Vesti
Politika
"Podjednako nezadovoljni predlogom"
21.01.2007. 17:00
Izvor: B92
Beograd, Priština, Brisel -- Samo nekoliko dana posle izbora u Srbiji, Marti Ahtisari će predstaviti Kontakt grupi svoj predlog rešenja za status Kosova.
U tom predlogu ni jednom neće biti pomenuta nezavisnost Kosova, objavio je juče KIM Radio pozivajući se na saznanja iz diplomatskih izvora. Analitičari ocenjuju da 26. januara Ahtisarijevim predlogom neće biti zadovoljni ni Srbi ni Albanci, zbog čega postoji realna opasnost od novog nasilja na Kosovu.

Kako je preneo KIM Radio, nekoliko diplomata, koji su veoma dobro upoznati sa sadržinom Ahtisarijevog predloga, odbijaju mogućnost da se u njemu nađe reč nezavisnost. "Pri tome su neznatna, ali ne i zanemariva strahovanja od reakcije kosovskih Albanaca na ovakav predlog", izjavio je KIM Radiju diplomata koji je želeo da ostane anoniman. Prema rečima tog diplomate, doći će do većeg stepena decentralizacije, kao i prenosa nadležnosti na kosovske institucije.

Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose veruje da, na insistiranje pre svega evropskih predstavnika u Kontakt grupi, u Ahtisarijevom predloga neće biti problematičnih reči, kao što su "nezavisnost", "suverenitet" i "teritorijlni integritet".

"Sadržaj će svako interpretirati na svoj način, izvučene su reči da bi ljudi mogli to da interpretiraju. Pretpostavlja se da će Albanci koristiti termin uslovna nezavisnost, a Beograd termin međunarodne uprave", kaže Janjić.

Međutim, postoji suštinski problem kada je u pitanju Ahtisarijev predlog, a to je da ni Albanci ni Srbi neće biti zadovoljni, kaže Janjić. Zvanični Beograd će možda i biti zadovoljan, jer takvo rešenje može predstaviti kao svoj uspeh. Srbi na Kosovu će, međutim, biti nezadovoljni, jer će sve nadležnosti sa UNMIK-a biti preneti na Kosovske institucije, smatra Janjić.

On takođe kaže da je realan strah od nasilne reakcije Albanaca zbog izostavljanja reči nezavisnost.

"Lako će se sa rečima, ne zna se kako će se rešiti tvrdi zahtev Rusije. Kada se birokratija i diplomatija bave rečima, a ne uspevaju da obezbede unutar Kontakt grupe punu saglasnost, onda nastaje jedan prostor koji se u ovakvim krizama najčešće koristi od radikalnih grupacija, koje pribegavaju nasilju i tako kreiraju 'status kvo'. To se može očekivati i na Kosovu", rekao je Janjić.

Sve je izvesnije da će nakon što Ahtisari predstavi svoj plan, pre svega Kontakt grupi, a zatim Beogradu i Prištini, uslediti nova runda pregovora. Kako javlja BBC na albanskom jeziku, pozivajući se na visoke međunarodne predstavnike u Prištini, nova runda pregovora mogla bi biti održana sredinom februara u Beču, a očekuje se da pregovori trajati najviše dve nedelje.

Okvir za pregovore će se utvrditi na sastanku Kontakt grupe 26. januara u Briselu, kome će, kako prenosi BBC na albanskom, prisustvovati i američka državna sekretarka Kondoliza Rajs.

Predsednik kosovskog parlamenta Kolj Beriša nije isključio mogućnost novih razgovora sa Beogradom ako to predvidja paket specijalnog izaslanika UN za status Kosova Martija Ahtisarija.

"Mislimo da su iscrpljene sve mogućnosti za nove pregovore, ali ćemo pre svega pogledati šta ima u Ahtisarijevom paketu. Zbog toga ne negiramo tu mogućnost. Bili bi to razgovori o odredjenim pitanjima za dobrobit Kosova", rekao je prištinskim medijima Beriša, koji je i član prištinskog pregovaračkog tima.

O Kosovu će sledeće nedelje biti reči i u Savetu Evrope, gde će parlamentarna skupština raspravljati o predlogu rezolucije o Kosovu u kome se navodi da je nezavisnost, uz određene uslove, rešenje koje pruža najviše šansi za trajni mir i stabilnost Kosova i regiona.

O nacrtu rezolucije koji je sačinio izvestilac Političkog komiteta Parlamentarne skupštine SE lord Rasel Džonston raspravljaće se u sredu, 24. januara, najavljeno je u dnevnom redu redovnog zimskog zasedanja u Strazburu. Očekuje se da će u raspravi učestvovati i specijalni izaslanik UN za status Kosova Marti Ahtisari.