Vesti
Politika
Optužuju premijera za državni udar
15.06.2006. 08:00
Izvor: Danas
Sukob radikala i ministra za kapitalne investicije u toku pretresa predloga izmena Zakona o drumskom saobraćaju
Beograd - Žestok sukob radikala i ministra za kapitalne investicije Velimira Ilića, koji je otpočeo u javnosti posle hapšenja "drumske mafije", prenet je juče i u parlament Srbije. Sve je formalno bilo vezano za Vladin predlog izmena Zakona o drumskom saobraćaju, ali su radikali to iskoristili kako bi pokrenuli priče, od korupcije do izbora, te optužili premijera Vojislava Koštunicu za državni udar.
Momir Marković (SRS) je primetio da dok parlament raspravlja o nepotrebnim zakonima, "neidentifikovana lica špartaju Vladom Srbije, predstavljaju se za ministre i pokušavaju da predstave državu Srbiju. Jedan od najvećih uzurpatora državnih funkcija Vuk Drašković već se predstavlja kao ministar inostranih poslova države Srbije. Onaj drugi koji je bukvalno uništio i ono malo što je ostalo posle Davinića i nekadašnjeg ministra Tadića, došao je po zadatku da uništi vojsku, danas se predstavlja ministrom vojnim, čak ne ni ministar Vojske Srbije. Samo su dve mogućnosti: ili su oni uzurpirali prostorije ministarstva, a u tom slučaju policija treba da ih istera iz državnih prostorija, ili je Vojislav Koštunica izvršio državni udar. Pre će biti ovo drugo"...
Marković je aktuelnu vladu nazvao "listopadnom" jer dolazi jesen a mnogima će "trebati da pripreme i ćebad jer su noći u Bačvanskoj izuzetno hladne".
- Nemam vremena da sa vama raspravljam o koječemu. Vi ste dokoni ljudi koji su rešili da ovde dočekaju penziju pričajući gluposti - rekao je ministar Ilić za skupštinskom govornicom vidno iznerviran i po drugi put napustio skupštinsku salu, pitajući radikale "koja je mećava vas ovde dovela".
Iako nije reagovao na brojne uvrede koje su radikali tokom dana upućivali na račun ministara, pa i samog Ilića, potpredsednik Skupštine koji je tada predsedavao Zoran Anđelković tek tada je intervenisao konstatacijom da i poslanici i ministri moraju da vode računa da "kako kusaju - da se ne zadave, da kakvu kašiku uzimaju - da se ne prejedu", ocenjujući da su se neprimerene izjave čule sa obe strane. To je samo podstaklo Vjericu Radetu (SRS) da nastavi sa pregrštom uvreda na račun ministra Ilića ("govori gluposti i budalesa i, osim alkometra, pre ulaska u salu očito mu je potreban i blesimetar", te da je "uz ministra Dinkića on najveći lopov u Srbiji i đilkoš iz Guče").
Radeta je zatražila da se u danu za glasanje Skupština izjasni o tome da je Velimir Ilić svojim ponašanjem povredio poslovnik, a Zoran Anđelković je tome pridodao i zahtev da se Skupština izjasni i o tome da li je povređen poslovnik i zbog toga što on nije upozorio poslanike i ministre na njihovo ponašanje i da li su radikali povredili poslovnik.
Pre ove rasprave, Ilić je novinarima kazao da ne smatra realnim zabranu stranke zbog nastupa pojedinaca, posebno "jer ima članova stranke koji tome nisu puno doprineli", ali insistira na promeni ponašanja "bar u parlamentu". Ilić ne odbacuje mogućnost da se "tako komunicira u nekim duelima i razgovorima", ali, kako podseća, "parlament gledaju i stranci, mnoge diplomate prate i vide koliki je naš stepen demokratije, koliko smo učinili da se to stanje normalizuje, prema tome Parlament je ogledalo stanja u Srbiji i zrelosti političkih stranaka".
- Poslanici moraju da shvate da ne mogu da govore baš svašta, ne mogu lepiti etikete kome hoće i kako hoće, bez ikakvih dokaza. Smatram da treba uozbiljiti parlament i ovo što radikali u njemu rade nekada je nedopustivo - izjavio je Ilić, naglašavajući da je "krajnje vreme da se u Srbiji održe jedni većinski izbori, da se odvoji žito od kukolja".
Na pitanje novinara kolike su plate članova upravnih odbora javnih preduzeća i treba li javnost to da zna, Ilić je odgovorio da to nisu plate iz budžeta, već iz poslovanja javnih preduzeća, ali da nema razloga da se to ne iznese javnosti.
- Ima upravnih odbora u kojima su dotacije izuzetno niske i u te odbore je vrlo teško naterati nekoga da uđe. Ima upravnih odbora u kojima i nema nikakvih plata - u slabijim preduzećima, nekim železničkim delovima - a ima upravnih odbora u kojima su primanja solidna, kao što su NIS, EPS, Telekom itd. Mislim da javnost treba da zna kolike su tamo plate i da to može da se objavi, jer nije nikakva tajna ako neko prima platu prema pravilniku preduzeća. Ne vidim razlog da se to ne obelodani - rekao je ministar Ilić.

OMEROVIĆ: Šta G17 radi u Vladi

- Setili su se sada da traže zabranu SRS, a nije im smetalo da uz pomoć iste stranke otimaju mandate kako svojim, tako i poslanicima drugih stranaka. Kao što danima najavljuju razgovore sa DS, u G17 Plus i ovom kampanjom u stvari žele da izvedu na čistinu i svoje koalicione partnere. Međutim, brzo su dobili odgovor: DSS se protivi kako zabrani SRS, tako i kažnjavanju poslanika Krasića koji je vređao ministarku poljoprivrede, dok SPS otvoreno pokazuje da im ne pada na pamet da svog tradicionalnog partnera na bilo koji način ostavi na cedilu - izjavio je Omerović, dodajući da pravo pitanje koje treba postaviti G17 Plus jeste pitanje koje i građani postavljaju, a to je: Šta vi, u stvari, čekate i šta radite u Vladi koju takvi i čine i podržavaju.