Vesti
Politika
Farmako mafija
14.06.2006. 11:00
Izvor: Press
Počelo suđenje dvojici oficira koji su nabavkom lekova za VMA oštetili Vojsku za 25 miliona dinara!
BEOGRAD - U Vojnom odeljenju Okružnog suda juče je počelo suđenje pukovnicima Dušanu Pavlici i Gojku Keči zbog optužbi da su Vojsci SCG naneli štetu od oko 25 miliona dinara! Bivši oficiri optuženi su za zloupotrebu službenog položaja i prekoračenje granica svojih ovlašćenja.
U optužnici se navodi da su Dušan Pavlica, bivši načelnik Sanitetske uprave Generalštaba Vojske Jugoslavije, i Gojko Keča, bivši načelnik Odeljenja za sanitetsko snabdevanje i razvoj sanitetske opreme pri GŠVJ, vlasniku firme "Global intermedikal" pribavili korist od oko 15 miliona dinara. Navodi se da je Pavlica krajem decembra 2001. godine protivzakonito doneo odluku i odobrio nabavku lekova preko ove firme, a da je Keča bez odgovarajućeg trebovanja potpisao narudžbenicu za lekove. Ovi lekovi, kako piše u optužnici, naručeni su u mnogo većim količinama od potrebnih. Velikom broju lekova koji su dostavljeni VMA, kako je naknadno utvrđeno, bio je istekao rok trajanja, a veliki deo nije ni imao odgovarajuće sertifikate.
Iznoseći odbranu, Dušan Pavlica je rekao da je samo realizovao posao koji su drugi osmislili. On je istakao da je bilo opšte poznato da je na sastancima Generalštaba odlučeno da se lekovi nabave od firme "Global intermedikal", kao i da je tadašnji načelnik Nebojša Pavković kazao da će se oni nabaviti putem cesije, pošto im je nadležni fond dugovao dosta para.
- Sa ovom firmom odranije je postojao okvirni ugovor. Moja stručna služba je sačinila rešenje, ali ga nisam potpisao. To je uradio general Dašić, pomoćnik načelnika za pozadinu. General Kokanović je kazao da cifra koja je naznačena u rešenju prevazilazi moja ovlašćenja. Niko me nije upozorio kada sam dao nalog da se oformi komisija za nabavku da lekovi ne mogu da se nabavljaju na ovaj način, već da ceo posao mora da se obavi putem tendera - objasnio je optuženi Pavlica.
Prema njegovim rečima, niko nije stavio primedbu na količinu lekova, jer su im magacini bili prazni.
- Od VMA smo tražili da nam dostave sve što im je potrebno. Na insistiranje generala Dašića ceo posao je išao brzo. I njemu je bilo u interesu da se to što pre obavi, jer su vojne apoteke bile prazne. Kasnije je dolazila inspekcija, koja je konstatovala da neki lekovi nemaju sertifikat, a bili su izdati kao da ih imaju. Oni su odmah povučeni, a tada se saznalo da su izdavani dupli sertifikati - ispričao je Pavlica.
Drugooptuženi Gojko Keča takođe je negirao krivicu.
- Pavlica me je obavestio da treba pokrenuti postupak za nabavku lekova u vrednosti od 300 miliona dinara i da je postignut dogovor sa firmom "Global intermedikal". Sačinili smo referat za nabavku i dobili smo ponudu na 600 miliona dinara, ali smo je odbili jer nam toliko lekova nije bilo potrebno. Odbacivali smo sve radnje ove firme, koje nisu bile u interesu Vojske. Svi lekovi su potrošeni, osim onih koji su bili bez sertifikata - rekao je Keča.
Optuženi je dodao da je naknadno došao do akta kojim skladište apoteke VMA obaveštava načelnika ove ustanove da imaju lekove koji nisu kupljeni na osnovu sporne narudžbenice, već ranije.