Vesti
Politika
Odlazak zbog loše vođenog rata
18.01.2007. 10:00
Izvor: Politika
Odlazak zbog loše vođenog rata
Komandant izraelske armije podneo ostavku
TEL AVIV – Načelnik Generalštaba izraelske armije general-potpukovnik Dan Haluc (58) podneo je juče ostavku, preuzimajući odgovornost za neuspeh loše vođenog rata protiv Hezbolaha prošlog leta.

Pritisak je sada usmeren na njegove partnere u tom, po opštim ocenama neuspelom, vojnom angažovanju, a to su premijer Ehud Olmert i ministar odbrane Amir Perec. Kao dodatni udarac za premijera čija se popularnost srozala na samo 14 odsto, juče je saopšteno da će protiv Olmerta biti pokrenuta krivična istraga zbog navodnog nezakonitog mešanja u privatizaciju druge najveće izraelske banke pretprošle godine.

Iako je Olmert ubeđivao Haluca da ostane na čelu armije do završetka istrage specijalne vladine komisije, oficiri u Generalštabu su pozdravili njegovu odluku, naglasivši da je bila neophodna zbog svega što je izbilo na videlo o delovanju vojske tokom rata. Neki od njih su izjavili za „Džeruzalem post” da je Haluc možda došao do neke „insajderske informacije” zbog koje se predomislio, jer je pre dve nedelje rekao da će ostati na položaju dok se ne završi tekuća istraga.

Brojne vojne istrage su već ukazale na ozbiljne propuste u ratu u kojem je poginulo 157 Izraelaca, uglavnom vojnika, i 1.200 Libanaca, među kojima je bilo najviše civila. Hezbolah tvrdi da je izgubio 60 boraca u tom ratu, iako je prema drugim procenama taj broj daleko veći.

Kada su 12. jula gerilci oteli dva izraelska vojnika, Izrael je odgovorio žestokim vazdušnim napadima. Tako je počeo rat koji je za Izraelce bio mnogo teži nego što su se nadali. Hezbolah je svakodnevno ispaljivao više od sto raketa na sever Izraela, a ovaj se oslanjao na vazdušne napade, u kojima je ginulo mnogo civila, što je preokrenulo svetsko javno mnjenje. Kada su kopnene jedinice konačno poslate, žalile su se da su bile slabo opremljene.

Tokom druge nedelje rata greškom je napadnuto posmatračko mesto UN, što je u kasnijoj izraelskoj istrazi ocenjeno kao „tragičan propust”, jer se navodno verovalo da napadaju položaje Hezbolaha. Bilo je i optužbi nevladinih organizacija sa terena da izraelska vojska koristi nedozvoljene kasetne bombe.

Ni posle 34 dana žestokih sukoba oteti vojnici nisu vraćeni, niti je Hezbolah slomljen, kako se najavljivalo. Neprijateljstva su prekinuta rezolucijom UN 14. avgusta.

Izraelska vojska se našla na udaru oštrih kritika domaće javnosti jer u jednomesečnom ratu nisu postignuti ciljevi Izraela. Posebno je kritikovana zbog lošeg planiranja, loše strategije i lošeg ispunjenja zadataka.

Haluc, nekadašnji komandant vazduhoplovnih snaga, optužen je da se previše oslanjao na vazdušne snage i da je suviše dugo čekao da pošalje kopnene jedinice u južni Liban. Najveći gnev javnosti izazvalo je otkriće da je general prodao deo svojih akcija samo nekoliko sati pre početka sukoba.

Haluc je postao načelnik Generalštaba u junu 2005. godine, dok je izraelski premijer bio Olmertov prethodnik Arijel Šaron. Bio je borbeni pilot i aktivno je učestvovao u jomkipurskom ratu 1973. godine. Rođen je u Tel Avivu iste godine kada je stvoren Izrael i diplomirao je ekonomiju.

Pre njega još nekoliko visokih izraelskih vojnih starešina dalo je ostavku zbog vođenja rata u Libanu.
Na Halucovo mesto postavljen je zamenik načelnika Generalštaba Moša Kaplinski.