Vesti
Politika
Pomen i opomena
24.01.2007. 17:00
Izvor: Novosti
U BIOČU, kod Podgorice, na mestu gde je 23. januara prošle godine u železničkoj nesreći poginulo 47 putnika, a povređeno više od 220, otkrivena je u utorak spomen ploča. Ovom tužnom činu prisustvovalo je više desetina roditelja, braće i sestara i drugih rođaka nastradalih putnika.
- Ovo je podsećanje na veliku tragediju, kako bi se iskazalo poštovanje prema poginulim, i zahvalnost svima onima koji su pomogli da žrtve ne budu brojnije - kazao je Filip Vujanović, predsednik Crne Gore na mestu gde se putnički voz broj 6103 survao u provaliju.
Bio je to još jedan dan šoka i tuge. Ne samo rodbina tragično nastradalih, već i građani širom republike podsetili su se dana kada je Crna Gora zavijena u crno. U crkvi na Bioču zaupokojenu liturgiju sa parastosom služio je mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije.
- Tragedija na Bioču je opomena. Ovaj dan, ove suze i ova kiša obavezuju nas da u narednom periodu preduzmemo sve da se ništa slično ne ponovi - rekao je Miodrag Gomilanović, predsednik borda direktora Železnice Crne Gore.
U crnogorskoj železničkoj kompaniji odlučili su da porodicama poginulih dodele pomoć od po dve hiljade evra, a deci nastradalih omoguće školovanje za železnička zanimanja.
Ni godinu dana posle ove nesreće nije utvrđeno zašto je putnički voz koji je saobraćao na liniji Bijelo Polje. Podgorica iskočio iz šina. U toku je sudski proces protiv vozovođe Slobodana Drobnjaka, kojeg tužilaštvo tereti za krivično delo "ugrožavanja bezbednosti saobraćaja sa smrtnim posledicama". Prema optu-nici, Drobnjak nije pravilno obezbedio voz od samopokretanja u stanici Bratonožići, gde se elektrolokomotiva pokvarila. Utvrđeno je da je elektromotorni voz do mesta iskliznuća prešao 13 kilometara i sto metara, a u trenutku kada je izleteo iz šina kretao se brzinom od 145 kilometara na sat. Na delu pruge gde se desila nesreća, ograničenje brzine je 75 na sat. U međuvremenu, optužnica je proširena i na još šest otpravnika, šefova službi i direktora železnice Crne Gore. Ovaj sudski proces biće nastavljen 25. januara.
SPOMEN PLOČA
NA PLOČI koja je u utorak postavljena na steni na mestu nesreće na Bioču piše: "Na ovom mjestu 23. 01. 2006. izgubilo je živote 47 naših putnika. Ostaje vječna bol i sjećanje na njih. Željeznica Crne Gore"
Kod dobrog dela rodbine poginulih ovakav tekst izazvao je nezadovoljstvo, pre svega zato što nema imena nastradalih. Zato će u sredu, u dogovoru sa vladikom Amfilohijem, biti osnovan inicijativni odbor za postavljanje drugog spomen obeležja, na kojem će biti isklesano ime i godina rođenja svih poginulih.

REMONT
ZA 30 GODINA postojanja, pruga Beograd-Bar kroz Crnu Goru nije nikada remontovana iako je standard da se to čini svakih 20 godina. Umesto generalnog remonta pre desetak godina, povremeno su rađene parcijalne rekonstrukcije.
Kompletan remont pruge kroz Crnu Goru u dužini od 167 kilometara koštao bi oko 80 miliona evra.

LOMPAR
POSLE nesreće na Bioču, ministar saobraćaja Andrija Lompar podneo je ostavku na funkciju. Tada je kazao da se oseća objaktivno odgovornim i da ni ubuduće neće biti ministar. Posle parlamentarnih izbora septembra prošle godine, Lompar je, ipak, "podneo ostavku" na raniju ostavku i pristao da bude ponovo ministar saobraćaja u novoj vladi. U utorak je, u toj funkciji, prisustvovao pomenu na Bioču.

SNAGA SRCA
U ŽELEZNIČKOJ nesrećei kod Bioča potvrđena je i snaga ljudskog srca. Čini se da su najsnažnije, u tom strašnom trenutku imali vodnici prve klase Vojske Srbije i Crne Gore: Goran Filurija i Ranko Golubović.
Goran je sa povredama grudnog koša, ruke i glave, izvlačio putnike iz voza smrti. Ranko je pružao nesebičnu pomoć povrećenima. Ovu dvojicu oficira ministar odbrane Zoran Stanković vanredno je unapredio, a za podvig nagrađeni su plaketama "Novosti".
Veliku solidarnost sa postradalima pokazali su i železničari iz Niša. Njih trideset istog dana pohitalo je da daju krv.