vlasništvo i posluje u sastavu hotelsko-turističkog preduzeća „Miločer“. Hotel „Kraljičina plaža“ biće srušen i na istom mestu biće izgrađen novi luksuzni hotel.

- Ta firma iz Singapura ima svoj poslovni interes, ali sasvim sigurno mogu da pretpostavim da će naslednici dinastije Karađorđević pokrenuti pitanje zaštite svojih interesa. Ukoliko se to pravo ne ostvari pred lokalnim sudom, ostaje sud u Strazburu - kaže Dragomir Acović, predsednik Krunskog saveta.

Inače, naslednici dinastije Karađorđević i njihovi pravni zastupnici najavljivali su da će, ukoliko im se imovina ne vrati u naturalnom obliku, zatražiti materijalnu nadoknadu. Oni su se, kako je više puta potvrdio njihov advokat Đorđe Đurić, odavno obratili i nadležnim državnim organima i komisijama za povraćaj oduzete imovine u svim mestima u Crnoj Gori gde smatraju da postoje njihovi posedi, ali da do danas nisu dobili nikakav odgovor. Vlasti u Crnoj Gori, međutim, apsolutno negiraju pravo Karađorđevića na bilo kakvu imovinu u toj zemlji. Tamo se smatra da su nakon njenog proletnjeg osamostaljenja Karađorđevići propustili da ostvare svoje pravo dok je postojala Državna zajednica Srbije i Crne Gore i tada važeći zakon u ovoj oblasti, te da su oni, nakon osamostaljivanja Crne Gore, postali stranci.

Acović napominje da se pitanjem privatne imovine ne može igrati kako ko hoće, te da država kao što je Crna Gora može sebi da prisvoji određena prava.

- Ali, sa takvim stavom i balastom ne ide se ni u Evropu ni na neko manje elegantno mesto. To samo pokazuje gde ste suštinski i kojoj priči pripadate - dodaje on.

Samo miločerski kompleks, za koji advokati Karađorđevića tvrde da je kupljen i sagrađen novcem iz privatne kraljevske kase, prema nedavnoj proceni ekonomista, vredi 5,6 miliona evra. Taj novac nikada neće biti isplaćen Karađorđevićima, kao ni deo od potpisanog najma sa singapurskom firmom poručuju iz Crne Gore.

Profesor međunarodnog prava na podgoričkom Pravnom fakultetu Blagota Mitrić izjavio je za „Monitor“ da Karađorđevići nemaju više nikakva prava na imovinu koju traže jer aktuelni Zakon o povraćaju oduzetih imovinskih prava i obeštećenju obuhvata samo građane Crne Gore.

- Karađorđevići su imali pravo na povraćaj imovine sve dok je postojala zajednica Crne Gore i Srbije. Nakon što je Crna Gora postala punopravna članica Ujedinjenih nacija, nastala je pravna praznina jer aktuelni Zakon ne reguliše pitanje građanskog prava stranaca - rekao je Mitrić. Bivši predsednik budvanske komisije za povraćaj imovine, advokat Mladen Mićović tvrdi da Karađorđevići imaju pravo da im se vrati imovina, ali i da se može očekivati da će država kočiti taj proces iz razloga koji nisu pravne prirode.

- U pitanju je imovina velike vrednosti, a i Karađorđevići nisu omiljeni u krugovima sadašnje vlasti pa se može očekivati da proces bude težak i dugotrajan - kaže Mićović, dodajući da naslednicima srpske krune ide u prilog to što je imovina u Miločeru bila privatni posed Marije Karađorđević.

Miločer vredi 5,6 milona evra

Hotel „Miločer“, negdašnji posed Karađorđevića, radi u sklopu HTP „Budvanska rivijera“. Izdavanje pod zakup singapurskoj kompaniji „Aman Rizorts“ nije zakomplikovalo potraživanje Karađorđevića iz Beograda. U pravnom sektoru HTP „Budvanska rivijera“ više su puta ponovili, još tokom sklapanja ovog posla, da nema razloga za brigu.