Vesti
Politika
Podrška demokratskim snagama u Srbiji
17.01.2007. 10:00
Izvor: Politika
Podrška demokratskim snagama u Srbiji
Predlog rezolucije Senatu SAD
Vašington, 16. januara – SAD žele jake odnose s demokratskom Srbijom na njenom putu ka članstvu u EU i u saradnji sa NATO. Ovo se ističe u predlogu rezolucije o kojem, kako se očekuje, sutra ili prekosutra treba da se izjasni ovdašnji Senat.Uticajni republikanski senatori Džordž Vojnovič, Ričard Lugar i Čak Hejgel su, saznaje se, među sponzorima tog dokumenta čiji je cilj „izražavanje podrške demokratskim snagama u Srbiji i ohrabrivanje naroda Srbije da ostane na demokratskom putu”. Predlog rezolucije dolazi pred parlamentarne izbore u našoj zemlji 21. januara, o kojima kaže da će „odlučiti o budućem rukovodstvu u kritičnom trenutku istorije Srbije”. „Jaka, stabilna i demokratska Srbija je od suštinske važnosti za budućnost regiona”, dodaje se u predlogu rezolucije kojom se potvrđuje spremnost SAD za „snažne odnose”, što se razrađuje u još šest stavova. Kaže se, tako, da je uključenje u Partnerstvo za mir „značajan korak približavanja Srbije evroatlantskom savezništvu”, da je ona sada u prilici da učvrsti reforme u odbrambenom sektoru i „primeni Akcioni plan članstva za NATO”, da se od nje očekuje da nastavi reforme u vojsci, pravosuđu i u oblasti ljudskih i manjinskih prava. Ukazuje se, ujedno, da Srbija treba da ispuni svoje obaveze prema Haškom tribunalu, pre svega – da „uhapsi i izruči Ratka Mladića jer je taj korak bitan za prijem Srbije u EU i NATO”.

Predlog rezolucije se završava sa dve poruke. U prvoj se ističe da će „SAD nastaviti da povećavaju odbrambenu i bezbednosnu saradnju s Vladom Srbije, uključujući obrazovanje, obuku i tehničku kooperaciju, i pomoći Srbiji u reformskom procesu i ispunjavanju zahteva za članstvo u NATO”. U drugoj se naglašava da „SAD ostaju prijatelji naroda Srbije na njegovom demokratskom putu”.

Odaju se, prethodno, priznanja demokratskom rukovodstvu Srbije za rezultate postignute u razvoju društva, vladavine prava i slobodne tržišne ekonomije. Uz napomenu – da je predsednik Boris Tadić „javno izrazio svoju posvećenost principima demokratije”…
O spoljnoj politici SAD odlučuje Bela kuća, a predlog senatske rezolucije ima za cilj, utisak je, da se administracija podstakne da nastavi podršku demokratiji Srbije. Do isticanja ovakvih preporuka dolazi u specifičnom trenutku – pojačanih napora ovdašnjeg parlamenta da poveća svoj uticaj na globalne poteze SAD, pri čemu su kongresmeni, čini se, toliko zaokupljeni polemikama oko Iraka da jedva nalaze vremena za razradu drugih spoljnopolitičkih prioriteta.