Vesti
Politika
Šisel planira da obuzda Širaka da ne pobesni15.06.2006. 08:00
Izvor: Danas
Lideri EU danas razmatraju budućnost evropskog ustava
Brisel - Lideri Evropske unije će na današnjem samitu u Briselu razmotriti budućnost evropskog ustava i odlučiti da li će postaviti krajnji rok za njegovo usvajanje, ili će ga potpuno napustiti. Predsedavajući EU Austrija saopštila je da će na samitu pozvati lidere da se dogovore da 2009. godina bude krajnji rok za rešavanje pitanja ustava i pored upozorenja da je Unija u krizi jer su njeni građani sve skeptičniji u pogledu toga šta imaju od članstva."Postoji utvara koja proganja Evropu, ta utvara je evropesimizam", rekao je u Evropskom parlamentu predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo uoči samita. "Ne samo da imamo tradicionalni evropesimizam - glas onih koji nikada nisu želeli Evropu. Sada imamo i pesimizam kod onih koji podržavaju Evropu", rekao je on. "Zadatak budućih predsedavajućih biće da se obezbedi da do 2009. imamo sigurnu legalnu osnovu za budućnost Evropske unije", rekao je austrijski ministar spoljnih poslova Hans Vinkler.
Čak i tako daleki rok za rešavanje problema ustava deluje u ovom trenutku sporno. Nemačka, koja će predsedavati Unijom početkom 2007. godine, saopštila je nedavno da je spremna da obezbedi plan spasavanja ključnih tačaka ustava. Britanija je upozorila na povlačenje bilo kakvih preranih poteza u pokušaju oživljavanja projekta ustava jer oni, kako tvrdi, neće privući birače. Francuska se nije obavezala ni na jedan rok budući da se u toj zemlji u maju 2007, posle predsedničkih izbora, može očekivati promena u državnom vrhu.
Zbog takvog stanja, lideri EU će razmotriti neke skromnije predloge o poboljšanju rada EU, u skladu s postojećim dokumentima, tvrde upućeni. Evropska komisija je predložila ukidanje nacionalnih veta koji se odnose na odluke o političkoj i sudskoj saradnji u borbi protiv kriminala i boljoj koordinaciji spoljne politike EU. Diplomate tvrde i da će austrijski kancelar Volfgang Šisel, koji će predsedavati samitom EU, učiniti sve da spreči francuskog predsednika Žaka Širaka da se razbesni na samitu, što često čini kako bi prikupio političke poene. Austrija je pristala na neformalnu diskusiju o francuskom zahtevu da EU razmotri dalje proširenje i uzme u obzir stav javnosti uoči daljeg širenja.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…