Vesti
Društvo i ekonomija
Gasne umesto termoelektrana
23.01.2007. 17:00
Izvor: Danas
Posle odluke o izgradnji gasovoda kroz Srbiju
Dogovor Vlade Srbije sa Gazpromom o izgradnji gasovoda Plavi potok kroz teritoriju Srbije ponovo je aktuelizovao pitanje izgradnje gasne elektrane na ovim prostorima. Gradnja gasne elektrane tesno je povezana sa gradnjom novog kraka magistralnog gasovoda - Dimitrovgrada, odnosno od bugarske granice, prema Nišu. Izgradnja tog kraka skopčana je i sa Direktivom Evropske unije o međuregionalnoj saradnji, odnosno o regionalnom tržištu električne energije u jugoistočnoj Evropi. u kojoj je navedeno koliko prirodni gas treba da učestvuje u ukupnom korišćenju energije, na čemu insistira Kjoto sporazum.
Stručnjaci procenjuju da razvoj gasne infrastrukture u Srbiji nije moguć bez stranih ulaganja u iznosu između pet i sedam milijardi dolara. Izvesno je da tu ima mesta i za gradnju gasne termoelektrane. Administrativnih prepreka za gradnju jednog takvog objekta nema, jer Zakon o energetici predviđa da u Srbiji i drugi investitori, pored EPS, slobodno mogu da grade elektrane. Radomir Naumov, republički ministar rudarstva i energetike u više navrata je isticao, a sa tim mišljenjem se slažu svi relevantni energetski eksperti u zemlji, da je Srbiji potrebna izgradnja nove elektrane snage 800 megavata, jer će nam toliko nedostajati 2010. i da se brzo mora ući u takav posao imajući u vidu dug period izgradnje. Naumov smatra da je zbog naglog privrednog razvoja Srbije i rasta potrošnje energije izgradnja gasne elektrane neminovna. Strategijom razvoja energetike predviđena je i gasifikacija Srbije, što daje dodatni impuls izgradnji elektrane na gas. Nedavno su sa predstavnicima izvođača radova, potpisani ugovori o izgradnji regionalnih gasovoda i drugih gasnih objekata u sedam opština u Srbiji. Finansijska sredstva za realizaciju tog projekta, a reč je o 14 miliona evra, obezbedila je Vlada Srbije iz Nacionalnog investicionog plana, a izvođenje radova povereno je beogradskoj Projektomontaži, Interklimi iz Vrnjačke Banje i Jedinstvu iz Sevojna, odnosno firmama koje su ponudile najbolje uslove na tenderu.
Konkretnih ponuda za izgradnju gasnih elektrana u Srbiji već ima. Za izgradnju jednog takvog objekta u okolini Niša zainteresovan je i turski biznismen, inače poreklom sa ovih prostora, Šarik Tara, a mogu se čuti i predlozi da bi umesto Kolubare B kod Uba, trebalo izgraditi elektranu sa gasno-parnim ciklusom (mada je jedan deo stručne javnosti protiv toga, navodeći kao argument da ne postoji izgrađen gasovod na tom potezu). Nakon postizanja dogovora sa ruskim Gazpromom o izgradnji gasovoda kroz Srbiju, realno je očekivati da i investitori iz rusije iskažu interesovanje za izgradnju gasne elektrane.
Pristalice izgradnje takvog objekta u Srbiji tvrde da su gasne elektrane u prednosti pre svega kada je reč o ispunjavanju ekoloških standarda. Gas na mestu potrošnje sagoreva i do 98 odsto i ne ispušta gotovo nikakve štetne sastojke. Gasna elektrana manje košta, dosta brže se gradi i slično, mada je gas kao energent za nas skuplji i nije domaći resurs. Dakle, termoelektrana na ugalj je po računicama pojedinih eksperata povoljnija varijanta, ali, kako stvari trenutno stoje, izgradnja jedne gasne elektrane bliža je stvarnosti.
Ipak, ne gledaju svi sa odobravanjem na mogućnost izgradnje gasne elektrane. Tome se naročito protivi Sindikat radnika EPS jer smatra da je tako nešto neprihvatljivo pored naših ležišta uglja i da je to velika ujdurma gasnog lobija u našoj zamlji koji pokušava da opstruira izgradnju nove elektrane na ugalj kako bi na mala vrata progurali ideju o izgradnji gasne elektrane.