Vesti
Politika
Plan za Kosovo pred Kontakt grupom
26.01.2007. 10:00
Izvor: Politika
Plan za Kosovo pred Kontakt grupom
U Ahtisarijevom planu ne pominje se suverenitet Srbije nad Kosovom, tvrdi agencija Rojters, pozivajući se na diplomatske izvore
Marti Ahtisari će danas u Beču visokim diplomatama iz šest zemalja Kontakt grupe predati svoj predlog o budućem statusu Kosova i Metohije, ali će sadržaj tog dokumenta biti dostupan javnosti tek 2. februara kada će ga ovaj specijalni izaslanik generalnog sekretara Ujedinjenih nacija doneti u Beograd i Prištinu. Međutim, agencija Rojters javlja, pozivajući se na diplomatske izvore, da će Ahtisarijevim planom Kosovo biti „izuzeto iz suvereniteta Srbije i postavljeno na put ka nezavisnosti”, a da će Srbi u pokrajini dobiti „značajnu autonomiju”. Kosovo će, tvrdi ta agencija, imati pravo da zaključuje međunarodne sporazume i da se prijavljuje za članstvo u međunarodnim organizacija i institucijama, „među kojima bi mogle da budu Ujedinjene nacije, Međunarodni monetarni fond i Svetska banka”. Neke diplomate ranije su rekle da u planu neće biti pomenuta reč „nezavisnost”, ali Rojters navodi da, za razliku od rezolucije 1244, neće biti pomenut ni suverenitet Srbije nad Kosovom.

Zbog toga će, ako je informacija Rojtersa tačna, Beograd sasvim sigurno odbaciti ovakav plan, a Rusija bi potom mogla da iskoristi svoje pravo veta u Savetu bezbednosti UN kako bi sprečila usvajanje nove rezolucije kojom se narušava integritet Srbije. Moskva i dalje insistira da rešenje mora da bude prihvatljivo i Beogradu i Prištini i da ne sme da ugrozi međunarodno pravo. „Sprema se sudar dva principa, jednog po kojem narod ima pravo na samoopredeljenje i drugog, da država ima pravo da se brani. Ključ je u Moskvi”, izjavio je Rojtersu jedan neimenovani diplomata.

Kosovski Albanci prema pravilima međunarodnog prava nemaju pravo na samoopredeljenje, kao što niko nema pravo da deo jedne države otcepi bez njene saglasnosti. Po tim pravilima, Kosovo može da dobije nezavisnost samo ako to pravo ima po unutrašnjem ustrojstvu Srbije (a nema ga) ili ako Beograd pristane na deljenje države. Tu mogućnost odbacuju svi vodeći političari u Srbiji, a prihvata je samo jedna politička grupacija, koja je na proteklim izborima osvojila nešto preko pet odsto glasova.

Moskva takođe insistira da se, pošto Marti Ahtisari objavi svoj predlog, nastave pregovori Beograda i Prištine kako bi se postigao kompromis. Amerikanci se tome protive i traže da se pitanje statusa reši što pre, „bez odugovlačenja”. Zamenik pomoćnika državnog sekretara Rozmari di Karlo izbegla je da upotrebi reč „pregovori”, objasnivši da će o Ahtisarijevom predlogu biti „konsultacija”. A na pitanje o najavi ruskog veta u Savetu bezbednosti u slučaju da Ahtisarijev predlog ne bude prihvatljiv za Srbiju, Rozmari di Karlo je „Glasu Amerike” rekla da je Rusija „konstruktivan igrač”. Potpuno drugačije govori predsednik spoljnopolitičkog odbora ruske Dume Konstantin Kosačov. „Ako rešenje (za Kosovo) bude takvo da izražava interese samo kosovskih Albanaca i ne vodi računa o stavovima Beograda i Srbije, onda će to definitivno dovesti do opasnog presedana”, ocenio je Kosačov u izjavi Bi-Bi-Siju. „Onda bi svi drugi narodi koji su u istoj situaciji počeli da koriste taj presedan kako bi ostvarili svoje separatističke ambicije”, objašnjava Kosačov. I Rusija se suočava sa mnogim separatističkim pokretima (ne samo u Čečeniji), pa bi presedan najteže mogao da pogodi upravo ovu zemlju.

Zapadne zemlje koje će danas o Kosovu raspravljati u Briselu, na sastanku ministara NATO i Evropske unije, ipak veruju da će u Savetu bezbednosti biti postignut dogovor, kako bi donekle bio amortizovan udar formalne ili praktične nezavisnosti južne srpske pokrajine na međunarodno pravo. Na pitanje da li bi Moskva prihvatila plan po kojem bi Kosovo praktično dobilo nezavisnost, a ne bi se zvalo nezavisnim, ruski ambasador u UN Vitalij Čurkin odgovorio je: „Ja lično mislim da postoje razne mogućnosti. Ako obe strane uđu u kreativnu raspravu o rešenju, onda može biti raznih mogućnosti”. Rojters ovu izjavu ocenjuje kao ublažavanje ruskog stava i nagoveštaj fleksibilnosti.

--------------------------------------------------------------------------

Srbija bez plana „B”

Ministar privrede Predrag Bubalo rekao je juče da Srbiji nije potreban plan „B” kada je reč o mogućim odlukama povezanim za status Kosova i Metohije. Odgovarajući na pitanje šta očekuje od današnjeg sastanka Kontakt grupe u Beču i da li postoji plan „B” za slučaj da odluka ne odgovara Beogradu, Bubalo je istakao da takav plan nije potreban, „jer smo mi kao država svoj stav izrazili u Ustavu i dve rezolucije Skupštine Srbije”.

--------------------------------------------------------------------------

Čeku: Nećemo biti sasvim zadovoljni

Priština – Predsednik vlade Kosova Agim Čeku ocenio je da „Kosovari” neće biti sasvim zadovoljni predlogom rešenja za status. „Ne očekujem da mi budemo zadovoljni sa svim što ćemo videti u Ahtisarijevom paketu, ali imaćemo mogućnosti da iznesemo naše komentare, predloge i zahtevati izmene”, rekao je on.

Predsednik Vlade Kosova je odbacio mogućnost eventualnih tenzija, posebno na severu Kosova gde većinom žive Srbi, nakon predstavljanja predloga statusa.