Vesti
Društvo i ekonomija
Razmišljamo o izmeštanju dela proizvodnje iz Srbije
26.01.2007. 17:00
Izvor: Danas
Sporazum CEFTA štetan za domaću duvansku industriju smatra Euđenio Sidoli, generalni direktor DIN Filip Moris
Niš- Priznajem da sam blizak uverenju da će sporazum CEFTA ostati nepromenjen jer ga je Srbija već potpisala i preostaje još samo ratifikacija. Ali, to znači da što pre treba preduzeti mere kako bi se ublažile njegove štetne posledice po duvansku industriju. Nema vremena za čekanje - kaže za Danas generalni direktor DIN Filip Moris Euđeni Sidoli.
Sidoli ponavlja da DIN Filip Moris u načelu podržava sporazume o zoni slobodne trgovine jer su izuzetno povoljni za mnoge kategorije proizvoda i roba. I sporazum CEFTA je povoljan za mnoge proizvođače u Srbiji, ali ne i za duvansku industriju, koju izlaže neravnopravnoj i nepovoljnoj konkurenciji.
- Hrvatska vlada se pri potpisivanju CEFTA snažno borila za svoje tržište i industriju i ne vidim ni jedan razlog da to ne radi i srpska vlada, jer to nije samo briga za kompaniju Filip Moris već za srpsku ekonomiju i tržište. Metaforično rečeno, konkurencija ne može da bude fer ako jedni trče trku na sto metara sa dve noge, a drugi sa jednom. Nije ferni da kupite auto sa garancijom od pet godina, kada posle dve godine crkne motor, proizvođač vam saopšti da date garancije više ne važe. To bi vas, kao kupca, veoma razočaralo. Tako se i ja sada osećam kao razočarani kupac - kaže Sidoli.
Na pitanje šta će se desiti ukoliko Vlada Srbije ne ublaži štetne posledice CEFTA sporazuma, Sidoli kaže da se razmišlja i o izmeštanju dela proizvodnje internacionalnih brendova kompanije Filip Moris iz Srbije.
- Sa tim internacionalnim brendovima vratili bi se na tržište Srbije, ali iz neke druge fabrike kompanije Filip Moris. Jer, CEFTA ne utiče presudno na našu prodaju, već pre svega na našu proizvodnju u Srbiji. Pod uslovima CEFTA nama je isplativije da na tržištu Srbije budemo prisutni kao uvoznici, što je, svakako, suprotno logici i dugoročnom cilju privatizacije DIN. Naravno, zabrinuti smo i za dugoročne investicije koje smo planirali u Srbiji. Zabrinjava nas i ritam daljih investicija i obim naše proizvodnje. Posledice će pogoditi i zaposlene u DIN, koji će platiti cenu onoga što se kroz poslovanje ne uspevamo da ostvarimo. Trpeće ih i akcionari jer profitabilnost kompanije neće biti onakva kakvu smo očekivali. Konačno, sve to biće loš znak investitorima jer ukazuje da je poslovno okruženje nestabilno i nepredvidljivo - tvrdi Sidoli.
Prema njegovoj oceni, primena neizmenjenog sporazuma CEFTA, bez zaštitnih mera za duvansku industriju Srbije, imalo bi za posledicu "agresivan ulazak konkurencije iz Hrvatske, Makedonije i BIH". Njihov ulazak na srpsko tržište bio bi "agresivan" jer je proizvodnja tih cigareta mnogo jeftinija pored ostalog i zbog toga što proizvođači u tim zemljama nemaju iste troškove kao DIN Filip Moris, među kojima su otkup domaćeg duvana, petogodišnja zaštita zaposlenih, socijalni program ili donacije, koje je su preuzete tenderskim ugovorom. Zbog toga bi i cigarete DIN Filip Moris bile bile skuplje na njihovom tržištu. Sidoli smatra da bi veliku štetu trpela i država Srbija, odnosno njen budžet, koji je DIN Filip Moris prošle godine popunila sa oko 200 miliona evra.
Kompanija Filip Moris kupila je DIN za 387 miliona evra, a do sada ukupno investirala oko 700 miliona dolara. DIN Filip Moris je prošlu godinu završila sa proizvodnjom od 13,5 milijardi cigareta, čime je pokrila više od 50 odsto tržišta Srbije. Obim proizvodnje je stabilan, a procenat prodaje internacionalnih brendova, među kojima je "najpopularniji" (niški) marlboro, raste iz godine u godinu.

Mere za ublažavanje posledica

Ublažavanje posledica delovanja CEFTA sporazuma moglo bi da se izvede kroz reformu u oblasti akciza, kako bismo znali šta će se događati u narednih tri do pet godina. Osim toga, neophodna je i izmena Zakona o duvanu jer verujemo da uzgoj duvana predstavlja veliku šansu za Srbiju, ali se ta proizvodnja mora premijama podsticati. Treća oblast u kojoj očekujemo reforme su carine koje bi trebalo uskladiti sa evropskim standardima i standardima Svetske trgovinske organizacije.To bi osiguralo proizvodnju koja bi bila dugoročno održiva i stvorilo uslove za razvoj izvoza, a istovremeno bi povećalo naše poverenje, kao i poverenje drugih investitora u Vladu Srbije - kaže Sidoli koji nije želeo da komentariše spekulacije.

Proizvodnja cigareta za Crnu Goru u Rumuniji?

- Ukoliko se vlade u Beogradu i Podgorici uskoro ne dogovore o eliminisanju dvostrukog oporezivanja, Filip Moris će biti primoran da deo proizvodnje koja je bila namenjena izvozu u Crnu Goru povuče iz Srbije. U tom slučaju bismo proizvodnju cigareta za crnogorsko tržište izmestili u neku od zemalja gde su uslovi povoljniji i stabilniji, na primer u Rumuniju. O tome intenzivno razmišljamo - ističe Sidoli.