Vesti
Društvo i ekonomija
Ove godine i u Srbiji prvi investicioni fondovi
17.01.2007. 17:00
Izvor: Danas
Razvoj finansijskog sektora brži od ekonomskih reformi zaključili učesnici okruglog stola u Privrednoj komori Srbije
Beograd - Radovan Jelašić, guverner Narodne banke Srbije izjavio je juče u Privrednoj komori Srbije, na okruglom stolu posvećenom perspektivi tržišta kapitala, da se finansijski sektor u Srbiji razvijao mnogo brže od realnog, ali da je sada pitanje kada će preći u drugu fazu razvoja. On je naglasio da je za 11 meseci prošle godine kumulativna stopa rasta bankarskog sistema iznosila 31,4 odsto, odnosno 365 milijardi dinara.
- Kreditni portfelj je još brže rastao i to po stopi od 39,8 odsto. U prošloj godini iznos odobrenih kredita premašio je 94 milijarde dinara, a mesečna stopa rasta iznosi oko 4,5 milijardi dinara, što je 2003. godine bio ceo godišnji iznos kreditnog portfelja. Udvostručen je i obim hipotekarnih kredita, dok je vlasnička struktura banaka u prethodne dve godine značajno promenila svoj karakter. Udeo domaćih banaka opao je sa 65 na 15 odsto, a udeo stranih porastao sa 13 na 77 odsto. U ovom trenutku posebnu pažnju privlači pripajanje Poštanske štedionice i Srpske banke, imajući u vidu da će to biti banka sa najviše računa u Srbiji. U ovoj godini trebalo bi odlučiti šta će biti sa bankama u kojima je država većinski vlasnik - naglasio je Jelašić.
Slobodan Milosavljević, predsednik Privredne komore Srbije, izjavio je da su ekonomske reforme bile sporije od razvoja finansijskog sektora. On je podsetio da je bankarski sektor u fazi ukrupnjavanja, da tržište osiguranja i lizinga beleži krupne pomake kao i da ove godine možemo očekivati i prve investicione fondove.
- Strani investitori veoma su zainteresovani za finansijski sektor u Srbiji. Nadam se, međutim, da će neke banke ostati u domaćem vlasništvu, jer je to važno za našu ekonomiju. Loše je to što su krediti jedini vid finansiranja privrede, jer ona još nije našla alternativnije i jeftinije načine kreditiranja kako bi podigla svoju konkurentnost na viši nivo - naglasio je Milosavljević.

Oprezno sa prodajom NIS

Finansijski konsultant Zoran Jeremić predložio je da se prilikom privatizacije Naftne industrije Srbije primene iskustva zemalja u okruženju, jer, kako je rekao, od načina prodaje NIS u dobroj meri će zavisiti zbivanja na finansijskom tržištu Srbije. On je naglasio da bi bilo dobro da država proda građanima deo akcija u toj kompaniji i u Dunav osiguranju. "Na razvoj finansijskog tržišta povoljno bi uticalo i usmeravanje dela štednih uloga građana u kupovinu hartija od vrednosti, preko investicionih fondova, ali oni još u Srbiji nisu osnovani", zaključio je Jeremić.