Vesti
Politika
Nemirni đaci problem za učitelje
23.01.2007. 10:00
Izvor: Blic
Nemirni đaci problem za učitelje
Učenici u Srbiji sve agresivniji i nedisciplinovaniji, škole bez pravih rešenja
Desetogodišnji Janko često je svojim ponašanjem dovodio učiteljicu Milu do suza. Naime, dečak je imao običaj da na času odjednom ustane i počne da peva. Nisu pomagali ni razgovori sa školskim pedagogom, Janko je bio sve nemirniji, a učiteljica sve očajnija. Na kraju se ispostavilo da je mali Janko samo hteo da skrene pažnju na probleme koje je imao kod kuće.

Nedisciplina na časovima je veliki problem sa kojim se učitelji u Srbiji svakodnevno suočavaju. Nemoćni da problem reše sami, učitelji nemirnu i agresivnu decu najčešće izbacuju sa časova, šalju kod pedagoga ili na razne druge načine kažnjavaju. Istraživanje koje je uradila prof. dr Slobodanka Gašić-Pavišić, direktorka Instituta za pedagoška istraživanja, potvrdilo je da se đaci na časovima tuku, pričaju, jedu, ustaju, pevaju, ometaju drugu decu...

- Pokušali smo da utvrdimo šta učiteljima najviše smeta na času i došli smo do zaključka da ih muče istovetni problemi ma gde radili. Nemirni i agresivni đaci ometaju nastavu, dekoncentrišu učitelje, prekidaju čas... Takvo ponašanje kod nekih učitelja izaziva stres i glavobolju, ali mnogi, nažalost, nisu spremni da se nose sa problemom i da ovakvo ponašanje obuzdaju - priča za „Blic“ Slobodanka Gašić-Pavišić.

Naša sagovornica ističe da istraživanje ukazuje na to da se u obrazovanje učitelja mora hitno uključiti učenje strategija za uspešno ostvarivanje discipline na času.

Iza agresivnog ponašanja na časovima, kažu stručnjaci, obično stoje određeni problemi koje deca imaju, a dobar učitelj bi morao da ih prepozna i na vreme reaguje. Mali Janko sa početka ove priče, ispostavilo se na kraju, živeo je u porodici u kojoj su odnosi već dugo poremećeni. Njegovi roditelji bili su pred razvodom, a on je ispadima na času samo hteo da skrene pažnju na raspad svoje porodice.

- Imamo učenike koji imaju slične probleme u ponašanju, koji su posledica, na primer, razvoda roditelja ili nasilja u porodici, ali koji se različito manifestuju. Jedno dete se povlači u sebe, pati u samoći, a drugo je agresivno, tuče se, štipka devojčice, popušta mu motivacija za učenje... Prva deca su, nažalost, često nevidljiva i ako se porodica ili refleksivan učitelj ne zapitaju šta je detetu, ono može da uđe u rizik za neku bolest. Druga deca koja imaju problem koji se odražava na njihovo ponašanje i mentalno zdravlje su agresivna i delinkventna. Njihov problem je vidljiv, često sankcionisan i uglavnom bez podrške institucija sistema - kaže za „Blic“ Sonja Žarković, pedagog i predsednik Pedagoškog udruženja Srbije.

Stručnjaci upozoravaju da su se nedisciplina i agresija kod učenika pojačale zbog promena koje su se poslednjih godina desile u našem društvu (ratovi, sankcije, siromaštvo, kriza vrednosti...). Međutim, oni tvrde da je situacija u Srbiji ipak bolja nego u razvijenim zemljama Evrope i Amerike, gde je problem nediscipline učenika mnogo veći (u Engleskoj čak 51 odsto učitelja smatra da im održavanje discipline na času oduzima suviše vremena).

U problem nedisciplinovanog i agresivnog ponašanja đaka na času, ističe Sonja Žarković, treba da se uključe svi, škole, centri za socijalni rad i medicinske ustanove, jer se samo tako deci i porodici može pružiti odgovarajuća podrška.

- U našim školama negujemo sistem kazni umesto da stvorimo podsticajan obrazovni i životni ambijent za sve učenike u kojem sigurno ne bi bilo mesta za nedisciplinu i agresiju - kaže Sonja Žarković.

Agresija, pričanje i jedenje na času

Prvo ispitivanje učitelja o učestalosti i težini problema u ponašanju učenika na času rađeno je 1993. i 2003. godine, na dva nezavisna uzorka iz seoskih i gradskih škola u Srbiji. Poslednje istraživanje potvrđuje porast agresivnosti kod đaka i sada sa ovim problemom ne može da se izbori čak 30 odsto učitelja.

Najnedisciplinovanije dete u razredu je, po mišljenju učitelja, tri puta češće dečak nego devojčica. Međutim, isto istraživanje pokazuje da i devojčice sada prave veće probleme nego pre deset godina. Najčešća vrsta nedisciplinovanog ponašanja učenika je pričanje na času, što učiteljima najviše smeta, jer im otežava rad. Kao najozbiljniji i najteži problem učitelji u Srbiji navode fizičku agresiju učenika, a kao najmanje ozbiljan - jedenje na času. Neurednost, ustajanje iz klupe bez odobrenja i netačnost učitelji nisu smatrali ozbiljnim problemima.